Libyjská státní společnost přebírá kontrolu nad hlavními ropnými terminály v zemi

Libyjská státní společnost National Oil Corporation (NOC) přebírá od jednotek generála Chalífy Haftara tři ropné terminály a začne z nich vyvážet ropu. Agentuře Reuters to řekl šéf společnosti Mustafá Sanalla. Díky osvobození terminálů obnovuje těžbu ropné pole Nafúra, které leží jižně od přístavů. Do jednoho z nich už dorazil tanker a je připraven odvézt 600 tisíc barelů suroviny.

Haftarovy síly v minulých týdnech vybojovaly tři ropné terminály Rás Lanúf, As-Sidra a Zuvajtína. Haftar, který  působí na východě země, nepodporuje mezinárodně uznávanou vládu v Tripolisu. Ropná společnost naopak pod vládu v Tripolisu spadá, nicméně osvobození
terminálů z rukou islámských radikálů uvítala.

Sanalla navštívil Zuvajtínu a řekl, že společnost přistoupila na převzetí přístavů od Haftarových jednotek. „V Zuvajtíně a Rás Lanúfu bude export zahájen okamžitě, z As-Sidru začne co nejdřív,“ řekl Sanalla. Jde podle něj o společné rozhodnutí vlády v Tripolisu a parlamentu, který stále působí na východě Libye.

Libyjští představitelé oznámili, že ropné pole Nafúra obnovuje těžbu. Přerušena byla kvůli uzavření terminálu Zavajtína, ležícího severně od naleziště. Do Rás Lanúfu dorazil podle zdrojů z přístavu tanker, aby naložil 600 tisíc barelů ropy, což bude první nakládka od roku 2014.

Chalífa Haftar
Zdroj: ČTK/AP/Mohammed el-Shaiky

Haftar v minulosti působil ve vojsku bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, v 80. letech se postavil proti němu a v revolučním roce 2011 se připojil k boji proti Kaddáfímu. Pak sestavil vlastní jednotky, které působí na východě Libye, kde bojují proti islámským radikálům.

Libye je závislá na vývozu ropy, z jejího prodeje pochází kolem 98 procent vládních příjmů. Obnova vývozu ropy je jedním z hlavních problémů země. Než se Libye v roce 2011 propadla do chaosu, těžilo se tam denně asi 1,6 milionu barelů ropy. Nyní se těžba pohybuje pouze kolem 200 tisíc barelů denně.