Nad Titanikem nově drží ochrannou ruku UNESCO

Paříž - Trosky Titaniku se v den stého výročí potopení dostanou pod ochranu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Organizace dnes v Paříži oznámila, že slavná loď bude pod ochranou konvence o ochraně podmořského kulturního dědictví. Slavná loď označovaná za nepotopitelnou klesla ke dnu 15. dubna 1912 a její trosky jsou v hloubce asi 4 000 metrů. Při tragédii zahynulo na 1 500 lidí.

Konvence se vztahuje na objekty, které jsou pod vodou aspoň sto let. Vzhledem k tomu, že se Titanic potopil v mezinárodních vodách v severním Atlantiku, žádná země si nemůže dělat exkluzivní nárok na místo, kde spočívají trosky lodi, připomněla organizace.

Podle prohlášení UNESCO z konvence vyplývá, že její signatářské státy mohou od nynějška zabavit předměty ukradené z Titaniku, nebo zabránit výzkumu, který by byl „nevědecký nebo neetický“, tedy ničení nebo rabování trosek. Konvence o ochraně podmořského kulturního dědictví vstoupila v platnost v roce 2009 a zatím jí ratifikovalo 41 států.

Podle Jamese Delgada z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší jsou trosky kýlu dobře zachované a „uvnitř jsou dokonce ještě zbytky dřeva a látek“. Podle něj ale oblast trosek Titaniku stále více zamořují odpadky z lodí s turisty, kteří navštěvují místo katastrofy. „Jsou tam plechovky od piva, plastikové sklenice a takovéhle věci, které tam zůstanou hodně dlouho,“ řekl Delgado. Návštěvníci z podmořských výprav zde zanechávají i plastikové květiny či upomínkové desky.

Zájem o Titanic kvůli výročí roste

O Titanic roste v posledních měsících v souvislosti se 100. výročím odborný i veřejný zájem. Na konci března bylo v severoirském Belfastu, kde loď postavili, otevřeno nové muzeum Titaniku, režisér slavného velkofilmu James Cameron uvedl svůj snímek ve 3D provedení.

Vydáno pod