Washington - Ve Spojených státech zemřel při zdravotní prohlídce šestasedmdesátiletý bývalý šéf egyptské tajné služby Umar Sulajmán. Bývalý prezident Husní Mubarak Sulajmána před lety jako svého spojence jmenoval viceprezidentem.
Mubarakova pravá ruka, viceprezident Sulajmán, je po smrti
Umar Sulajmán chtěl kandidovat v letošních egyptských prezidentských volbách. Egyptský parlament nicméně zakázal vrcholným představitelům svrženého Mubarakova režimu kandidovat na prezidenta. „Bylo mu dobře. Přišlo to náhle, když absolvoval zdravotní prohlídku v Clevelandu,“ řekl Sulajmánův asistent.
Sulajmán za Mubarakova režimu vedl egyptskou zpravodajskou službu a patřil k nejbližším spolupracovníkům bývalého prezidenta, který je nyní ve vězení. Když povstání v Egyptě loni v lednu začalo, Mubarak jmenoval generála Sulajmána viceprezidentem.
Vizitka bývalého egyptského viceprezidenta a dlouholetého šéfa egyptské tajné služby Umara Sulajmána, který ve věku 76 let zemřel v USA:
- Narozen 2. července 1936 v jihoegyptském městě Kena.
- Vystudoval vojenskou akademii v Káhiře a Frunzeho vojenskou akademii v Moskvě. Později získal v Káhiře magisterský titul v oboru politologie.
- V armádě sloužil od roku 1954 a jako voják bojoval ve dvou blízkovýchodních válkách proti Izraeli (1967 a 1972).
- V roce 1986 byl jmenován zástupcem velitele vojenské tajné služby a v letech 1991 až 1993 stál v čele této organizace. Od ledna 1993 do ledna 2011 řídil egyptskou zpravodajskou službu Muchabarat.
- Viceprezidentem země jej tehdejší prezident Husní Mubarak jmenoval 29. ledna 2011, byl jím ale jen do 11. února 2011, kdy po 18 dnech protivládních protestů odstoupil spolu s prezidentem Mubarakem z funkce.
- Dříve býval označován za Mubarakova muže pro ožehavé záležitosti, někdy se spekulovalo o něm jako o možném nástupci Mubaraka.
- V minulosti několikrát působil jako zprostředkovatel mezi Izraelem a Palestinci. Významně se podílel na snaze zmírnit rozpory mezi znepřátelenými palestinskými hnutími a skupinami.
- Když v roce 1993 převzal vedení tajné služby Muchabarat, stal se prvním šéfem této organizace, který vystupoval veřejně.
- V roce 2009 byl magazínem Foreign Policy označen za druhého nejvýznamnějšího blízkovýchodního šéfa tajné služby po šéfovi izraelského Mossadu Meiru Daganovi.
- Letos chtěl kandidovat v prezidentských volbách, volební komise jej ale vyřadila.