Peking nechce kvůli incidentu s balonem dovolit návštěvu Blinkena v Číně, píší Financial Times

Čína podle listu Financial Times (FT) nechce dovolit návštěvu amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Pekingu kvůli obavám, že americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejní výsledky vyšetřování týkající se čínského špionážního balonu. Zařízení, které přeletělo Spojené státy, nechal americký prezident Joe Biden v únoru sestřelit. Blinken kvůli incidentu tentýž měsíc na poslední chvíli odložil svou plánovanou návštěvu Číny.

Čína opakovaně tvrdila, že balon byl meteorologický. Washington podle ní reagoval přehnaně, když ho sestřelil.

Teď list Financial Times s odvoláním na čtyři zdroje obeznámené s vyjednáváním píše, že Čína zatím není připravena najít pro návštěvu Blinkena nový termín, dokud není jasné, jak se zprávou vyšetřovatelů naloží Bidenova administrativa. FBI analyzuje zbytky zařízení, které se podařilo vyzvednout z Atlantického oceánu.

Peking se podle deníku obává toho, že Washington by závěry vyšetřování spolu s fyzickými důkazy mohl zveřejnit právě v době Blinkenovy návštěvy Číny.

Zpravodajský server NBC News začátkem měsíce uvedl, že čínský špionážní balon během svého letu nad Spojenými státy dokázal získat zpravodajské informace z několika amerických vojenských areálů, i když se tomu USA snažily zabránit.

Američtí představitelé věděli až o čtyřech čínských špionážních balonech spolu s tím, který na začátku tohoto roku přeletěl nad územím Spojených států a byl následně sestřelen blízko východního pobřeží USA. Vyplývá to z uniklých informací amerických zpravodajských služeb, informuje list The Washington Post (WP).

Jeden z balonů přeletěl nad americkými letadlovými loděmi v Tichém oceánu. O tomto incidentu Washington veřejně neinformoval. Další se zřítil do Jihočínského moře. V dokumentech se také vyskytují dva pod označením Bulger-21 a Accardo-21, není z nich ale jasné, zda šlo o tytéž, jako ve zmíněných konkrétních případech. Letos sestřelený balon nese označení Killeen-23.