Obama zveřejnil předvolební video, namluvil ho Tom Hanks

New York - Volební štáb amerického prezidenta Baracka Obamy umístil na internet video, jež shrnuje úspěchy současného šéfa Bílého domu. Sedmnáctiminutový snímek nazvaný Cesta, kterou jsme urazili, namluvil herec Tom Hanks, který dlouhodobě patří mezi Obamovy příznivce. Video prezidenta přibližuje jako rozhodného vůdce, který zemi převzal v hluboké krizi, zabránil nejhoršímu a prosadil odvážné reformy.

„Od časů Franklina Delana Roosevelta nebyla na ramenou žádného jiného prezidenta taková tíha,“ říká Hanks v úvodu videa. Těsně předtím dobové záběry ukazují vážné hospodářské potíže, v nichž se Spojené státy ocitly v roce 2008 a během nichž se rozplynuly úspory milionů Američanů.

Hanks pak postupně rekapituluje jednotlivé kroky, které Obama podnikl na záchranu ekonomiky, jako byl mnohasetmiliardový stimulus pro ekonomiku Spojených států či pomoc automobilovému průmyslu. Ve videu vystupují členové Obamovy administrativy, několikrát ale i bývalý americký prezident Bill Clinton.

Snímek divákům nabízí prakticky všechny zásadní okamžiky dosavadního Obamova pobytu v Bílém domu. Připomíná například přijetí přelomové zdravotní reformy, postavení automobilového průmyslu na nohy, zvrácení propadu pracovního trhu či zabití vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina. Jako splněný předvolební slib pak zmiňuje stažení amerických vojáků z Iráku. Nevěnuje se nicméně slibu uzavřít kontroverzní věznici na Guantánamu, který se Obamovi splnit nepodařilo.

Video se věnuje i prezidentovým politickým protivníkům. Připomíná například, že favorit republikánského klání o nominaci na prezidenta Mitt Romney nesouhlasil s federální pomocí automobilovému průmyslu. Ukazuje také protesty konzervativního hnutí Tea Party proti zdravotní reformě. Prezentuje je jako neochotu druhé strany k Obamou nabízenému kompromisu.

V závěru Hanks voličům připomene, jak daleko zatím s Obamou došli. Dodá, že hodně práce ještě zbývá udělat. Snímek je dalším důkazem o tom, že kampaň za znovuzvolení současného šéfa Bílého domu se rozjíždí na plné obrátky. Přichází v okamžiku, kdy klesá Obamova popularita a jeho kampaň začala stupňovat útoky na republikánské protivníky. Uvedení filmu na internetu doprovázelo několik set projekcí po celé zemi.

Americká média video označují za dílo hollywoodských parametrů. Jeho režisérem ostatně je Davis Guggenheim, který dostal Oscara za dokument Nepohodlná pravda varující před dopady změny klimatu. Spolupracoval na něm s bývalým neúspěšným demokratickým prezidentským kandidátem a nyní ekologickým aktivistou Alem Gorem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 29 mminutami

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Do Grónska míří rovněž 13 vojáků průzkumné mise z Německa a 15 vojáků z Francie. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
12:10Aktualizovánopřed 46 mminutami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
14:17Aktualizovánopřed 48 mminutami

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících letounů MiG-29

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících bojových letounů MiG-29, řekl ve čtvrtek náměstek ministra obrany Pawel Zalewski dle polských médií. O kroku rozhodla polská vláda. Varšava spolu se Slovenskem už v roce 2023 zemi bránící se plnohodnotné ruské invazi dodaly větší počet těchto strojů vyvinutých v bývalém Sovětském svazu.
před 1 hhodinou

Americká armáda obsadila další tanker porušující blokádu Venezuely

Americká armáda zabavila další tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Oznámilo to její velitelství SOUTHCOM. Operace proti lodi, která podle armády porušila blokádu nařízenou prezidentem USA Donaldem Trumpem, se uskutečnila brzy ráno místního času v Karibiku. Americké síly v posledních týdnech obsadily a zabavily šest tankerů, které podle Washingtonu porušovaly americké sankce na venezuelský ropný sektor.
před 2 hhodinami

Grokovi zakážeme svlékat lidi tam, kde je to ilegální, slíbila síť X

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska oznámila, že znemožní pomocí chatbota Grok generovat a upravovat fotografie skutečných lidí v odhalujícím oblečení v zemích, kde je to nelegální. Reagovala tak na skandál, kdy chatbot na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom v reakci uvedl, že jeho vyšetřování v této věci nadále pokračuje.
11:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump hrozí, že pošle do Minnesoty vojsko

Prezident USA Donald Trump pohrozil, že k potlačení protestů proti imigračním agentům z úřadu ICE v Minnesotě využije zákon o povstání. Ten mu umožňuje povolat vojsko. Jeden z agentů ve středu v největším tamním městě Minneapolisu zasáhl do nohy muže původem z Venezuely. Úřady tvrdí, že na něj útočil a bránil se zatčení. Protesty ve městě se stupňují po zastřelení Renee Goodové v autě, k němuž došlo minulý týden. Imigrační agenti zadrželi i tři příslušníky indiánského kmene Siouxů Oglala.
10:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Spojené státy tlačí na Mexiko, aby umožnilo jejich silám bojovat s kartely, píše NYT

Spojené státy zintenzivňují tlak na Mexiko ve snaze získat povolení ke společným vojenským zásahům proti fentanylovým laboratořím na mexickém území, napsal s odkazem na americké činitele deník The New York Times (NYT). Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová přitom již dříve tento týden po rozhovoru s americkým protějškem Donaldem Trumpem vyloučila možnost, že by USA v Mexiku prováděly operace namířené proti drogovým kartelům, připomněla agentura Reuters.
před 4 hhodinami
Načítání...