Milion Poláků se na hranicích modlil za spásu vlasti a světa. Protiislámský motiv odmítají

Události ČT: Růženec na hranicích (zdroj: ČT24)

Na stovkách míst podél polské hranice se katoličtí věřící modlili v rámci ojedinělé akce „růženec na hranicích“ za spásu světa a vlasti. Na česko-polské hranici se k nim připojili i Češi. Kritici akci podsouvají antiislámský motiv a v tomto duchu o ní referují i zahraniční agentury. Věříci, které oslovila ČTK, shodně jakoukoliv spojitost s bojem proti islamizaci Evropy odmítli. Podle polských médií se do akce zapojilo na milion osob.

Organizátorem společných modliteb, které se konaly ve 320 kostelech ve 22 diecézích podél více než 3500kilometrové polské hranice s Německem, Českou republikou, Slovenskem, Ukrajinou, Běloruskem, Litvou a Ruskem, bylo sdružení laických věřících Solo Dios Basta.

Připojili se i rybáři v Baltském moři a věřící na desítkách míst v zahraničí, včetně polských vojáků v Afghánistánu. Modlitby se konaly i na nezvyklých místech, například na polských mezinárodních letištích.

Jedním z míst s největší koncentrací lidí podél českých hranic byla Sklářská Poreba nedaleko Harrachova na Semilsku. Odhadem se akce zúčastnilo přes 1000 lidí, od dětí až po seniory. Většina z nich se odpoledne vydala i na několikakilometrový pochod z Jakušic k Orle na česko-polské hranici. Neodradil je ani déšť či chladno, bylo kolem sedmi stupňů Celsia. Vytvořili několikasetmetrový průvod a cestou se společně a hlasitě modlili za spásu světa a vlasti.

Účastníci modlitby v Tatrách (Kasprowy Wierch blízko Zakopaneho)
Zdroj: Marek Podmokly/Reuters/AGENCJA GAZETA

Ultrakonzervativci akci chápali jako duchovní zbraň proti islamizaci Polska a Evropy, na pouti z Jakušic do Orle ale žádná protiislámská hesla nezazněla. Lidé se modlili za všechny potřebné. „Modlíme se za návrat Poláků zpátky k Bohu, za jejich jednotu, ale i za lidi na celém světě,“ řekl před akcí ČT hlavní organizátor akce Lech Dokowicz.

Akce má být odpovědí na zlo, kterému podle organizátorů svět, hlavně Evropa, dnes přihlíží. Odmítli ale spojitost s bojem proti islamizaci Evropy, přestože některá média o ní a o pomíjení křesťanských hodnot mluví.

Provládní sdělovací prostředky vyzývaly spolu s katolickou církví k akci už několik týdnů předem. „Je to obrana Evropy a Polska před gigantickou islámskou invazí, která se nyní děje,“ uvedl například publicista TV Republika Tomasz Terlikowski.

Akci odmítly opoziční strany, které nesouhlasí s duchovní hrází před údajným ohrožením křesťanského Polska. Opozice politický podtext nevylučuje. „Křesťanství je především milosrdenství a ne agrese vůči cizím, jiným, kteří mají jinou kulturu a jiné náboženství,“ komentoval akci poslanec opoziční Občanské platformy Jan Grabiec.

Účastníci modlitby v Chalupkách
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK

Opozice také kritizovala, že akci platily státní firmy. Sponzorem byly třeba polské regionální dráhy, které převážely věřící na místo modlitby za symbolický jeden zlotý (šest korun).

Akce se konala v den výročí vítězství křesťanů nad Turky

Datum 7. října není vybráno náhodně. Svátek Panny Marie Růžencové připadá na výročí rozhodujícího vítězství křesťanů nad Turky v námořní bitvě u Lepanta v roce 1571, které podle organizátorů akce ze sdružení Solo Dios Basta zachránilo Evropu před islamizací. Navíc má podle nich připomínat i stoleté výročí zjevení Panny Marie třem pasáčkům v portugalské Fátimě.

Během živého vysílání přenášeného konzervativní katolickou rozhlasovou stanicí Radio Maryja se krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski pomodlil „za jiné evropské národy, aby pochopily, že se musíme vrátit ke křesťanským kořenům, že Evropa zůstává Evropou “.

„Hlavním cílem tohoto setkání je modlit se za mír,“ připomněl prezident polské biskupské konference, arcibiskup Stanislaw Gadecki, v rozhovoru s komerčním rádiem RMF FM.