Palinová ve funkci guvernérky Aljašky zneužila svou politickou moc

Washington - Republikánská kandidátka na americkou viceprezidentku Sarah Palinová se jako guvernérka Aljašky dopustila zneužití moci. Rozhodla tak parlamentní komise, která prošetřovala propuštění šéfa pro vnitřní bezpečnost Aljašky Waltera Monegana. Toho Palinová odvolala poté, co odmítl propustit policejního agenta Mika Wootena.

„Guvernérka Sarah Palinová zneužila svou moc a porušila tak etický kodex týkající se výkonné moci Aljašky,“ uvádí se ve zprávě vyšetřovatelů, která má 263 stran.

V červenci propustila Palinová šéfa pro veřejnou bezpečnost Aljašky. Palinová jeho vyhazov zdůvodnila tím, že pro údajné pochybení odmítl propustit policejního agenta. Ten se v té době rozváděl se sestrou Palinové, tlak guvernérky proto označil za zaujatost. Výrok parlamentního vyšetřovacího panelu mu dal fakticky za pravdu. Palinová však tvrdí, že muže propustila kvůli sporům ohledně rozpočtu.

Oficiální vyšetřování Palinové v kauze nazvané Troopergate začala na úrovni jejího státu ještě před jejím zářijovým jmenováním kandidátkou na viceprezidentku. O vyhazov policisty Wootena se ale horlivě snažil i manžel Palinové Todd. Podle vyšetřovatelů mu v tom republikánská kandidátka měla zabránit.

Tábor prezidentského kandidáta republikánů Johna McCaina podle agentury AP usiloval o to, aby výsledky šetření nebyly zveřejněny. Nyní se je snaží bagatelizovat. Právník Palinové prohlásil, že aby byly porušeny právní předpisy týkající se etiky, musel by z propuštění Monegana mít někdo zisk, a to zejména finanční. Podle mluvčí Palinové komise přeháněla. Příznivci republikánů jsou přesvědčeni o tom, že rozhodnutí je politicky motivované. „Vyšetřování nepotvrdilo, že by se guvernérka nějak provinila tím, že propustila pana Monegana. Tento krok byl v rámci jejích pravomocí i v rámci zákona,“ říká mluvčí republikánské kampaně Meghan Stapletonová.

Po zveřejnění závěrečné zprávy parlamentní komise se teď zřejmě ještě více propadne ztráta republikánského kandidáta Johna McCaina na Baracka Obamu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump chystá v Davosu podpis „charty“ své Rady pro mír

Americký prezident Donald Trump plánuje na okraj ekonomického fóra ve švýcarském Davosu podpis zakládající listiny vznikající Rady pro mír. Ta by se nejprve měla zabývat Pásmem Gazy a poté i řešením dalších konfliktů. K USA by se mělo podle médií připojit až 35 dalších států.
před 9 mminutami

Trumpův styl je jako arabský bazar, Evropu ale přiměl jednat, řekl Pavel

Nevyzpytatelné chování amerického prezidenta Donalda Trumpa nelze hodnotit jen negativně a nemělo by být vnímáno jako hrozba, míní prezident Petr Pavel. Jeho politický styl přirovnal k „arabskému bazaru", který provází smlouvání cen. Může sice šokovat, ale často vede k výsledkům, jež podle Pavla Evropu přiměly jednat, zejména v otázkách bezpečnosti a obrany, řekl ve čtvrtek prezident při debatě se studenty Gymnázia Hejčín při návštěvě Olomouckého kraje.
před 19 mminutami

Bouře udeřila na Athény, zaplavila ulice kamením

Dva lidé zemřeli v Řecku poté, co přívalové deště zasáhly Athény a další místa. Žena zemřela poté, co ji srazilo auto nesené lokální povodní v jižním předměstí Athén. V přístavu na Peloponésu v jižním Řecku byl rozbouřeným mořem smeten člen pobřežní stráže, když se pokoušel upevnit člun. Hasiči přijali v řeckém hlavním městě stovky hovorů s žádostí o odčerpání vody ze zaplavených budov. Bouře zaplavila ulice bahnem a kamením. Očekává se, že ve čtvrtek se přesune do východní části země.
před 27 mminutami

Witkoff oznámil pokrok v rozhovorech o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku. Podle agentury Reuters to uvedl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu zmocněnec prezidenta USA Steve Witkoff. Během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli.
před 1 hhodinou

Trump po jednání s Ruttem ustoupil od hrozeb cly kvůli Grónsku

Americký prezident Donald Trump se domluvil se šéfem NATO Markem Ruttem na rámci budoucí dohody o Grónsku a celé arktické oblasti. Trump to po jednání v Davosu oznámil ve středu večer SEČ na sociální síti Truth Social s tím, že díky tomu nezavede plánovaná dodatečná cla vůči osmi evropským zemím. Podrobnosti ohledně obsahu dohody ovšem nespecifikoval. Rutte uvedl, že s Trumpem ve středu nehovořil o tom, zda Grónsko zůstane součástí Dánského království.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Napětí mezi vládou a prezidentem v Polsku roste. Nawrocki využívá práva veta

V Polsku roste napětí mezi vládou a prezidentem. Naposledy hlava státu v tomto týdnu sice podepsala návrh nového rozpočtu, ihned ho ale poslala k ústavnímu soudu. Prezident Karol Nawrocki opakovaně plány vlády blokuje, od nástupu do úřadu už své veto využil třiadvacetkrát.
před 1 hhodinou

Trump jednal dle obvyklé taktiky, míní Zahradil. Zájmy má řešit s NATO, říká Lipavský

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že se s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem dohodl na rámci budoucí dohody o Grónsku a Arktidě. Zároveň odvolal plánované zavedení cel na vybrané evropské státy. Podle experta Motoristů na zahraniční politiku Jana Zahradila Trump postupoval dle své obvyklé taktiky – na úvod jednání nastavil konfrontační rétoriku, od které postupně odstoupil. Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) míní, že bezpečností zájmy USA jsou sice legitimní, Washington by je ale měl řešit v rámci NATO. Svůj pohled na věc v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským přidali také bývalý ministr financí Ivan Pilip a bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.
před 2 hhodinami

Záchranáři na Novém Zélandu pátrají po sesuvu půdy po pohřešovaných

Záchranáři pátrají na Novém Zélandu po sesuvu půdy v tábořišti po několika lidech. Mezi pohřešovanými jsou podle úřadů i děti. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, podle které Severní ostrov státu sužují silné deště. Tisíce lidí jsou kvůli nepříznivému počasí bez proudu, agentura píše také o evakuacích některých oblastí a uzavření silnic.
před 5 hhodinami
Načítání...