Počet obětí požárů na havajském ostrově Maui stoupl na osmdesát, předchozí bilance uváděla 67 mrtvých. Oznámily to tamní úřady. Stovky dalších lidí se pohřešují. Přístup do západní části ostrova v pátek omezil nový požár u obce Kaanapali, který už ale hasiči uhasili. Nynější požáry jsou nejhorší přírodní katastrofou v dějinách Havajských ostrovů. Na úřady směřuje kritika, že obyvatele nevarovaly včas.
Na havajském ostrově Maui se pohřešují stovky lidí. Úřady čelí kritice, že varování nepřišlo včas
Úřady dovolily obyvatelům Lahainy se do města krátce vrátit, aby mohli zhodnotit škody. Policie ale později příjezdovou cestu opět uzavřela, uvedla CNN. Projet mohou pouze záchranáři, dodala BBC.
Podle listu Honolulu Star Advertiser policie silnici uzavřela kvůli střetům s obyvateli, kteří si chtěli násilím vynutit přístup do dosud uzavřených oblastí. „Policie nás nechce pustit domů. Bydleli jsme v tom domě padesát let, od roku 1971,“ postěžoval si jeden z místních obyvatel Steve Dolan.
„Mrtvých bude bezpochyby ještě více. Zatím nemůžeme říci, kolik to bude,“ citoval havajského guvernéra Joshe Greena server stanice CNN. Podle guvernéra zatím záchranářské týmy se psy ani nezačaly prohledávat zbytky požárem zničených budov v Lahaině.
Hasiči podle úřadů stále pokračují v práci a oheň ještě není plně pod kontrolou. Úřady lidem doporučují se oblasti vyhnout kvůli toxickým zplodinám v ovzduší.
Oheň na Maui způsobil ohromné škody především v historické Lahaině, která byla v devatenáctém století hlavním městem bývalého Havajského království. Shořel mimo jiné dvě stě let starý kostel Waiola (dříve Wainee), na jehož hřbitově jsou pohřbeni havajští králové a královny.
Šíření ohně obyvatele zaskočilo
Agentura AP popisuje, že na ulicích města Lahaina byly k vidění ohořelé výtahové šachty, které zbyly po zničených bytových domech, kostry automobilů pod spadlými sloupy nebo trampolíny a koloběžky znetvořené extrémními teplotami.
„Udeřilo to tak rychle, bylo to neuvěřitelné,“ řekl místní obyvatel Kyle Scharnhorst, jenž si prohlížel škody v bytovém komplexu, který byl jeho domovem. Je jedním z mnoha svědků, kteří popisují, že rychlé šíření ohně v úterý obyvatele zaskočilo. Požár se podle všeho k městu dostal tak rychle, že nestihl reagovat ani havajský výstražný systém, který varuje obyvatele před nebezpečím zvukem sirén.
„Poprvé se vracíme zpátky a už víme, že náš dům shořel. Poslední dva dny jsme vlastně nic nevěděli,“ řekla zase Julie Lundyová, která se do města vrátila už ve čtvrtek. Požár Lahainu zasáhl v úterý a rozsah škod začal vycházet najevo ve středu po ústupu silného větru, který předtím komplikoval hasičské operace.
Kritika úřadů
Tři dny po katastrofě se mluví o tom, zda obyvatelé dostali vůbec nějaké varování. „Mobil mi jednou cinkl, když už jsem sedal do auta. To byla jediná výzva k evakuaci, kterou jsem dostal. Varování bylo k ničemu,“ tvrdí evakuovaný Cole Millington.
Přeživší se ptají, proč nezněly sirény používané při hrozbě tsunami. Modernější varování posílané na mobilní telefony znemožnil výpadek sítě. „Tato komunikace byla v podstatě přerušena tisícistupňovým žárem, který přicházel z hor. To nikoho neomlouvá a my to zkontrolujeme,“ uvedl guvernér Green.
„Podcenili jsme smrtící potenciál a rychlost ohně,“ připustila členka Sněmovny reprezentantů USA za Havaj Jill Tokudaová.
Mobilní sítě v některých částech Maui mají i nadále výpadky, ty mohou trvat i několik týdnů. Nefunkčních je asi třicet stožárů pro sítě operátorů. Stejně tak nějakou dobu potrvá obnova kritické infrastruktury, včetně elektrického vedení či silnic.
Americký herec Jason Momoa, který pochází z Honolulu, vyzval turisty, aby necestovali do částí Havaje, které zničil požár. „Maui není místem, kde byste si právě teď mohli užít dovolenou,“ napsal herec známý z filmu Aquaman na Instagramu.
Vláda odhaduje škody už na 5,5 miliardy dolarů. Nouzové ubytování nyní potřebuje asi 4500 lidí, uvedla agentura AP. Úřady organizují dopravu potravinové pomoci a evakuovaných. Veřejnost žádají, aby posílala jen textové zprávy, netelefonovala, a nepřetěžovala tak síť.