Odchod z EU neznamená odklon od našich partnerů, ujišťovala Mayová na půdě OSN

Británie bude na mezinárodním poli i nadále důvěryhodným, silným a spolehlivým partnerem. Brexit neznamená izolaci nebo odklon od britských partnerů ve světě. Ve všeobecné rozpravě 71. zasedání Valného shromáždění OSN to zdůraznila britská premiérka Theresa Mayová.

Británie zůstane „otevřená světu“, bude globálním partnerem v samém srdci mezinárodního dění, ujistila světové politiky Mayová. Světová organizace by podle ní měla usilovat o nový systém mnohostranných vztahů, aby v nynějších podmínkách upevnila svou roli.

„Žádná země se nemůže cítit bezpečná před útokem teroristů,“ varovala britská ministerská předsedkyně, která se úřadu ujala v červenci a úterní projev byl jejím prvním vystoupením z tribuny OSN.

S cílem posílit boj proti náboženským radikálům Británie zvýší svou pomoc Somálsku v jeho boji proti milicím Šabáb, oznámila Mayová.Premiérka rovněž poukázala na význam posílení bezpečnosti mezinárodní letecké dopravy. „Je třeba zajistit, aby v každé zemi platily náležité bezpečnostní normy, aby ve světě nebyl slabý článek,“ konstatovala Mayová.