Místo Paříže Berlín? Putin odložil cestu za Hollandem

Ruský prezident Vladimir Putin odložil plánovanou cestu do Paříže, poté co mu jeho francouzský protějšek Francois Hollande nabídl jednání jen o Sýrii. Oznámení přišlo, když v pondělí z Paříže zaznělo, že požádá mezinárodní soud v Haagu o vyšetření válečných zločinů, kterých se podle Francie dopouští Rusko v syrském Aleppu. Podle ruského velvyslance ve Francii zamíří Putin v den původně plánovaného setkání s Hollandem do Berlína na jednání o Ukrajině.

„Dnes ráno navázaly kontakt Kreml a Elysejský palác, který navrhl Putinovi pracovní návštěvu k Sýrii a přitom vyloučil jakýkoli jiný program pro Hollanda. Rusko v reakci na tento návrh jen uvedlo, že chce návštěvu plánovanou na 19. října odložit,“ uvedl úřad francouzského prezidenta.

Zrušení Putinovy cesty potvrdila ruská státní agentura TASS. S odvoláním na nejmenovaný kremelský zdroj ve stručné zprávě oznámila, že „návštěva prezidenta v Paříži 19. října se neuskuteční“.

Místo Sýrie Ukrajina?

Ruský velvyslanec v Paříži Alexandr Orlov zároveň uvedl, že Putin příští středu přijede na pozvání kancléřky Angely Merkelové do Berlína, kde se bude konat jednání o Ukrajině v takzvané normandském formátu, tedy ve složení Německo, Francie, Rusko a Ukrajina.

Francouzsko-ruské spory ohledně Sýrie. Hollande a Putin se nesetkají (zdroj: ČT24)

Zdroj z francouzské diplomacie citovaný agenturou Reuters ale uvedl, že se schůzka může konat jen v případě, pokud se v následujících dnech podaří dosáhnout „skutečného pokroku“. Že se schůzka opravdu uskuteční, tak podle něj není jasné.

Nejvyšší ruský představitel měl původně při návštěvě Francie kromě jiného ve francouzské metropoli oficiálně zahájit provoz nového ortodoxního kostela a zhlédnout výstavu ruského umění.

Paříž podle komentářů říká, že je sice velmi důležité udržovat a nepřerušit dialog a vztahy s Moskvou, ale že vývoj v Sýrii nyní poškodil vztahy obou zemí, které v konfliktu zaujímají opačné strany.

Rozbombardované Aleppo
Zdroj: Abdalrhman Ismail/Reuters

Francie chce vyšetřovat válečné zločiny

Jsem připraven se s Putinem kdykoli sejít, pokud bude možné pokročit na cestě k míru.
Francois Hollande

Hollande v neděli řekl, že si „klade otázku“, zda má nadcházející setkání s Putinem smysl. „Ptám se sám sebe, zda bude schůzka užitečná. Můžeme dosáhnout toho, aby (Putin) přestal jednat tak, jak jedná ve spolupráci se syrským režimem? Že podporuje letectvo režimu, který bombarduje obyvatele (syrského) Aleppa?“ konstatoval francouzský prezident.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v pondělí sdělil, že Francie požádá Mezinárodní trestní soud, aby začal vyšetřovat válečné zločiny, kterých se podle Paříže dopouští syrské a ruské síly bombardováním Aleppa. „Tato bombardování jsou válečnými zločiny. To se týká všech, kteří zodpovídají za dění v Aleppu, včetně ruských lídrů,“ uvedl ministr. Minulý týden navštívil Moskvu, která poté v Radě bezpečnosti vetovala francouzský návrh na rezoluci k zastavení bojů v Aleppu.