Migrační tlak na východ Polska roste. Varšavu už kritizuje i Německo

8 minut
Horizont ČT24: Migranti míří přes Polsko do Německa
Zdroj: ČT24

Tlak na východní hranici Polska roste. Za poslední měsíce se ji pokusilo zdolat na dvacet tisíc lidí, což je o pětinu víc než za celý loňský rok. Většinou míří do Německa. Berlín už na pět set migrantů deportoval zpátky do Polska, celkem chce v první fázi vrátit asi tři tisíce lidí. Zároveň tlačí na Varšavu, aby nelegální migraci zastavila.

Prales kolem polsko-běloruské hranice neustále pročesávají ozbrojené hlídky. Oblast střeží bezpečnostní kamery, ve vzduchu patrolují vrtulníky. Už dva roky sem režim diktátora Alexandra Lukašenka cíleně přiváží lidi prchající před válkou, diktaturou či bídou.

Polská vláda nechala na hranici postavit pět a půl metru vysoký plot s žiletkovým drátem. Stráží ho na 15 tisíc příslušníků bezpečnostních sil. I přesto migranti bariéru zdolávají. Plot podhrabou, přelezou nebo jim v něm Bělorusové vystřihají otvor.

V oblasti pracují neziskové organizace. Nacházejí zde vyčerpané a podchlazené lidi. „Nejsou tady místa, kde se napít. Často proto pijí vodu z louží a otráví se,“ popisuje jedna z dobrovolnic Urszula Wolframová.

Podává také svědectví o chování polských hlídek vůči migrantům. „Dostávají od nich příkazy se svléknout do naha nebo spodního prádla, jsou bití, kopaní, zasaženi elektrickým proudem, ničí jim telefony,“ říká aktivistka.

Pohraniční stráž ale taková obvinění odmítá. „Sami riskují své životy, když volí cestu nepřístupným terénem. Každá osoba, která nelegálně překročí hranici a natrefí na pohraničníky, dostane lékařskou pomoc,“ ujišťuje mluvčí pohraniční stráže Katarzyna Zdanowiczová.

Přes Polsko do západní Evropy

Hlavním cílem běženců je Německo. Polsko je jen tranzitní zemí, kterou uprchlíci používají stále častěji. V první půlce letošního roku jich německá policie zadržela více než dvanáct tisíc, dvakrát více než loni.

Mezi nimi byl Nazar, šestadvacetiletý Iráčan, který dnes žije v Berlíně. Přes německou hranici se dostal letos na jaře, po osmnácti měsících v polském detenčním centru. „Když mě kvůli mému psychickému stavu propustili, udělali ze mě bezdomovce. Poslali mě na ulici,“ popisuje.

Pokračoval na západ, kde teď čeká na rozhodnutí německých úřadů, která země bude jeho žádost o azyl zpracovávat. Doufá, že to bude Německo. „Tady si mohu vybrat svou budoucnost. Pokud budu studovat, vyberu si práci nebo zaměstnání. Svou budoucnost si mohu vytvářet sám,“ vypočítává výhody života na Západě.

A zatímco běloruský diktátor stupňuje svůj tlak na východní křídlo NATO, osudy migrantů, které k tomu zneužívá, končí často tragicky. V polských lesích se už našla těla pěti desítek lidí.

Situace na hranici jako předvolební téma

Dění na východní hranici se výrazně propisuje i do politické situace v Polsku, kde jsou na 15. října vypsány volby. „Jsou to zásadní věci, které se v posledních týdnech před volbami v polské politice intenzivně řeší – jak má vypadat ostraha a režim na hranici s Běloruskem,“ potvrzuje zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.

„Migraci si vzala jako jedno ze svých hlavních témat současná konzervativní vláda. Cíleně militarizuje pohraničí, aby ukázala voličům i v jiných částech Polska, že se o problém postará a hranici zabezpečí před těmito hybridními hrozbami ze strany běloruského režimu,“ dodal zpravodaj s tím, že vedle migrace je problémem také hrozba wagnerovců, kteří nyní přebývají v Bělorusku, nebo cvičení pravidelné běloruské armády v blízkosti hranice s Polskem.

Zatímco migrace je problémem faktickým, wagnerovci a běloruští vojáci zůstavají zatím hrozbou jen na rétorické úrovni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Všichni jsme stejní.“ Němci pohřbili přeživší holocaustu Friedländerovou

Říkalo se o ní, že je hlasem svědomí Německa. Na čtvrtečním pohřbu přeživší holocaustu Margot Friedländerové se v Berlíně sešli i dva spolkoví prezidenti či tři držitelé úřadu kancléře. Žena, která se až na sklonku života rozhodla poskytnout klíčové svědectví o odpuštění i recept pro boj proti nenávisti, si získala pozornost i respekt všech generací. Mimo jiné prohlašovala, že „jsme všichni stejní“ a že neexistuje žádná křesťanská, muslimská nebo židovská krev, ale krev jen jedna – lidská. Skonala v nedožitých 104 letech.
před 38 mminutami

Mexickou influencerku zastřelili během vysílání

Mexickou influencerku Valerii Márquezovou, která propagovala krásu a nákladný životní styl, zastřelil neznámý muž během jejího živého vysílání na TikToku. Případ vyšetřuje policie jako „femicidu“, tedy vraždu ženy kvůli jejímu pohlaví. Influencerka, která mohla podle spekulací mít milostný vztah s vysoce postaveným členem drogového kartelu Jalisco New Generation, při příchodu útočníka nejprve ztlumila zvuk svého přenosu, pak se chytila za břicho a sesunula na stůl. Přivolaná policie následně zjistila, že má několik střelných ran.
před 39 mminutami

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu mají začít v pátek. Uskutečnit by se měly také třístranné schůzky mezi Turky, Rusy a Američany, jakož i Turky, Američany a Ukrajinci. Není jisté, zda se uskuteční jednání ve čtyřstranném formátu mezi USA, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem. Kyjev posílá do Istanbulu na jednání s Rusy delegaci vedenou ministrem obrany Rustemem Umerovem, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Sám se schůzky v Istanbulu nezúčastní poté, co ruský vůdce nevyslyšel jeho apel k přímým jednáním.
06:21Aktualizovánopřed 43 mminutami

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odkazem na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celé oblasti od začátku dne stoupl na 103. Úřady jsou zde ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit. USA jsou humanitární situací v Gaze znepokojeny.
10:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Fico rok po atentátu kritizoval opozici, chce přísněji postihovat nenávist

Slovensko plánuje přísněji postihovat nenávistné projevy a narušování veřejných shromáždění, oznámil premiér Robert Fico v den prvního výročí pokusu o atentát na něj a po výjezdním jednání v Handlové, kde jej tehdy postřelil útočník. Premiér opětovně obvinil opozici a média ze šíření nenávisti a zopakoval, že existuje značné riziko útoku na další veřejné činitele. Opoziční politici ovšem tvrdí, že ke stoupajícímu napětí v zemi svým slovníkem přispívá právě sám premiér.
15:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kandidáti na prezidenta Jižní Koreje slibují vyřešení politické krize

V Jižní Koreji začala kampaň před předčasnými prezidentskými volbami, které budou 3. června. Kandidáti dvou hlavních politických stran slibují, že zemi vyvedou z politické krize, kterou před půlrokem odstartovalo neúspěšné vyhlášení stanného práva bývalým prezidentem Jun Sok-jolem. Ten byl následně odvolán a čelí vyšetřování kvůli vzpouře. Podle průzkumů vede kandidát levicové opozice před zástupcem vládnoucích konzervativců.
před 3 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 6 hhodinami

Rutte ocenil, že se Berlín ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Mark Rutte ve čtvrtek v závěru neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance v turecké Antalyi ocenil, že se Německo ujímá vedení ve zvyšování výdajů na obranu. Jednání se účastnil i český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.).
14:25Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...