Papež František během tradiční vánoční mše v bazilice svatého Petra ve Vatikánu vyzval věřící, aby se navrátili k základním životním hodnotám. Vánoce jsou podle něj dobou, kdy „znovu objevujeme, kdo jsme“. Mše se zúčastnilo celkem asi 10 000 lidí. Papež František také u příležitosti svátku Narození Páně pronesl na Boží hod vánoční tradiční poselství Urbi et Orbi (Městu a světu).
Navraťme se k základním životním hodnotám, vyzval František
„Ve společnosti často pod vlivem konzumu a hédonismu, bohatství a extravagance, řešení zevnějšku a narcismu nás toto Dítě vyzývá, abychom jednali střídmě, jinými slovy způsobem, který je jednoduchý, vyrovnaný a konzistentní, a abychom dělali, co je nezbytné,“ řekl papež s odkazem na Ježíška narozeného v chudobě v jesličkách. Právě on by měl podle Františka věřící inspirovat v jejich životech.
Ve své homilii František zmínil některá klíčová témata svého papežství: milosrdenství, soucit, empatii i spravedlnost. „Ve světě, který je příliš často nemilosrdný k hříšníkovi a shovívavý k hříchu, si musíme vypěstovat velmi silný smysl pro spravedlnost a rozpoznat a plnit Boží vůli,“ uvedl papež.
Malý Ježíšek podle něj každého vyzývá k tomu, aby přehodnotil způsob, jakým se chová k ostatním. „V kultuře lhostejnosti, která se nezřídka stává nemilosrdnou, by naopak náš způsob života měl být zbožný, plný empatie, soucitu a milosrdenství, které denně čerpáme z modliteb,“ dodal František.
Pro Františka jsou to letos už třetí Vánoce v čele římskokatolické církve. Ve Vatikánu i v jeho okolí panovala přísná bezpečnostní opatření. Každý z účastníků musel projít detektory kovu. Devětasedmdesátiletý František, který tento týden trpěl lehčí chřipkou, vypadal unavený a občas hovořil chraptivým hlasem, poznamenala agentura Reuters.
Jeruzalémský patriarcha vyjádřil pochopení pro Palestince
Pochopení pro vážnou situaci, ve které se nacházejí Palestinci, syrští uprchlíci a „oběti všech forem terorismu“ po celém světě vyjádřil během půlnoční mše v Betlémě jeruzalémský patriarcha Fuád Tval. „Modlíme se, abychom změnili tvář světa, aby byl náš svět bezpečnějším místem a útočištěm, kde spravedlnost převáží nad soupeřením a konfliktem, milosrdenství nad pomstou a dobročinnost nad nenávistí,“ řekl během mše.
Jeruzalémský patriarcha dorazil do Betléma již během čtvrtečního dne v čele procesí křesťanských poutníků z celého světa. Většinu z desetikilometrové trasy z Jeruzaléma vykonali v automobilech a autobusech, až konec cesty pak šli do Betléma pěšky. Jejich cílem bylo náměstí Jesliček před bazilikou Narození Páně postavenou nad údajným místem narození Ježíše Krista.