Tusk a Zelenskyj se dohodli na společné produkci zbraní

Polský premiér Donald Tusk v pondělí jednal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o společné produkci zbraní. Podle deníku Gazeta Wyborcza šéf polské vlády hovořil o budování společných podniků a investicích do firem v Polsku i na Ukrajině, které se budou podílet na zvýšení obranných schopností. Na území napadeného státu úřady vyhlásily během Tuskovy návštěvy letecký poplach varující před hrozbou možného ruského vzdušného útoku.

„Bude to také velmi rentabilní z obchodního hlediska,“ uvedl Tusk, který prohlásil, že Rusko nesmí získat vojenskou převahu, a nadcházející měsíce i roky tak budou podle něj v tomto směru výzvou. Ukrajina se ruské vojenské agresi brání už téměř dva roky.

„Vlastně bojujete za bezpečnost celého svobodného světa... Bylo by dobře, kdyby všichni političtí představitelé a všechny národy pochopili, že to nejsou jen prázdná slova, že o osudu svobodného světa se rozhoduje zde na Ukrajině,“ uvedl Tusk podle stanice TVN 24. Neutralita v tomto konfliktu je cestou do pekla, nechal se slyšet polský premiér.

Zpravodaj ČT v Polsku, Andreas Papadopulos ve vysílání podotkl, že Tusk vidí roli Polska v burcování Západu směrem k vyšší podpoře Ukrajiny na vojenské nebo humanitární úrovni a podle něj tato Tuskova slova směřovala zejména na Slovensko a do Maďarska, které podporu válčící země blokují.

Do Kyjeva se vydal na první bilaterální zahraniční cestu ve staronové roli premiéra Polska. Úřadu se ujal v prosinci poté, co koalice proevropských stran vytvořila po volbách novou vládu a nahradila u moci národněkonzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS). „Jiné hlavní město to být nemohlo, musel to být Kyjev,“ prohlásil v ukrajinské metropoli Tusk, který se krátce po nástupu do úřadu účastnil v Bruselu summitu Evropské unie.

Blokády polských zemědělců

Zelenskyj podle agentury Reuters mimo jiné prohlásil, že Ukrajina a Polsko budou schopny vyřešit všechny problematické otázky, které se v poslední době objevily. V posledních měsících na vztahy mezi Kyjevem a Varšavou vrhly stíny protesty polských zemědělců kvůli dovozu ukrajinských zemědělských produktů nebo blokáda hraničních přechodů polskými autodopravci, kteří tak dávali najevo odpor vůči konkurenci z Ukrajiny.

„Jednali jsme s (polským) premiérem o tom, že všechny kritické otázky, které existují, lze vyřešit na úrovni vlád. A brzy se na tom začne pracovat,“ uvedl ukrajinský prezident na společné tiskové konferenci.

Šéf polské vlády přijel do ukrajinské metropole v pondělí ráno vlakem, později společně se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem dopoledne položil věnec u zdi připomínající padlé ukrajinské vojáky. Kolem poledne kyjevského času (11 hodin středoevropského času) vyhlásily ukrajinské úřady po celé zemi letecký poplach, který varoval před hrozbou možného ruského vzdušného útoku. V metropoli ho odvolaly po více než hodině, exploze nebo práce protivzdušné obrany z ní hlášeny nebyly.

Význam polsko-ukrajinského spojenectví

Zpravodaj ČT Papadopulos ve vysílání přiblížil, že zpráva o příjezdu Tuska do Kyjeva byla vítaným překvapením, i když cesta byla avizována dopředu, nebylo jasné, který den premiér na Ukrajinu zamíří. Válka Ukrajiny s Ruskem je v Polsku vnímána jako bezprostřední ohrožení bezpečnosti země a vyvolává nemalé emoce v tom smyslu, že drtivá většina Poláků podporuje kroky jakékoliv vlády ve vojenské nebo politické podpoře Ukrajiny, vysvětlil Papadoplus.

Polsko udělá vše pro to, aby zvýšilo šance Ukrajiny zvítězit ve válce s Ruskem, slíbil v pondělí v Kyjevě Tusk podle agentury PAP. „Děláme to z morálních důvodů, ale také s ohledem na bezpečnost Polska,“ dodal.

Polsko stále platí za klíčového spojence Ukrajiny. Od začátku ruské invaze dodává napadené zemi vojenskou pomoc, poskytuje útočiště milionům válečných uprchlíků. Přes jeho území, přes letiště v Rzeszówě, ale i po železnici proudí na Ukrajinu vojenská pomoc od západních spojenců.

Polská vláda zkoumá možnosti, jak v rámci nového balíčku pomoci Ukrajině zajistit více munice a vojenského vybavení, uvedl minulý týden ministr zahraničí Radosław Sikorski. Ve hře je i příslib finančních půjček z Polska, které by měly sloužit na nákup zbraní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 8 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 19 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 24 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 2 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 3 hhodinami
Načítání...