Macron svolal kvůli kauze Pegasus bezpečnostní radu, v Izraeli a Maďarsku spouštějí vyšetřování

Francouzský prezident Emmanuel Macron mimořádně svolal bezpečnostní radu státu k jednání o špionážní kauze Pegasus a o kybernetické bezpečnosti, uvedl vládní mluvčí Gabriel Attal. Izraelský parlament kvůli kauze zřizuje komisi a maďarská prokuratura začala vyšetřovat podezření z nezákonného sledování. Média o víkendu informovala, že software Pegasus izraelské společnosti NSO Group používaly rozvědky některých zemí ke špehování novinářů a politiků včetně francouzských či maďarských.

„Prezident republiky tuto kauzu velmi pozorně sleduje a bere ji velmi vážně,“ uvedl mluvčí francouzské vlády Attal v rozhovoru se stanicí France Inter a připomněl, že Paříž už případ začala vyšetřovat. Podle listu Le Monde byl mezi osobami potenciálně sledovanými marockou rozvědkou i samotný prezident.

Attal v rozhovoru zdůraznil, že Francie nepodceňuje bezpečnostní rizika kybernetického útoku. Prezident podle něj telefony, které používá, pravidelně mění a vždy odpovídají jistým bezpečnostním pravidlům. Mluvčí tak reagoval na tvrzení, že Macron stávající telefonní číslo používá již od roku 2017 a na seznamu zájmových osob pro sledování programem Pegasus bylo jeho číslo od roku 2019.

Parlamentní komise v Izraeli

Komisi, která prošetří obvinění, že program některé státy zneužily ke špehování politiků, novinářů či lidskoprávních aktivistů, zřizuje i izraelský parlament, uvedl v prohlášení předseda tamního parlamentního výboru pro zahraničí a obranu Ram Ben-Barak, který dříve působil jako náměstek ředitele izraelské tajné služby Mossad.

Izrael chce zároveň prošetřit licence, jež uděluje agentura pro kontrolu vývozu obranných technologií (DECA), která spadá pod ministerstvo obrany a dohlíží i na vývoz technologií NSO Group. Úřad i společnost si stojí za tím, že Pegasus má sloužit pouze ke sledování teroristů či zločinců a že mezi zahraniční klienty patří jen prověřené vlády.

Izraelská levicová strana Merec kvůli údajnému zneužití softwaru interpelovala ministra obrany Bennyho Gantze, který „zdůraznil význam dodržování lidských práv v rámci prodeje zbraní“, vyplývá ze společného prohlášení.

Vyšetřování maďarské prokuratury

Vyšetřovat podezření z nezákonného sledování v zemi začala maďarská prokuratura. Rozhodla se tak na základě stížností poukazujících na možné zneužití softwaru Pegasus. Maďarská policie podle agentury Reuters tento týden sdělila, že obdržela dvě stížnosti na takové údajné zneužití, z nichž jednu podal politik.

Investigativní web Direkt36, který je součástí skupiny médií, jež o věci informovala, tvrdí, že seznam více než tří set maďarských telefonních čísel, u nichž panuje podezření, že se staly terčem sledování, zahrnuje novináře, podnikatele, právníky a lidi kritické vůči premiéru Viktoru Orbánovi.

Šéf Orbánovy kanceláře Gergely Gulyás řekl, že podrobnosti o dohlížecí činnosti maďarské vlády „nejsou veřejné informace“. „V takových otázkách je třeba zkoumat pouze jednu věc, a to, zda shromažďování zpravodajských informací proběhlo zákonně, nebo ne,“ řekl podle Reuters. „Konstatujeme, že veškeré shromažďování tajných zpravodajských informací proběhlo zákonně,“ dodal.

5 minut
Studio ČT24: Expert na kybernetickou bezpečnost Valášek ke špionážnímu programu Pegasus
Zdroj: ČT24

Novináři i politici

Seznam padesáti tisíc čísel, která se mohla stát potenciálními cíli zákazníků NSO Group, získaly neziskové organizace Forbidden Stories a Amnesty International. O víkendu o nich informovala skupina sedmnácti světových médií. Kromě Macrona se na seznamu objevilo čtrnáct hlav států nebo šéfů vlád, řada právníků, obhájců lidských práv a novinářů.

Podle serveru BBC jsou na seznamu i čísla princezny Latífy, dcery dubajského vládce Muhammada bin Rašída Maktúma, a princezny Háji, jeho bývalé ženy. Princezna Latífa v únoru zveřejnila video, na němž tvrdila, že je proti své vůli zadržována v hlídané vile a bojí se o život. V minulosti se pokusila ze Spojených arabských emirátů uprchnout, podle právníků má nyní větší svobodu a patrně i cestuje. Princezna Hája se v roce 2018 uchýlila do Británie, kde soud rozhodl, že ji bývalý manžel zastrašoval.

Dalšími možnými cíli programu Pegasus mohli být i lidé blízcí novináři Džamálu Chášakdžímu, který byl v roce 2018 zavražděn v Istanbulu. BBC píše, že se na zveřejněném seznamu objevilo číslo novinářovy ženy, jejíž telefon byl napaden pomocí softwaru Pegasus půl roku před Chášakdžího smrtí. Neznámý pachatel se pokusil dostat i do telefonu novinářovy snoubenky, a to několik dní po vraždě. Není jisté, zda byli útočníci v obou případech úspěšní, uvedly list The Washington Post a Amnesty International.

Firma NSO Group znovu odmítla veškerá tvrzení investigativních týmů médií, která jsou podle nich „plná špatných předpokladů a nepodložených teorií“. Šéf společnosti uvedl, že NSO Group spolupracovala se 45 zeměmi a odmítla zhruba devadesát možných klientů. V souvislosti se snahou o zneužití systému spolupráci se zákazníky v pěti případech ukončila. Software podle firmy nelze použít vůči izraelským a americkým telefonům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
17:21Aktualizovánopřed 38 mminutami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
09:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
před 2 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 3 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...