NASA zvažuje 28 možných misí hledajících mimozemšťany

Washington - Vědci z NASA zvažují 28 projektů misí, které by potenciálně mohly umožnit objevení nějakých životních forem ve sluneční soustavě. Informoval o tom planetolog Steve Squyres z Cornellovy univerzity v New Yorku podílející se na výzkumu. „Astrobiologie a hledání života je skutečně klíčovou částí toho, co bychom měli napříště dělat při zkoumání sluneční soustavy,“ tvrdí Squyres, jenž je zároveň předsedou výboru americké Akademie věd pověřeného vydáváním doporučení pro výzkum NASA.

Podle něj se NASA přiklání k 28 robotizovaným projektům včetně plavidla, které by přistálo na Merkuru, či sond přelétávajících nad objekty na okraji sluneční soustavy či nad kometami. 

Privilegované postavení při zkoumání sluneční soustavy má Mars, pro nějž NASA zvažuje třífázovou misi. Jejím konečným cílem by bylo dopravení vzorků marsovské půdy na Zemi ke zkoumání, dodal Squyres, který se mimo jiné podílel na projektu dvou robotických sond Spirit a Opportunity, které na Marsu přistály před šesti lety a stále jsou aktivní.


Mise by podle něj měla nejprve vyslat na Mars robotické zařízení, které odebere vzorky půdy. Po něm bude následovat sonda, jejímž úkolem bude vzorky převzít a vystoupat na oběžnou dráhu kolem Marsu. Třetí a poslední fází by bylo vyslání robotizované lodi, jež by cenný náklad vyzvedla ze sondy na orbitě a přepravila je na Zemi. 

„Tyto vzorky by nám potenciálně mohly odhalit minulé či současné životní formy na Marsu,“ dodal Squyres při příležitosti mezinárodní astrobiologické konference, která se každoročně schází v texaském Houstonu a sdružuje na 700 vědců.

Některá z 28 misí NASA možná najde mimozemšťany (zdroj: ČT24)