„Nactiutrhačné pomluvy.“ Čína smetla ze stolu obvinění Západu z krádeže citlivých dat

2 minuty
Horizont ČT24: Čína ostře odmítla obvinění z hackerských útoků
Zdroj: ČT24

Čína ostře odmítla obvinění z hackerských útoků zaměřených na získání duševního vlastnictví a citlivých obchodních informací, které vůči Pekingu vznesly Británie, Spojené státy a další země. Čínské úřady zároveň vyzvaly Washington, aby stáhl obžalobu dvou Číňanů, kteří podle USA stojí za útoky na americké námořnictvo či NASA. Informovala o tom agentura Reuters.

Čínské ministerstvo zahraničí reagovalo na čtvrteční informaci o varování západních vlád, že skupina hackerů známá jako APT10, která má na svědomí útoky na firmy a instituce v řadě zemí, působí pod záštitou čínské vlády. Kyberzločinci údajně útočili v Evropě, USA či Asii s cílem získat duševní vlastnictví a citlivé obchodní informace.

„Vyzýváme americkou stranu, aby okamžitě korigovala své chybné kroky a ustoupila od svých nactiutrhačných pomluv souvisejících s internetovou bezpečností,“ uvedlo podle Reuters ministerstvo.

Chce být novou supervelmocí, varuje šéf FBI

Americké ministerstvo energetiky sdělilo, že útoky APT10 trvají přinejmenším od roku 2014 a za tu dobu hackeři ukradli citlivé informace nejméně ve 12 zemích.

„Jak dokázalo toto vyšetřování, hrozba, které čelíme, nebyla nikdy vážnější, všudypřítomná nebo více potencionálně škodlivá pro naši národní bezpečnost. Žádná jiná země nepředstavuje vážnější dlouhodobou hrozbu pro naši národní ekonomiku a kyber infrastrukturu než Čína. Jejím cílem je nahradit Spojené státy jako světovou supervelmoc a používá k tomu ilegální metody,“ prohlásil ředitel FBI Christopher Wray.

2 minuty
Čína odmítla obvinění z hackerských útoků
Zdroj: ČT24

Čtvrteční společné prohlášení je podle médií snahou o koordinovaný tlak vůči Číně z více než desítky států včetně Německa, Kanady či Japonska.

„Je nepřijatelné, že neustále odhalujeme kyberzločiny páchané Čínou proti Americe a dalším národům. V roce 2015 Čína slíbila, že přestane pomocí hackerských útoků krást obchodní tajemství a další důvěrné informace s úmyslem získat konkurenční výhodu v komerčním sektoru. Tato údajná aktivita v rámci tohoto obvinění porušuje závazky, které Čína učinila,“ upozornil náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein.

Reakce Pekingu se zaměřila především na USA, avšak i Británie a další země prý učinily „pomlouvačné komentáře“.

Čínské ministerstvo vyzvalo k okamžitému stažení obžaloby vůči dvojici identifikované jako Ču Chua a Čang Ťien-kuo, která má podle Washingtonu vazby na čínské ministerstvo státní bezpečnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 1 hhodinou

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 1 hhodinou

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 1 hhodinou

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 1 hhodinou

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
16:49Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Nalezli naprostou zkázu.“ Před osmdesáti lety byl osvobozen tábor Bergen-Belsen

Před osmdesáti lety osvobodila britská armáda německý koncentrační tábor Bergen-Belsen v Dolním Sasku, kde podle historičky památníku Terezín Radany Rutové spatřila obraz naprosté zkázy. V táboře bylo na 55 tisíc přeživších vězňů, mezi nimiž byla velká část vážně nemocná – tito lidé byli jak psychicky, tak fyzicky vyčerpáni, přiblížila historička. „Britská armáda nalezla i vyšší tisíce lidí, kteří již byli po smrti,“ dodala.
před 3 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou brigádu odpovědnou za masakr v Sumách

Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla základnu 448. ruské raketové brigády v Kurské oblasti. Ta se podílela na nedělním útoku na město Sumy, při kterém zemřelo 35 lidí. O útoku informoval Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny.
před 4 hhodinami
Načítání...