Peruánský parlament ve středu jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla. Učinil tak krátce poté, co Castillo oznámil rozpuštění zákonodárného sboru a vyhlášení předčasných voleb. Pro odvolání prezidenta hlasovalo 101 ze 130 peruánských poslanců, kteří Castilla zbavili funkce kvůli „trvalé morální nezpůsobilosti“. O něco později složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarteová a stala se prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru. Castillovo počínání již dříve označila za státní převrat.
Peruánský prezident zkusil rozpustit parlament, zákonodárci ho sesadili. Zemi vede viceprezidentka
Několik hodin před hlasováním parlamentu Castillo vystoupil v televizi, kde oznámil svůj úmysl rozpustit parlament a „svolat v co nejkratší době volby do nového kongresu“. V mezidobí měl podle Castilla zemi řídit krizový kabinet. Castillo chtěl také provést změny v justicii a policii.
Řada peruánských politiků okamžitě označila prezidentovo jednání za pokus o státní převrat. „Jedná se o státní převrat, který prohlubuje politickou a ústavní krizi,“ uvedla viceprezidentka Dina Boluarteová. Ta se také ještě týž den ujala prezidentského úřadu. Ve svém prvním vyjádření v nové funkci Boluarteová vyzvala k jednotě a dialogu. Jak uvedla, aby byla překonána krize, která v zemi vypukla, je potřeba dosáhnout politického příměří.
Ministr zahraničí César Landa vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo Peru obnovit demokracii. Landa spolu s ministry hospodářství, spravedlnosti a práce podal demisi.
Podle opoziční političky Keiko Fujimoriové, která v posledních prezidentských volbách prohrála právě s Castillem, se jedná o „zoufalý převrat“. Vyzvala ozbrojené síly, aby podpořily ústavní pořádek.
USA a okolní země jsou situací znepokojeny
Americká diplomacie oznámila, že již nepovažuje Pedra Castilla za úřadujícího peruánského prezidenta. „Jak tomu rozumím v souvislosti s kroky Kongresu, je to nyní bývalý prezident Castillo,“ uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Americká velvyslankyně v Limě Lisa Kennaová uvedla, že USA odmítají mimoústavní počínání prezidenta, jehož cílem je zabránit parlamentu vykonávat mandát.
Kolumbijská vláda vyjádřila v souvislosti s děním v sousední zemi obavy. Vyzvala k dialogu všech politických hráčů, aby „byla chráněna demokracie“. K obnově legálního rámce vyzvala i Kostarika. Chilské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že vláda „hluboce lituje“ toho, co se v Peru děje.
Podobně se vyjádřil i šéf mexické diplomacie Marcelo Ebrard. Jak dodal, doufá v „respektování demokracie a lidských práv“. Mexické ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že schůzka takzvané Pacifické aliance, která se měla konat 14. prosince v Peru, byla odložena. Pacifická aliance je uskupení států usilujících o ekonomickou integraci. Jeho zakládajícími členy jsou Mexiko, Peru, Chile a Kolumbie.
Neuposlechneme, prohlásily policie a ozbrojené síly
Parlament měl ve středu rozhodovat, zda prezident může nadále zastávat svůj úřad. O možném rozpuštění sněmu, kde Castillo čelil již dříve hlasování o odvolání z funkce, se mluvilo již delší dobu. Spekulace ale zesílily poté, co v polovině října prokuratura podala do parlamentu stížnost, ve které Castilla obvinila mimo jiné ze zločineckého spolčení či zneužívání pravomocí.
Castillo také vyhlásil zákaz nočního vycházení od desáté večerní do čtvrté ranní. Vyzval občany, aby do 72 hodin odevzdali policii nelegálně držené zbraně, jinak budou čelit tvrdým trestům.
Velitelé policie a peruánských ozbrojených sil ve společném prohlášení uvedli, že neuposlechnou rozkazy, které porušují ústavu. Předseda ústavního soudu Francisco Morales vyzval vojáky, aby obnovili ústavní pořádek v zemi.