Murdoch už nepovede některé firmy v News Corporation

Londýn - Mediální magnát Rupert Murdoch odstoupil z vedení správních rad několika amerických a britských firem, které patří do jeho skupiny News Corporation. Nebude už například sedět ve vedení rad, které dohlížejí na britské listy Sun, The Times a Sunday Times. Řekla to mluvčí společnosti News International Daisy Dunlopová, která tak potvrdila informace z interního dokumentu. Zpráva o Murdochově odchodu z více firem podle agentury Reuters patrně povede ke spekulacím, že se News Corporation připravuje na prodej zmíněných novin.

News International je britskou součástí News Corporation. Firma se snažila význam změn bagatelizovat a popsala je jako „přípravu na úklid podniku“ spojenou s červnovým oznámením, že se News Corporation rozdělí na dva samostatné subjekty. Po Murdochově odchodu z více firem se podle agentury Reuters očekávají spekulace, že se News Corporation připravuje na prodej zmíněných novin. Murdochovu reputaci v Británii totiž značně poškodil skandál s odposlechy v nedělníku News of the World. Murdoch jej krátce po vypuknutí skandálu nechal zavřít, později ale začal vydával nový nedělník The Sun on Sunday. 

Dunlopová upřesnila, že Murdoch odchází z vedení firem NI Group, Times Newspaper Holdings a News Corporation Investments. Všechny jsou v Británii a dohlíží na zmíněná britská periodika. Dunlopová také řekla, že Murdoch z pozic odstoupil už v minulých dnech. Není ale jasné, z kterých podniků odchází Murdoch v USA.

Správní radu obou nových firem, které mají vzniknout rozdělením News Corporation, by podle agentury Reuters měl vést Murdoch. Ředitelem by ale měl být jen v divizi zábavy a televize. Tato divize, kromě toho, že je mnohem větší než divize nakladatelská, také Murdochově skupině zajišťuje největší zisky. 

Po skandálu se chce zřejmě Murdoch britským novinám vyhýbat

Vyšetřování skandálu s odposlechy ukázalo, že se v News of the World soustavně porušovaly zákony. Vlivný výbor britského parlamentu na základě těchto poznatků pak v květnu uvedl, že Murdoch není způsobilý k tomu, aby řídil nadnárodní společnost. 

Oznámení o chystaných změnách může naznačovat, že Murdoch má snahu se od britských novin distancovat. Skandál s odposlechy se znovu rozhořel loni a otřásl i britskou politickou scénou. Vyžádal si paralelně trojí policejní vyšetřování, na jehož konci bylo 40 zatčených. Ilegální odposlechy zlomily vaz tehdejší ředitelce News International Rebece Brooksové, která byla navíc obviněna, že při vyšetřování brání průchodu spravedlnosti.

Vydáno pod