Libyjci výstražně stříleli na loď, která pomáhá uprchlíkům

Itálie ani Malta neotevřely přístavy pro loď Proactiva Open Arms (zdroj: ČT24)

Na loď španělské organizace Proactiva Open Arms (POA) zahájil v mezinárodních vodách výstražnou palbu hlídkový člun libyjské pobřežní stráže, napsal list Corriere della Sera. Loď Golfo Azzurro, která se podílí na pátracích a záchranných operacích v rámci migrační krize ve Středomoří, v pondělí nepustily do svých přístavů Itálie ani Malta.

„Libyjská pobřežní stráž, kterou financuje Itálie a EU, nám hrozila obzvlášť agresivním způsobem. Výstražně nám stříleli nad hlavami. Naše loď se v tu chvíli nacházela 24 kilometrů od pobřeží, mimo libyjské vody. Byl to odsouzeníhodný čin,“ komentovali incident Španělé.

Podle Corriere della Sera italská pobřežní stráž organizaci Proactiva Open Arms v neděli vyzvala, aby zachránila posádku malé lodě, jež se nacházela asi 185 kilometrů od libyjských břehů, tedy daleko od míst, kde obvykle probíhají pátrací a záchranné akce.

Poté, co tři libyjští migranti z člunu skončili na palubě Golfo Azzurro, italská strana Španěly poslala do maltské Valetty. Malťané ovšem loď organizace POA do přístavu nepustili a poslali ji k italskému ostrovu Lampedusa. Tam ale zase nepovolila přistání Itálie.

Anabáze lodi Golfo Azzurro stále pokračuje. „Zatím se nic nezměnilo, protože Itálie i Malta odmítají vstup lodi Open Arms do svých přístavů,“ informuje z Itálie redaktor RAI Josef Kašpar. Španělé tedy čekají v mezinárodních vodách na povolení přistát.

Organizace nepřijala sporný kodex, odmítli ho i Lékaři bez hranic

Organizace Proactiva Open Arms minulý týden nepřijala kodex italského ministerstva vnitra, který reguluje činnost humanitárních organizací při zachraňování utečenců ve Středozemním moři.

Kodex podepsali na konci července zástupci jen některých organizací. Kromě POA se k němu nepřipojili ani Lékaři bez hranic. Mezinárodní organizace ověnčená Nobelovou cenou za mír uvedla, že kodex nepřijme s ohledem na humanitární zásady „nezávislosti a neutrality“.

Kodex chování obsahuje 13 bodů. Patří mezi ně zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost pro tyto lodě přijímat na palubu členy speciálních bezpečnostních složek pro boj proti obchodu s lidmi. Italský ministr vnitra Marco Minniti varoval organizace, které nepodepíší, že jejich lodě nebudou mít přístup do italských přístavů.

Itálie letos podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) přijala již přes 93 tisíc běženců a dlouhodobě si stěžuje na nedostatečnou pomoc ostatních zemí EU. Chce, aby lodě s uprchlíky byly přijímány i v přístavech jiných evropských zemí. Na Apeninský poloostrov letos dorazilo téměř 84 procent ze všech uprchlíků směřujících do Evropy, přes 2360 jich letos cestu napříč Středozemním mořem nepřežilo.