Mugabe přiznal prohru ve volbách, zimbabwská policie zatkla dva zahraniční novináře

Johannesburg/Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe už podle jihoafrického tisku přiznal svým nejbližším rodinným příslušníkům a okruhu poradců, že prohrál nejdůležitější volby za 28 let své vlády. Zimbabwská policie večer prohledala kanceláře opozičního hnutí a zatkla reportéra deníku New York Times a dalšího zahraničního novináře.

Mugabe ztratil kontrolu nad parlamentem poprvé od vyhlášení nezávislosti v roce 1980 a podle opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) v sobotu prohrál rovněž prezidentské volby a měl by přijmout porážku.

Podle konečných výsledků voleb do dolní komory parlamentu MDC získalo 99 křesel, zatímco Mugabeho Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) 97. Odštěpenecká frakce MDC má deset křesel. Jedno křeslo patří nezávislému kandidátovi. Vládní strana o toto křeslo neusilovala a tři kandidáti MDC zemřeli před začátkem voleb.

Volební komise začala dnes večer zveřejňovat i výsledky voleb do horní komory parlamentu, vládní strana i opozice zatím v 60členném senátu získaly podle agentury Reuters po pěti mandátech. Výsledky prezidentských voleb ještě nebyly oznámeny. MDC tvrdí, že Tsvangirai v prezidentských volbách získal 50,3 procenta hlasů, zatímco Mugabe 43,8 procenta hlasů.

„Mugabe připustil prohru v kruhu blízkých poradců, armády, policie a šéfů zpravodajských služeb. Také své rodině a osobním poradcům řekl, že volby prohrál,“ citoval jihoafrický finanční list Business Day nejmenovaný zdroj. Podle něj se prý Mugabe rozhoduje, jestli by měl klíčové hlasování napadnout. Zastánci tvrdé linie ve vládě prý od Mugabeho chtějí, aby v boji pokračoval, zatímco jeho osobní poradci a jeho rodina chce, aby z klání odešel.

Vládnoucí ZANU-PF ani Mugabeho mluvčí zprávu jihoafrického listu zatím nijak nekomentovali. Mugabeho, jenž je znám ostrou a provokativní rétorikou, nikdo na veřejnosti od hlasování neviděl.

Policie večer provedla zátah v jednom z hotelů v centru Harare a důkladně tam prohledala kanceláře MDC. V jiném hotelu, v němž se obvykle ubytovávají zahraniční novináři, policie dva novináře zatkla. Údajně psali o sobotních volbách, aniž byli akreditováni. Jejich totožnost však policie hodlá oznámit až v pátek. Generální tajemník MDC Tendai Biti označil policejní akci za začátek zátahu na opozici.

Mugabe je obviňován z ekonomického kolapsu kdysi prosperující země. Inflace, která je nejvyšší na světě, přesahuje 100 000 procent. Měna má jen virtuální hodnotu, prakticky je bezcenná. Země trpí výrazným nedostatkem potravin i pohonných hmot. Korupce je všudypřítomá.

Opozice i mezinárodní pozorovatelé tvrdí, že Mugabe zfalšoval už prezidentské volby v roce 2002. Tentokrát si ovšem někteří analytici myslí, že nespokojenost lidí přesáhla všechny meze a že s novým pokusem o opakování volebního podvodu by Mugabe mohl vyvolat masové nepokoje.