Londýn se snaží vytlačit demonstranty od katedrály St. Paul's

Londýn – Londýnská městská správa požádala soud o povolení vyhnat demonstranty proti kapitalismu od katedrály svatého Pavla, před kterou v centru britské metropole stovky lidí táboří od 15. října. Protestující přes opakované výzvy úřadů i církve odmítají odejít. Potřebu soudního zásahu zdůvodnil úřad tím, že forma protestu je „nerozumným použitím veřejné cesty“. Představitelé církve již dříve označili stanový tábor za zdravotní a bezpečnostní hazard a vyzvali demonstranty k opuštění prostranství před chrámem.

Také britský premiér David Cameron dnes vyzval k ukončení demonstrace. Ujistil, že podporuje právo na protesty, ale ne takové, které zahrnují „právo postavit si stan v Londýně téměř kdekoli se člověku zachce“.

Kvůli protestu byl 300 let starý chrám uzavřen, což je poprvé od druhé světové války. Bývalý arcibiskup George Carey označil situaci za debakl, který může poškodit obraz křesťanství. Církev se rozhodla dnes kostel krátce otevřít a uspořádat mši i modlitby za přítomné demonstranty.

Katedrála svatého Pavla patří k desítce nejnavštěvovanějších památek v Británii. Loni získala na komerčních aktivitách 8,25 milionu liber (zhruba 234 milionů korun). Podstatnou část z toho tvořilo vstupné od 820 000 platících návštěvníků, o které nyní již týdny přichází.

Protest představitele chrámu rozdělil. Někteří vyzvali demonstranty k odchodu, ale kanovník Giles Fraser vyjádřil demonstrantům podporu. Ve čtvrtek odstoupil s tím, že se obává násilného ukončení protestní akce ze strany úřadů.

Protestní akce začala v rámci nedávných demonstrací po celém světě, které se inspirovaly americkým hnutím Okupujte Wall Street. Asi 3 000 demonstrantů chtělo obsadit náměstí u londýnské burzy, ale policie je na toto prostranství nevpustila. Část účastníků se rozhodla zůstat u sousední katedrály ze 17. století a rozbila zde několik desítek stanů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Orbán by po volbách chtěl zesílit tlak na občanskou společnost, média a justici

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že pokud vyhraje v dubnových parlamentních volbách, vymýtí podle něj Bruselem podplacené soudce, novináře, politiky a nevládní organizace, které označil za pseudoobčanské, píše agentura AFP. Orbánova strana Fidesz podle předvolebních průzkumů zaostává za opoziční stranou Tisza. Orbán zároveň uvedl, že skutečným nebezpečím není Rusko, ale právě Brusel. Kvůli nedodržování zásad právního státu se Maďarsko už dříve dostalo do sporu s Evropskou komisí.
15:23Aktualizovánopřed 5 mminutami

Ruská ztráta přístupu ke Starlinku na frontě může nahrát ukrajinské armádě

Dohoda mezi majitelem Starlinku Elonem Muskem a Kyjevem vedla k odstřihnutí ruské armády od satelitů a podle analytiků to může výrazně nahrát ukrajinské armádě. Rusko používalo Starlink ke komunikaci na frontových liniích i k navigaci masivních dronových útoků. Malé mobilní terminály Starlink fungují jako propojení Země se sítí satelitů na oběžné dráze. Mají velmi jednoduché použití, zatímco jejich signál je mnohem těžší zablokovat nebo přerušit. I proto se tato technologie během války masivně rozšířila. Internetové terminály jsou teď ale v regionu zablokované pro neregistrované uživatele. Někteří ruští vojáci začali po jejím zablokování panikařit. Téma rozebrala Zóna ČT24.
před 15 mminutami

Nikopol dál čelí ruským útokům, štáb ČT natáčel s dobrovolníky

Ruské útoky na ukrajinská města pokračují a v některých oblastech sílí především nasazením dronů. V Nikopolu na břehu Dněpru, jen přes řeku od ruských pozic a v dosahu Záporožské jaderné elektrárny, jsou stopy ostřelování na každém kroku. Opakované zásahy vyhánějí obyvatele pryč, podle odhadů jich zůstává už jen třetina. V Nikopolu natáčel štáb České televize.
před 1 hhodinou

Proti íránskému režimu demonstrovalo v Mnichově na 200 tisíc lidí

Téměř dvě stě tisíc lidí přišlo podle bavorské policie na mnichovskou demonstraci proti íránskému režimu. Protest byl uspořádán na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, vystoupil na něm i syn posledního íránského šáha a jedna z nejvýraznějších postav íránského exilu Rezá Pahlaví. Lidé na demonstraci provolávali hesla na jeho podporu.
15:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pět evropských zemí viní Kreml z otravy ruského opozičníka Navalného

Pět evropských zemí v čele s Británií podle tiskových agentur tvrdí, že ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl před dvěma lety v ruské věznici otráven smrtícím jedem. Nezemřel tedy přirozenou smrtí, jak prohlašuje Kreml. Navalného smrt způsobil podle těchto zemí ruský stát.
15:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Česko nesmí být černý pasažér, řekl k výdajům na obranu Pavel

Česko nemůže být černým pasažérem při zvyšování výdajů na bezpečnost, protože by ztratilo svou důvěryhodnost, uvedl prezident Petr Pavel na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Podle něj nelze očekávat, že se ostatní země uskromní a zaplatí bezpečnost Česka. „Naši partneři velice pozorně sledují, co se u nás děje,“ upozornil Pavel v souvislosti s kroky nové vlády.
před 3 hhodinami

Osud USA je propojen s Evropou, řekl Rubio v Mnichově

Evropa a Spojené státy patří k sobě, uvedl v projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci šéf americké diplomacie Marco Rubio. Zdůraznil, že USA chtějí posílit ekonomiku, ochránit lépe hranice a potřebují silné spojence. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval evropským lídrům za podporu. Český prezident Petr Pavel se na okraj konference zúčastnil diskuze o Ukrajině.
07:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Británie vyšle válečné lodě a stíhačky do Arktidy

Spojené království letos vyšle do Arktidy údernou skupinu složenou z válečných lodí a stíhaček. Na Mnichovské bezpečnostní konferenci to oznámil britský premiér Keir Starmer. K otázce Grónska, o jehož získání usilují Spojené státy, uvedl, že vítá, že se problém řeší diplomatickou cestou. Spojenectví USA a Británie označil za nejužší v historii.
před 6 hhodinami
Načítání...