Němci jsou 68 let po válce na stopě osvětimským dozorcům

Berlín - Němečtí vyšetřovatelé jsou na stopě 50 dozorcům z vyhlazovacího tábora Osvětim. Podezřelí žijí na různých místech Německa a všem je kolem 90 let. Centrální úřad pro objasňování nacistických zločinů v Ludwigsburgu je údajně v příštích týdnech začne předběžně vyšetřovat kvůli podezření z napomáhání k vraždám.

Vyšetřovatelé předložili jména podezřelých i jejich současná bydliště, řekl listům německé mediální skupiny WAZ šéf ludwigsburgské centrály Kurt Schrimm. Po odsouzení dozorce ze Sobiboru Johna Demjanjuka je optimistou a je přesvědčen, že s dozorci z koncentračních táborů lze vést soudní procesy, a to i v případech, kdy nebude možné jim prokázat přímý podíl na zločinech zejména kvůli nedostatku svědků.

Demjanjuk byl v roce 2011 nepravomocně odsouzen k pěti letům vězení za napomáhání k vraždě ve zhruba 28 000 případech. Údajně osobně vodil Židy do plynových komor. Zemský soud v Mnichově jej tehdy označil za „součást vyhlazovací mašinerie“. Od té doby podle Schrimma stačí jakákoli činnost v koncentračním táboře k odsouzení za napomáhání k vraždě.

Ukrajinský rodák Demjanjuk loni 17. března zemřel ve věku 91 let v pečovatelském ústavu nedaleko německého Rosenheimu. Vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu totiž směl pobývat na svobodě až do vynesení rozsudku v odvolacím řízení, kterého se však už nedočkal.

Vydáno pod