Malajsie objevila 139 hrobů, mohou v nich být těla běženců

Kuala Lumpur - Malajsijská policie objevila 139 hrobů, které mohou obsahovat ostatky běženců. V některých hrobech se prý nacházelo více těl, oznámil šéf malajsijské policie. Hroby se nacházejí na severu země zhruba půl kilometru od hranice s Thajskem na 28 místech, která mohla sloužit jako tábory převáděčů.

Již o víkendu se objevily zprávy, že malajsijská policie objevila hromadné hroby s desítkami mrtvol, údajně jde o uprchlíky z Barmy náležející k diskriminované muslimské menšině Rohingů. Podle malajsijské policie byla v blízkosti táborů, které byly zbudovány podél padesátikilometrového úseku thajsko-malajsijské hranice, nalezena také munice a v táborech byly patrné stopy po mučení obětí. Nedaleko některých hrobů se našly kovové řetězy a také klece, v nichž byli zřejmě uprchlíci vězněni. Na místo dorazil první policejní tým, aby těla exhumoval.

Policie podezřelá místa odhalila během operace, která začala 11. května a skončila v sobotu. Jeden z těchto předpokládaných hrobů se prý nacházel několik desítek metrů od masového hrobu, který byl dříve v květnu objeven v Thajsku.

Rohingové po desítkách tisíc prchají před perzekucí v Barmě buď na lodích přes Bengálský záliv, nebo pozemní cestou přes Thajsko zejména do Malajsie, kde tvoří většinu obyvatelstva muslimové. Země už v posledních letech přijala asi 45 000 Rohingů, nyní ale její představitelé říkají, že další utečence už přijmout nemohou. Podobné postoje zastávají rovněž zástupci indonéských a thajských úřadů.

Také thajské úřady objevily v posledních týdnech v džungli nelegální tábory pro migranty a hromadné hroby, které pravděpodobně obsahovaly těla uprchlíků, a rozhodly se razantně zakročit proti pašerákům lidí, kteří situace běženců zneužívají k vlastnímu obohacení. Podle všeho jde ale i o drsnější kriminální živly, které v případě komplikací neváhají migranty vraždit.

Uprchlíci z Barmy a Bangladéše platí převaděčům tisíce dolarů za to, aby se dostali do bohatších zemí jihovýchodní Asie, především do Malajsie. Donedávna je pašeráci z bangladéšských a barmských přístavů převáželi na lodích na jih Thajska, odkud jim měli ukázat cestu pěšky přes hranici do Malajsie. Převaděči je ale místo toho drželi v izolovaných táborech v džungli, dokud za jejich osvobození příbuzní nezaplatili výkupné. To dosahovalo 1200 až 1800 dolarů.

Humanitární organizace uvedly, že někteří běženci byli v táborech umláceni k smrti. Podle vyšetřovatelů převaděčům pomáhaly celé místní komunity i někteří thajští a malajsijští policisté.

První objevy mělkých hrobů s předpokládanými těly běženců z počátku měsíce vyvolaly v regionu uprchlickou krizi. Thajské úřady totiž zahájily rozsáhlou razii namířenou proti pašerákům, kteří byli donuceni přepravovat uprchlíky místo po pevnině po moři. Tisíce uprchlíků následně pašeráci ponechali svému osudu na chatrných lodích v Bengálském zálivu a Andamanském moři.

2 minuty
V džungli u hranic s Thajskem našli 130 hrobů
Zdroj: ČT24

Více než 3000 migrantů již přistálo na svých plavidlech v Malajsii a Indonésii, které slíbily, že dočasně, na rok, běžence přijmou. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že dalších asi 3500 vyhladovělých běženců na přeplněných lodích na moři nadále zůstává. Indonésie a Malajsie po migrantech na moři pátrají.

Zatímco uprchlíci z Bangladéše opouštějí svou zemi kvůli chudobě, z Barmy prchají příslušníci pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří jsou v této zemi považováni za nelegální přistěhovalce a jimž je upíráno občanství. Téměř 140 000 Rohingů z barmského Arakanského státu opustilo své domovy po krvavých střetech s většinovými buddhisty v roce 2012.

Malajsko-thajská hranice
Zdroj: Joshua Paul/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael hodlá vynucovat „demilitarizaci“ území na jihu Sýrie

Izrael hodlá v Sýrii vojensky vynucovat ochranu tamní drúzské menšiny a „demilitarizaci“ oblasti jižně od Damašku pro vládní jednotky, prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Ve čtvrtek beduínští bojovníci na jihu Sýrie obnovili ofenzívu proti drúzům, řekl agentuře Reuters beduínský velitel. Děje se tak navzdory oznámenému příměří a stažení syrských vládních jednotek z oblasti během noci. Dle beduínského velitele se příměří týká jen vládních jednotek.
06:20Aktualizovánopřed 1 mminutou

Slovensko umožní schválit 18. balík protiruských sankcí, oznámil Fico

Slovensko v pátek umožní schválení 18. balíku sankcí Evropské unie proti Rusku. Ve videu zveřejněném na Facebooku to ve čtvrtek večer oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer), který řekl, že další odmítání podpory nových sankcí by poškodilo slovenské zájmy.
před 22 mminutami

Na katolickou farnost v Gaze zřejmě střílel izraelský tank. Zemřeli tři lidé

Úder izraelských sil ve čtvrtek zasáhl jedinou katolickou farnost v Pásmu Gazy. Podle prohlášení Latinského patriarchátu, který řídí aktivity katolíků v Izraeli a Palestině, několik lidí utrpělo zranění a tři zemřeli. Mezi zraněnými je i vedoucí farnosti Gabriele Romanelli. Patriarchát odsoudil izraelskou ofenzivu jako neospravedlnitelnou „barbarskou válku“. Papež Lev XIV. vyjádřil zármutek nad ztracenými životy a opět vyzval k okamžitému příměří.
12:44Aktualizovánopřed 44 mminutami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 1 hhodinou

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
16:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trumpova vláda poskytne imigračnímu úřadu údaje milionů pojištěnců Medicaid

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa poskytne Úřadu pro imigraci a cla (ICE) osobní údaje 79 milionů lidí registrovaných v programu zdravotního pojištění Medicaid s cílem umožnit mu nalézt přistěhovalce, kteří v USA pobývají nelegálně. Osobní údaje pojištěnců obsahují například jejich adresu nebo etnicitu. Píše o tom agentura AP s odvoláním na dohodu ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) a federální agentury pro zdravotní péči (CMS).
před 1 hhodinou

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 1 hhodinou

Slovinsko prohlásilo dva izraelské ministry za nežádoucí osoby

Slovinská vláda ve čtvrtek prohlásila izraelské ministry národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira a financí Becalela Smotriče za persony non grata, tedy nežádoucí osoby. Slovinsko je první zemí Evropské unie, která tak učinila, píše Reuters. Cílem je vyvinout tlak na izraelskou vládu, aby zlepšila neudržitelnou situaci v Pásmu Gazy a zastavila utrpení civilistů, uvedla na síti X slovinská ministryně zahraničí Tanja Fajonová.
17:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...