Na Madeiře havaroval autobus, 28 lidí nehodu nepřežilo

Nahrávám video

Turistický autobus se převrátil na portugalském ostrově Madeira, nehodu nepřežilo 28 lidí a další se zranili. Většinou jde o německé turisty. Uvedla to portugalská média s odvoláním na místní činitele. Počet obětí potvrdila Lusa, národní tisková agentura. Německé ministerstvo zahraničí podle agentury DPA zatím jen připustilo „možnost“, že mezi oběťmi jsou Němci.

„Podle aktuálních informací českého velvyslanectví v (portugalské metropoli) Lisabonu nejsou mezi mrtvými ani zraněnými žádní čeští občané,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček.

List Diário de Notícias s odvoláním na starostu okresního městečka Santa Cruz Felipa Sousu na svém webu uvádí, že mezi mrtvými je 11 mužů a 17 žen a jde o německé turisty. Podle starosty jsou řidič a průvodce, oba Portugalci, zranění. Jak vážně, ale Sousa nesdělil.

Nehoda se stala v turistické oblasti Canixo de Baixo na jihovýchodě ostrova v Canicu, východně od Funchalu, hlavního města Madeiry.

Údaje o počtu obětí se ale liší. Německé noviny Bild uvádí, že zemřelo devět německých turistů. Řidič měl údajně přepravovat 50 cestujících.  

K nehodě došlo v 18:30, když řidič ztratil v zatáčce kontrolu nad autobusem. Autobus pak vyjel ze silnice a ve svahu se převrátil na jeden z domů. Informují o tom místní média s odvoláním na starostu Sousu.  „Nemám žádná slova, abych popsal, co se stalo. Nemohu čelit utrpení těchto lidí,“ řekl starosta Filipe Sousa televizní stanici SIC TV a dodal, že všichni turisté v autobuse jsou Němci.

Podle starosty města Canica bylo několik lidí převezeno do nemocnice v hlavním městě. Příčina havárie není známa, ani národnosti všech těch, kteří byli na palubě. „V současné době máme plné ruce práce. Musíme se postarat o zraněné – je jich mnoho,“ řekl mluvčí nemocnice německému deníku Bild.

Podle serveru BBC na ostrov k místu tragédie letí portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Premiér Antonio Costa kondoloval německé kancléřce Angele Merkelové.

Tragická autobusová havárie se na pobřeží Madeiry odehrála také v roce 2005, kdy pět italských turistů zemřelo v Sao Vicente, na severním pobřeží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina zasáhla průmyslový podnik v ruské Samarské oblasti

Ukrajinský raketový útok v noci na sobotu zasáhl průmyslový podnik v ruské Samarské oblasti, uvedly místní úřady. Ministerstvo obrany v Moskvě tvrdí, že zničilo bezmála 600 dronů. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi a součástí bojů jsou časté vzdušné útoky obou stran.
Právě teď

Od návratu Talibanu k moci uplynulo pět let. Hluboká krize v Afghánistánu trvá

Od návratu extremistického hnutí Taliban do čela Afghánistánu uplynulo pět let. Zatímco scény chaotického stahování západních diplomatů, humanitních pracovníků a vojáků upadají v zapomnění, hluboká krize v chudém státě pokračuje. Přes čtrnáct milionů lidí – čtvrtina obyvatelstva – každý den trpí nejistotou, jestli nebude mít hlad. Současně se v zemi prohlubuje krize v oblasti práv žen.
před 25 mminutami

V Chorvatsku vypukl další požár, plameny se šíří na ostrově Dugi otok

Na chorvatském ostrově Dugi otok v pátek večer vypukl rozsáhlý požár. Hasiči jsou nuceni přisouvat trajektem posily, podle nich se plameny šíří lesem a keři. Oheň ohrožuje i domy, informovala stanice HRT. Zprávy o novém požáru v Dalmácii přicházejí poté, co požár u letoviska Omiš v pátek přinutil úřady evakuovat přes dva tisíce lidí včetně asi tří set českých turistů.
před 51 mminutami

V Londýně nalezli mrtvého akademika Ardaye, který byl obviněn z plagiátorství

V Londýně v pátek nalezli tělo 41letého Jasona Ardaye, který minulý týden opustil profesorský post na Cambridgeské univerzitě kvůli obvinění z plagiátorství částí své disertace. S odvoláním na britská média to napsala agentura AFP. Někdejší nejmladší černošský profesor na této prestižní univerzitě byl nalezen v bezvědomí na adrese v londýnské čtvrti Battersea a prohlášen za mrtvého, upřesnil web Sky News.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemětřesení v Indonésii o síle 7,7 stupně si vyžádalo nejméně dvacet obětí

Nejméně dvacet lidí zemřelo po zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v noci na sobotu zasáhlo pobřeží indonéského ostrova Flores. Informovala o tom agentura AFP. Předchozí bilance činila pět mrtvých. Úřady původně vydaly varování před tsunami, později ho však odvolaly. Tisíce obyvatel pobřežních oblastí byly evakuovány.
02:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pentagon odmítá zprávy o špatných podmínkách na lodi USS Abraham Lincoln

Jako naprosto zkreslené odmítl americký ministr obrany Pete Hegseth zprávy o podmínkách osazenstva letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Rodiny části posádky přesto apelují na velení námořnictva i politiky, aby situaci urychleně řešili. Vystrašily je zprávy o sebevražedných pokusech mezi námořníky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoTisíce migrantů stále zůstávají ve španělské Ceutě

Patnáct dní po náporu více než 72 tisíc migrantů na hranici s Marokem má život ve španělské Ceutě daleko k normálu. V exklávě na severu Afriky stále zůstávají tisíce nově příchozích. „Necítíme se bezpečně. Byly už případy bitek, násilnictví a krádeží,“ sdělila turistická průvodkyně v Ceutě Karol. Místní úřady kritizují vládu v Madridu za jejich pomalé vyhošťování. Centrální vláda zatím do exklávy vyslala navíc pět set policistů a pohraničníků. Ti jen ve čtvrtek zastavili dva čluny, které se v mlze snažily proplout na evropskou pevninu.
před 10 hhodinami

Italská stíhačka sestřelila dron nad Lotyšskem

Stíhačky mise NATO sestřelily v pátek nad ránem dron, který pronikl do lotyšského vzdušného prostoru, oznámily tamní ozbrojené síly. Aliance později zásah potvrdila. Riga kvůli incidentu vyhlásila vzdušný poplach pro několik oblastí na východě země. Finsko ve stejnou dobu omezilo leteckou a námořní dopravu ve východní části Finského zálivu. Neznámý dron se pak v pátek zřítil v zalesněné oblasti Rumunska poblíž hranic s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.