Morakot přechází v tropickou bouři, stovky lidí se stále pohřešují

Šao Lin (Tchaj-wan) - Tchajwanští záchranáři pátrají ve vesnici Šao Lin na jihu ostrova po stovkách vesničanů, kteří se pohřešují po obřím sesuvu půdy. Neštěstí způsobily přívalové deště vyvolané tajfunem Morakot, který se o víkendu přes ostrov přehnal. V některých částech jižního Tchaj-wanu spadlo během pátku a soboty až 200 centimetrů srážek, což je nejvíce za 50 let. Morakot je první tajfun, který letos Tchaj-wan zasáhl. Naštěstí se již proměňuje v tropickou bouři. Tajfuny v oblasti nejčastěji vznikají v období mezi červencem a srpnem. Oběti a škody po tajfunu sčítá i kontinentální Čína.

Vesnici Šao Lin tajfun prakticky odřízl od zbytku světa. Řeka rozvodněná přívalovými dešti zatopila silnice a poškodila mosty. Jediný způsob, jak se do vesnice dostat, je tak ze vzduchu. Záchranářům se zatím podařilo evakuovat zhruba 260 lidí. A ti se teď obávají nejhoršího. „Zřítila se část hory. Žijeme přímo pod ní. Pohřbilo to všechny mé příbuzné,“ řekl muž žijící ve vesnici. Dalších asi 400 lidí je však stále pohřešováno.

K sesuvu půdy došlo v neděli časně ráno, kdy spousta lidí ještě spala. Nánosy bahna smetly či zaplavily mnoho domů.

Záchranáři zatím našli těla zhruba čtyřicítky lidí, ovšem ne z Šao Lin

Tchajwanské úřady již potvrdily smrt 41 lidí, dalších 60 pohřešují. V tomto čísle ale není zahrnuto asi 400 lidí ze Šao Lin. Podle tchajwanských úřadů, které však nepředložily žádné důkazy, sesuv půdy ve vesnici zaživa pohřbil asi 100 lidí. Podle některých včera zachráněných vesničanů zemřelo až 600 obyvatel.

Záchranné práce provádějí převážně vrtulníky. Jeden z nich se dnes zřítil, když narazil do hory cestou do vesnice Santimen v hornatém regionu na jihu ostrova. Podle tchajwanských televizních stanic bylo helikoptéru vidět v údolí, do kterého se zřítila cestou. O osudu tříčlenné posádky nejsou zatím dostupné žádné informace.


Na Tchaj-wanu ještě čeká na záchranu asi 4000 obyvatel uvězněných v zaplavených vesnicích. Ve městě Tchaj-tchung se zřítil šestipatrový hotel, který podemlela rozbouřená řeka. Všech 300 hostů se podařilo včas evakuovat. „Spadla tu fůra mostů. Jak nám to situace dovolí, postavíme provizorní lávky, abychom se k lidem mohli dostat,“ řekl záchranář Čchao Kche-ta.

Oběti a škody sčítá i Čína

Oběti a škody po tajfunu Morakot a následných přívalových deštích se sčítají i v Číně, zde se mluví o škodách ve výši zhruba 20 miliard korun. Na východě země ve městě Pcheng-si v provincii Če-ťiang se po sesuvech půdy zřítilo nejméně sedm obytných domů. Nejméně dva lidé zahynuli a čtyři byli zraněni. Šest dalších se záchranářům podařilo z trosek vyprostit. Blíže neurčený počet lidí ale zůstává zavalen pod nánosy bahna a kamení.

Tajfun se nyní posunuje dále na sever a podle zpravodaje ČT Tomáše Etzlera místní meteorologové registrují jeho slábnoucí sílu a v souvislosti s Morakotem již mluví o tropické bouři.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putin odvolal velvyslance v Česku Zmejevského, nahradí ho Ponomarjovová

Šéf Kremlu Vladimir Putin odvolal z postu ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského, který funkci zastával od roku 2016. Novou velvyslankyní v Praze jmenoval Annu Ponomarjovovou. Vyplývá to z prezidentských dekretů s úterním datem, které zveřejnil Kreml.
12:49Aktualizovánopřed 23 mminutami

Zemřel Vince Zampella. Udával směr moderních videoherních stříleček

Při autonehodě v Kalifornii zemřel Vince Zampella, vývojář, který stál za řadou ikonických videoherních sérií, mimo jiné Call of Duty nebo nejnověji Battlefield. Zemřel ve věku 55 let při nehodě svého Ferrari na dálnici severně od Los Angeles. Úmrtí Zampelly potvrdila společnost Electronic Arts, vlastník herního studia Respawn Entertainment, které Zampella založil.
před 53 mminutami

Tři západoukrajinské oblasti jsou po masivním ruském náletu téměř zcela bez proudu

Rusko v noci na úterý podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vypálilo téměř čtyři desítky raket a přes šest set třicet dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Největší škody na energetice jsou hlášeny ze západních částí Ukrajiny, kde jsou tři oblasti téměř úplně bez proudu. Ve třech regionech v různých částech země – Kyjevské, Žytomyrské a Chmelnycké oblasti – zabil ruský nálet několik lidí, mezi mrtvými je dítě.
08:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tři pokusy o start, tři selhání. Asijská kosmonautika prožila špatnou noc

Tři asijské kosmické velmoci – Japonsko, Čína a Jižní Korea – se pokusily během jednoho dne poslat do vesmíru své rakety. Všechny selhaly.
před 2 hhodinami

Trump představil bitevní lodě třídy Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil plán na stavbu bitevních lodí „třídy Trump“. Podle něj budou větší, rychlejší a „stokrát výkonnější“ než jakékoli dříve postavené lodě a budou tvořit jádro toho, co nazval „Zlatou flotilou“, jejímž cílem je upevnit dominanci amerického námořnictva. Plavidla mají nést i jaderné zbraně.
před 2 hhodinami

O domov přišla dvakrát. Teď Širín bydlí díky dárcům z Česka

Nezisková organizace Člověk v tísni zůstává aktivní v Sýrii – i přes velké seškrtání peněz poskytovaných z USA. Pomáhají tak prostředky poskytnuté OSN a EU. Člověk v tísni proto mohl podat pomocnou ruku také Širín al-Radžab v humanitárním komplexu al-Amal ve městě Harem na severu země, ve kterém našli útočiště uprchlíci před válkou. Širín přitom přišla o domov hned dvakrát.
před 6 hhodinami

Izrael chce další osady na Západním břehu. Maří tak variantu dvoustátního řešení

Izrael schválil dalších devatenáct židovských osad na Západním břehu. Za poslední tři roky jich legalizoval už 69. Vláda v Jeruzalémě jejich výstavbu dlouhodobě podporuje i přes mezinárodní kritiku a nijak se netají, že tím chce zmařit možnost dvoustátního řešení. Dovnitř izraelské populace pak ještě zaznívají argumenty bezpečnostní a náboženské, říká ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová.
před 7 hhodinami

Pád letounu mexického námořnictva v Texasu nepřežilo pět lidí

Nejméně pět lidí zahynulo po pádu malého letadla mexického námořnictva v americkém státě Texas. Letoun se zřítil v pondělí tamního času, přepravoval jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na lokální činitele.
před 9 hhodinami
Načítání...