Maltská policie zadržela deset lidí kvůli vraždě známé novinářky a kritičky systému

3 minuty
Zavražděná maltská novinářka nenechala na politicích niť suchou
Zdroj: ČT24

Maltská policie zadržela deset podezřelých z podílu na vraždě investigativní novinářky Daphne Caruanové Galiziové. Během 48 hodin je musí buď obvinit, nebo propustit. Novinářka zemřela 16. října poté, co její auto zničila bomba. Blogerka rozkrývala praní špinavých peněz a psala o kauze takzvaných Panamských dokumentů. Na vyšetřování se podílí i americká FBI.

Maltský premiér Joseph Muscat nejprve oznámil zadržení osmi podezřelých. Všichni jsou podle něj maltští občané a většina z nich už má záznamy v trestním rejstříku. O něco později na Twitteru oznámil zatčení ještě dvou osob, kteří jsou zřejmě také Malťané.

„Chci zdůraznit závazek státu i můj osobní závazek přivést osoby, které tento trestný čin zadaly a provedly, před spravedlnost,“ prohlásil Muscat.

Zásah zřejmě pokračuje, protože policie a armáda izolovaly oblast v malém městě Marsa, které leží nedaleko maltského hlavního města Valletty. Policie má nyní 48 hodin na to, aby proti zadrženým vznesla obvinění, jinak je bude muset propustit.

Místo výbuchu automobilu Daphne Galiziové
Zdroj: Reuters/Darrin Zammit Lupi

Žena, která si nebrala servítky

Výbušnina explodovala 16. října, když třiapadesátiletá žurnalistka a blogerka opouštěla ve svém vozidle své bydliště v obci Bidnija. Caruanová Galiziová si nedávno stěžovala na to, že jí bylo vyhrožováno smrtí.

Novinářka se zabývala praním špinavých peněz na Maltě. Premiér ji zažaloval poté, co letos odhalila na svém blogu, že v uniklých dokumentech v rámci kauzy tzv. Panama Papers figurovalo i jméno jeho manželky Michelle. Ta měla být tajným vlastníkem jedné panamské společnosti, z níž byly realizovány přesuny velkého množství peněz na bankovní účty do Ázerbájdžánu.

Muscat, sám bývalý novinář, to označil za „největší lež v dějinách maltské politiky“. Nakonec byl ale nucen vyhlásit předčasné volby, jež v červnu, kdy Malta předsedala Evropské unii, s přehledem vyhrál.

  • Únik dokumentů z panamské firmy Mossack Fonseca usvědčil desítky vlivných osobností, které využívaly daňové ráje pro ukrývání svého jmění.
  • V těchto dokumentech mimo jiných figurují:
  • Zemřelý otec britského expremiéra Davida Camerona
    Zeť čínského prezidenta Si-Ťin pchinga
    Ukrajinský prezident Petro Porošenko
    Argentinský prezident Mauricio Macri
    Tři ze čtyř dětí odstoupivšího pákistánského premiéra Naváze Šarífa
    Odstoupivší islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson (prostřednictví majetku manželky)
    Vedoucí manažeři mezinárodní fotbalové federace (FIFA)

Caruanová Galiziová o sobě během své třicetileté kariéry říkala, že nepatří ani do jednoho politického tábora, ale o vládní labouristické straně soustavně tvrdila, že Maltu proměňuje na mafiánský stát.

Šéfa opozice Adriana Deliu přitom obvinila z praní špinavých peněz, které prý pocházely z londýnských nevěstinců. Delia nařčení popřel a žaloval ji pro pomluvu.

Premiér nasadil k policii a soudům podvodníky, tvrdí syn oběti

Novinářčin pravidelný blog četlo až 400 tisíc lidí - víc než všechny maltské noviny dohromady. Půl hodiny před explozí na něj novinářka napsala: „Všude, kam se člověk podívá, jsou podvodníci. Je to k uzoufání.“

„Chtěla vykořenit vše, o čem byla přesvědčená, že je špatné. To byl její motiv. Neusilovala o to být středem pozornosti,“ tvrdí její přítelkyně Petra Caruanová Dingliová.

„Má matka byla zavražděna, protože hájila právní řád proti těm, kteří se jej snažili porušit. Vybrali si ji, protože o tom psala jako jediná,“ uvedl její syn Matthew Caruana Galizia na Facebooku. Premiéra a jeho okolí obvinil z toho, že vládu, policii i soudy obsadili „podvodníky“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 23 mminutami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 3 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 3 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 4 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 7 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 8 hhodinami
Načítání...