O tři hlasy. Slovenský ministr financí Matovič přečkal v parlamentu pokus o odvolání

3 minuty
Události: Návrh na odvolání Igora Matoviče neprošel
Zdroj: ČT24

Slovenský ministr financí Igor Matovič přečkal pokus opozice o vyslovení nedůvěry ve sněmovně. K prosazení zmíněného návrhu při úterním hlasování parlamentu, ve kterém už vláda nemá většinu, chyběly tři hlasy.

Pro odvolání Matoviče hlasovalo 73 ze 124 přítomných poslanců; k vyslovení nedůvěry členovi vlády sněmovnou je ovšem potřeba, aby příslušný návrh podpořilo ve 150členné Národní radě alespoň 76 zákonodárců. Matovič nebyl při hlasování poslanců v jednacím sále sněmovny, neboť se v Lucemburku účastní jednání ministrů financí zemí Evropské unie. 

Hlasování o Matovičovi vyvolala hlavně strana Sloboda a Solidarita (SaS), jejíž čtyři ministři právě kvůli němu v záři opustili vládu. Předtím ministr financí odmítl ultimátum SaS, aby odešel z kabinetu. Na sociální síti Matovič nařkl šéfa SaS Richarda Sulíka ze spiknutí s mafií, za kterou ministr označil některé opoziční formace.

Pro Matovičův odchod nehlasovali kromě vládních poslanců ani například tři nezařazení poslanci, kteří se do sněmovny dostali na kandidátce krajně pravicové strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko.

Zmíněná trojice poslanců v červnu také pomohla prolomit veto prezidentky Zuzany Čaputové týkající se zákona o vyšší finanční podpoře rodin z dílny Matoviče; proti zákonu kvůli jeho dopadům na hospodaření samospráv a kvůli způsobu jeho schvalování vystupovala tehdy ještě vládní SaS.

„Chci poděkovat všem poslancům, kteří hlasovali proti vyslovení nedůvěry Matovičovi. Slovensko má nyní jiné priority, a to převedení občanů a firem přes největší energetickou krizi od druhé světové války,“ řekl premiér a Matovičův stranický kolega Eduard Heger.

Ruinuje veřejné finance, tvrdí opozice

Opoziční strany tvrdily, že Matovič svými návrhy ruinuje veřejné finance, své povinnosti neplní v zájmu občanů, podkopává víru občanské společnosti v čestný a odpovědný výkon veřejné funkce a že svým stylem šíří napětí ve společnosti a výkon funkce pojal jako vlastní show.

Šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Matovič výtky odmítl. Svá vystoupení před poslanci sněmovny k návrhu na vyslovení nedůvěry minulý týden využil také k dalším výpadům proti svým oponentům, včetně SaS, na jejíž kandidátce vstoupil v roce 2010 do vysoké politiky. Kritikou Matovič nešetřil ani prezidentku či média.

Dobré časy byly pro Matoviče před dvěma lety

Matovičovo hnutí před dvěma roky se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. Nyní se preference OĽaNO pohybují na jednociferné úrovni a sám Matovič se v zemi řadí k nejméně důvěryhodným politikům.

Loni po tlaku SaS a nejmenší vládní strany Za lidi Matovič rezignoval na funkci premiéra. SaS tehdy tvrdila, že šéf OĽaNO není osobnostně, manažersky ani komunikačně schopen vést zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou dohodu o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům. Ta poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské nerostné bohatství, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 17 mminutami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 1 hhodinou

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 4 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 5 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 6 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 9 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...