Tusk a Zelenskyj se dohodli na společné produkci zbraní

Polský premiér Donald Tusk v pondělí jednal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o společné produkci zbraní. Podle deníku Gazeta Wyborcza šéf polské vlády hovořil o budování společných podniků a investicích do firem v Polsku i na Ukrajině, které se budou podílet na zvýšení obranných schopností. Na území napadeného státu úřady vyhlásily během Tuskovy návštěvy letecký poplach varující před hrozbou možného ruského vzdušného útoku.

„Bude to také velmi rentabilní z obchodního hlediska,“ uvedl Tusk, který prohlásil, že Rusko nesmí získat vojenskou převahu, a nadcházející měsíce i roky tak budou podle něj v tomto směru výzvou. Ukrajina se ruské vojenské agresi brání už téměř dva roky.

„Vlastně bojujete za bezpečnost celého svobodného světa... Bylo by dobře, kdyby všichni političtí představitelé a všechny národy pochopili, že to nejsou jen prázdná slova, že o osudu svobodného světa se rozhoduje zde na Ukrajině,“ uvedl Tusk podle stanice TVN 24. Neutralita v tomto konfliktu je cestou do pekla, nechal se slyšet polský premiér.

Zpravodaj ČT v Polsku, Andreas Papadopulos ve vysílání podotkl, že Tusk vidí roli Polska v burcování Západu směrem k vyšší podpoře Ukrajiny na vojenské nebo humanitární úrovni a podle něj tato Tuskova slova směřovala zejména na Slovensko a do Maďarska, které podporu válčící země blokují.

Do Kyjeva se vydal na první bilaterální zahraniční cestu ve staronové roli premiéra Polska. Úřadu se ujal v prosinci poté, co koalice proevropských stran vytvořila po volbách novou vládu a nahradila u moci národněkonzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS). „Jiné hlavní město to být nemohlo, musel to být Kyjev,“ prohlásil v ukrajinské metropoli Tusk, který se krátce po nástupu do úřadu účastnil v Bruselu summitu Evropské unie.

Blokády polských zemědělců

Zelenskyj podle agentury Reuters mimo jiné prohlásil, že Ukrajina a Polsko budou schopny vyřešit všechny problematické otázky, které se v poslední době objevily. V posledních měsících na vztahy mezi Kyjevem a Varšavou vrhly stíny protesty polských zemědělců kvůli dovozu ukrajinských zemědělských produktů nebo blokáda hraničních přechodů polskými autodopravci, kteří tak dávali najevo odpor vůči konkurenci z Ukrajiny.

„Jednali jsme s (polským) premiérem o tom, že všechny kritické otázky, které existují, lze vyřešit na úrovni vlád. A brzy se na tom začne pracovat,“ uvedl ukrajinský prezident na společné tiskové konferenci.

Šéf polské vlády přijel do ukrajinské metropole v pondělí ráno vlakem, později společně se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem dopoledne položil věnec u zdi připomínající padlé ukrajinské vojáky. Kolem poledne kyjevského času (11 hodin středoevropského času) vyhlásily ukrajinské úřady po celé zemi letecký poplach, který varoval před hrozbou možného ruského vzdušného útoku. V metropoli ho odvolaly po více než hodině, exploze nebo práce protivzdušné obrany z ní hlášeny nebyly.

Význam polsko-ukrajinského spojenectví

Zpravodaj ČT Papadopulos ve vysílání přiblížil, že zpráva o příjezdu Tuska do Kyjeva byla vítaným překvapením, i když cesta byla avizována dopředu, nebylo jasné, který den premiér na Ukrajinu zamíří. Válka Ukrajiny s Ruskem je v Polsku vnímána jako bezprostřední ohrožení bezpečnosti země a vyvolává nemalé emoce v tom smyslu, že drtivá většina Poláků podporuje kroky jakékoliv vlády ve vojenské nebo politické podpoře Ukrajiny, vysvětlil Papadoplus.

Polsko udělá vše pro to, aby zvýšilo šance Ukrajiny zvítězit ve válce s Ruskem, slíbil v pondělí v Kyjevě Tusk podle agentury PAP. „Děláme to z morálních důvodů, ale také s ohledem na bezpečnost Polska,“ dodal.

Polsko stále platí za klíčového spojence Ukrajiny. Od začátku ruské invaze dodává napadené zemi vojenskou pomoc, poskytuje útočiště milionům válečných uprchlíků. Přes jeho území, přes letiště v Rzeszówě, ale i po železnici proudí na Ukrajinu vojenská pomoc od západních spojenců.

Polská vláda zkoumá možnosti, jak v rámci nového balíčku pomoci Ukrajině zajistit více munice a vojenského vybavení, uvedl minulý týden ministr zahraničí Radosław Sikorski. Ve hře je i příslib finančních půjček z Polska, které by měly sloužit na nákup zbraní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 5 mminutami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 17 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 8 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 9 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 11 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...