Operace Market Garden měla urychlit porážku hitlerovského Německa

Haag - Cílem operace Market Garden, kterou vypracoval britský polní maršál Bernard Montgomery a která začala 17. září 1944, bylo zajistit důležité přechody řek v jižním Nizozemsku. Operace však skončila 25. září 1944 nezdarem a vyžádala si velké ztráty. Bylo to vlastně poslední německé vítězství na západní frontě. Největší výsadkové akce války se zúčastnilo 35 tisíc britských, amerických a polských výsadkářů - z nich bylo po devíti dnech přes 17 tisíc zabito, zraněno nebo skončilo v německém zajetí. Přes Rýn se nakonec spojenci dostali až v březnu 1945, když jim padl do rukou most u Remagenu, malého městečka jižně od Bonnu.

Bylo to pouhý měsíc po úspěšné bitvě o Normandii. Osvobozena už byla Paříž, Brusel, Antverpy. Hlídky americké 1. armády dokonce překročily u Cách hranice s Německem. Do 14. září byla ve spojeneckých rukou celá Belgie a Lucembursko. Konec války se zdál být na dosah. Britský polní maršál Bernard Montgomery vypracoval plán akce Market Garden - největší výsadkové operace v dějinách. 

Cílem bylo obsadit klíčové říční mosty v jižním Nizozemsku. To byl úkol pro 35 tisíc britských, amerických a polských výsadkářů. Operace byla zahájena poměrně úspěšně obsazením mostu přes rameno Rýna - řeku Wall u Nijmegenu 20. září. Spojenecké pozemní síly však nedokázaly dorazit k mostům včas a výsadkové jednotky tak byly v nerovném boji zničeny jednak zálohami západní fronty, jednak elitními bojovými formacemi, které si zde odbývaly reorganizaci a doplňování po dlouhém nasazení na východní frontě.

2 minuty
Reportáž Filipa Kandy
Zdroj: ČT24

Poté ale začaly první komplikace a celá operace nakonec skončila neslavně. Jedním z hlavních důvodů porážky bylo selhání rozvědky, když přehlédla tankovou divizi SS, která se do oblasti přesunula krátce před operací. Největší výsadkové akce války se zúčastnilo 35 tisíc britských, amerických a polských výsadkářů - z nich bylo po devíti dnech více než 17 tisíc zabito, zraněno nebo skončilo v německém zajetí.

Most u Remagenu

Přes Rýn se nakonec spojenci dostali až v březnu 1945, když jim padl do rukou most u Remagenu, malého městečka jižně od Bonnu. Porážka spojenců u Arnhemu je tak považována za poslední velké vítězství Němců během bojů na západní frontě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán tvrdí, že nepopraví mladého demonstranta

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 13 mminutami

Grokovi zakážeme svlékat lidi tam, kde je to ilegální, slíbila síť X

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska oznámila, že znemožní pomocí chatbota Grok generovat a upravovat fotografie skutečných lidí v odhalujícím oblečení v zemích, kde je to nelegální. Reagovala tak na skandál, kdy chatbot na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom v reakci uvedl, že jeho vyšetřování v této věci nadále pokračuje.
před 37 mminutami

Imigrační agent postřelil v Minnesotě muže

Imigrační agent Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minnesotě zasáhl do nohy muže původem z Venezuely. Úřady tvrdí, že na agenta agresivně útočil a bránil se zatčení. Protesty ve městě se stupňují po zastřelení Renee Goodové v autě, k němuž došlo minulý týden. Imigrační agenti zadrželi i tři příslušníky indiánského kmene Siouxů Oglala.
před 1 hhodinou

Posádka mise Crew-11 se vrátila z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu dopoledne středoevropského času přistála kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátila o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
08:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump obvinil Ukrajinu, že brzdí mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump obvinil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, že zdržuje vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Prohlásil to v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle Trumpa je zároveň ruský vládce Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, k dohodě připraven. Rusko v rámci dohody požaduje, aby mu Ukrajina vydala celý Donbas včetně území, které ruští vojáci během invaze dosud nedobyli. Ukrajina se svého území vzdát nechce.
03:29Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Rodríguezovou

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu telefonicky jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Delcy Rodríguezovou o ropě, nerostných surovinách a obchodu. Hovor na své síti Truth Social označil za velmi dobrý. Podle Rodríguezové byl telefonát zdvořilý a produktivní. USA také dokončily první prodej venezuelské ropy v hodnotě kolem 500 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun), který je součástí nedávné dohody mezi oběma zeměmi. Americký Senát mezitím odmítl rezoluci, která by zabránila Trumpovi podnikat další vojenské útoky na Venezuelu bez souhlasu Kongresu.
01:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny. Starosta Kyjeva Vitalij Klyčko uvedl, že situace v metropoli je ohledně dodávek tepla a energií nejhorší od začátku ruské invaze do země.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...