Odstartoval proces s lékařem krále popu

Los Angeles - V Los Angeles dnes zahajovacími řečmi začal dlouho očekávaný proces s lékařem Conradem Murraym obviněným z neúmyslného zabití zpěváka Michaela Jacksona. Na místě je rodina krále popu, například jeho sestra Janet či matka Katherine. Před soudní budovou zesnulému umělci vyjadřují podporu fanoušci. Jsou tu ale i lidé, kteří se obviněného lékaře zastávají.

Murray se činu podle vyšetřovatelů dopustil, když podal 25. června 2009 popové hvězdě smrtelnou dávku anestetika propofol. Hrozí mu za to až čtyři roky vězení. Lékař se ale necítí vinen. Zdůraznil, že Jackson si lék sám vyžádal jako prostředek na spaní. Obhajoba se bude snažit soud přesvědčit, že si zpěvák za svou smrt mohl sám. 

Doktora Murrayho si umělec najal, když připravoval svůj comeback šňůrou koncertů, které měly začít v Londýně v červenci 2009. Jackson na turné This Is It přistoupil v době, kdy byl na pokraji finančního krachu. Podle Murrayho obhájců se obával neúspěchu a z toho pramenila i jeho nespavost.

Lékař měl zavolat záchranku, když už bylo pozdě 

Obžaloba dnes uvedla, že Murrayho činy, zanedbání a nekompetentní kroky přímo vedly k Jacksonově smrti. Lékař podle nich objednával další a další dodávky propofolu, i když věděl, že fyzický a psychický stav jeho pacienta není dobrý. Doložili to nahrávkou z 10. května 2009, na níž umělec evidentně mluví pod vlivem neznámých látek o připravované koncertní šňůře. „Musíme být fenomenální,“ říká na ní Jackson zastřeným, přerývaným a místy málo srozumitelným hlasem. „Když lidé po té show budou odcházet, když budou odcházet po mé show, musejí si říkat, že nic takového ve svém životě neviděli,“ dodal.

Murray, který si telefonát nahrál, podle obžaloby ignoroval zjevné potíže svého pacienta a nepřestal mu podávat propofol. Státní zastupitelství také uvádí, že lékař zavolal příliš pozdě záchrannou službu. 

Podle vyšetřovatelů Murray v den Jacksonova úmrtí 11 minut telefonoval se servírkou, kterou znal z restaurace v Houstonu. Rozhovor údajně ukončil až poté, co zjistil, že zpěvák nedýchá.

Pokračuje soud s Jacksonovým osobním lékařem (zdroj: ČT24)