Mušaraf nesmí kandidovat ve volbách

Islámábád – Pákistánská volební komise odmítla kandidaturu bývalého prezidenta Parvíze Mušarafa. Jeho účast ve volbách postupně zavrhli i v posledním okrsku, v němž chtěl kandidovat do květnových parlamentních voleb. Mušaraf se v březnu vrátil z exilu do Pákistánu právě kvůli tomu, aby se mohl voleb zúčastnit. O postupu volební komise dnes informoval jeho advokát.

Jeho kandidatura byla původně odmítnuta na dvou místech a 7. dubna se Mušaraf úspěšně zaregistroval v Čitralu v Severozápadní hraniční provincii. Jeho právní zástupce ale řekl, že komise tuto žádost nakonec nepřijala, ale že se proti jejímu rozhodnutí hodlá odvolat. 

Exprezident se dostal k moci v roce 1999 převratem. V roce 2008 byl donucen rezignovat a žil střídavě v Londýně a v Dubaji. V Pákistánu je nyní obviněn ze zorganizování atentátu, při němž koncem roku 2007 zahynula někdejší premiérka Bénazír Bhuttová, a rovněž ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího. Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Mušaraf je stíhán také kvůli odvolání soudců v listopadu 2007. Exprezident tato obvinění považuje za nepodložená. Do Pákistánu se prý vrátil, aby se z nich před soudem očistil. 

Volby se mají konat 11. května a poprvé v dějinách země mají umožnit vystřídání vlád pokojnou cestou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán opět uzavřel Hormuzský průliv, píše AFP. Důvodem je americká námořní blokáda

Teherán opět uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda jeho přístavů, uvedlo podle agentury AFP velitelství íránských ozbrojených sil. Teherán průliv blokoval do pátku. Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu řekl, že blokádu ponechá pokud nebude s Íránem uzavřena mírová dohoda. Během sobotního dopoledne již průlivem proplouval konvoj tankerů, napsala agentura Reuters.
08:40Aktualizovánopřed 1 mminutou

VideoMigrantů zadržených za nelegální překročení hranice v Polsku výrazně ubylo

Polsko zaznamenalo výrazný pokles počtu nelegálního překročení hranice. Úřady zadržely až o 96 procent migrantů méně než před čtyřmi roky. Běžence podle Varšavy k hranicím posílá ruský a běloruský režim s cílem destabilizovat státy Evropské unie. Polsko přitom stále buduje ještě silnější bariéry a další opatření.
před 2 hhodinami

USA o měsíc prodloužily výjimku na nákup sankcionované ruské ropy na tankerech

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek prodloužila výjimku, která zemím na přibližně jeden měsíc umožňuje nakupovat sankcionovanou ruskou ropu a ropné produkty naložené na tankerech. Stalo se tak dva dny poté, co prohlásila, že tak neplánuje učinit. V sobotu to napsala agentura Reuters, podle níž se vláda snaží udržet pod kontrolou světové ceny energií, které kvůli izraelsko-americké válce proti Íránu zahájené na konci února prudce vzrostly.
05:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Tchajwanským průlivem proplul japonský torpédoborec, Čína ostře protestuje

Tchajwanským průlivem v pátek proplul torpédoborec japonských námořních sil, což vyvolalo ostrý protest Číny, napsala agentura Kjódó. Jde o první takový případ od nástupu japonské premiérky Sanae Takaičiové do úřadu loni v říjnu, který by mohl zhoršit už tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi kvůli výrokům o Tchaj-wanu, na nějž si Peking činí nárok.
před 3 hhodinami

Čtyři generace Evropanů ukázaly, kdo tíhne k autoritářům

Starší generace tíhnou mnohem častěji k autoritářským lídrům. Postoj k nim ovlivňují i zkušenosti z totalitních režimů. Přispívá k tomu také pocit věkové diskriminace, který nejstarší generace sdílí s tou nejmladší. Zjistili to vědci při zkoumání čtyř generací Evropanů. Výsledky v Senátu představila Klára Plecitá ze sociologického ústavu Akademie věd.
před 5 hhodinami

VideoHispánci v Texasu se obracejí k Trumpovi zády

Americká vláda navzdory slibům pokračuje v plošných raziích proti migrantům, včetně dělníků. V jižním Texasu opatření tvrdě dopadla na místní byznys a komunitu, kde osmdesát procent obyvatel tvoří Hispánci. Řada staveb teď nabírá zpoždění. Hispánci zásadně pomohli prezidentovi Donaldu Trumpovi k předloňské výhře. Jeho obliba teď před volbami do Kongresu upadá.
před 6 hhodinami

Írán oznámil otevření Hormuzského průlivu, Trump blokádu neukončí

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí uvedl, že po dobu příměří se otevře Hormuzský průliv pro veškerou plavbu. Teherán se tak rozhodl po vyhlášení klidu zbraní v Libanonu. Americká blokáda nicméně zůstává v platnosti. Teherán podle íránských médií pohrozil, že v případě jejího pokračování průliv opět uzavře, píše agentura Reuters. Evropa plánuje mírovou misi k zajištění průjezdnosti Hormuzu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Americká vláda dle Trumpa objevila zajímavé dokumenty o UFO a chce je zveřejnit

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že jeho vláda při prověřování materiálů týkajících se neidentifikovaných létajících objektů (UFO) objevila řadu „zajímavých“ dokumentů a že první část z nich by měla být brzy zveřejněna. Napsala to agentura Reuters.
před 10 hhodinami
Načítání...