Opioidová krize v USA pokračuje. Mezi závislými se nekontrolovaně šíří žloutenka typu C

2 minuty
Horizont ČT24: Nemoc se mezi narkomany nejčastěji šíří kvůli sdílení stříkaček
Zdroj: ČT24

Masivní zneužívání syntetických opiátů ve Spojených státech s sebou přináší další nebezpečný jev. Lékaři a dobrovolníci se musejí vypořádat s rapidním nárůstem hepatitidy typu C, která se mezi narkomany nezadržitelně šíří. Hlavním důvodem je podle odborníků sdílení injekčních stříkaček mezi závislými a nedostatečná rychlost distribuce vybavení napříč zdravotnickými zařízeními a organizacemi.

Opioidová krize nejznatelněji zasáhla východ USA a konkrétně jihovýchodní stát Kentucky, který hlásí sedmkrát více nakažených žloutenkou typu C oproti celostátnímu průměru. „Byl jsem deset let v New Yorku a nikdy jsem neviděl lidi tolikrát si tu drogu vstřikovat,“ uvedl Donald Davis z organizace Kentucky Harm Reduction Coalition, která pracuje s drogově závislými.

Pokud se přitom nemoc neléčí, může člověku způsobit vážné komplikace, které vedou až k nenávratnému poškození jater. V USA hepatitida typu C dokonce zabíjí nejvíce pacientů ze všech infekčních nemocí. Místní organizace se proto snaží o větší informovanost mezi drogově závislými a jejich zapojení do anonymních programů, které pomáhají s výměnou stříkaček.

„Samozřejmě, že náš hlavní cíl je, aby se programu účastnili všichni. Když se jedinec do výměny injekcí zapojí, průzkumy ukazují, že šance jeho nástupu k léčení je až pětkrát vyšší než u těch, co se programu neúčastní,“ vysvětlil ředitel zdravotnického oddělení KY River District, Scott Lockard.

Program již hlásí alespoň částečnou úspěšnost, protože většina jeho účastníků se k výměnám vrací. „Rozdali jsme 136 tisíc injekcí a zpátky jsme dostali 103 tisíc. To už je velmi dobrá návratnost. Většina z těch, kteří přijdou, jsou za to, co děláme, vděční,“ popsal Davis.

Uměle vyráběné léky na bolest měly přitom původně ulehčit životy těžce nemocným a řada lékařů opioidy dále ochotně předepisuje. Užívání těchto přípravků ale velmi často končí závislostí, kvůli níž v poslední dekádě zemřelo půl milionu Američanů. Opioidy tak podle statistik zabíjí víc lidí než zbraně, dopravní nehody nebo HIV.

V poslední době se syntetické opiáty rozšířily i mezi drogové kartely. Jsou totiž levnější než heroin a díky tomu, že droga při výrobě neopustí laboratoř, odpadá i proces pěstování a závislost na slunci či vodě. Nejčastějšími distributory do USA jsou podle kriminalistů Čína a Mexiko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí.
před 59 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 1 hhodinou

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostech, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 1 hhodinou

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...