Legendárního zabijáka Myšáka si nakonec našla zubatá

Madrid – Má na kontě tři mrtvé a desítky zraněných, přesto se stal legendou a lákadlem pro diváky. Životní pouť nejobávanějšího španělského býka Ratóna, který se proslavil při tradičních španělských bězích s býky či amatérských býčích zápasech, se ale v neděli uzavřela. Jeho majitel jej chce nyní nabalzamovat a vystavit v muzeu. Černý půltunový Ratón (Myšák) s výraznou trojúhelníkovou bílou značkou na čele dostal své jméno, protože když se před třinácti roky narodil, byl velmi malinký.

„Všechno se to seběhlo během čtyřiadvaceti hodin. Našli jsme ho trochu nemocného, dali jsme mu antibiotika, ale v neděli odpoledne zemřel,“ řekl majitel býka Gregorio de Jesús, který svůj býčí postrach choval na farmě ve východošpanělské oblasti Valencie. Veterináři odebrali z uhynulého zvířete vzorky krve, aby zjistili, nač zemřelo. Mohlo jít ale jen o stáří; jeho věk by odpovídal u člověka 80 nebo 90 letům. De Jesús uvedl, že v jednu dobu uvažoval o tom, že by Ratóna nechal naklonovat, ale nikdy se k tomu nedostal. Nyní vkládá velké naděje do dalšího ze svých býků, kterého pojmenoval Ratoncito - Myšáček.

Ratón zabil tři muže v letech 2005, 2006 a 2011, uvedl de Jesús, který si za každé jeho vystoupení počítal zhruba 10 tisíc eur (asi čtvrt milionu korun). Poslední oběť si zvíře připsalo během zápolení s býky pořádaného ve městě Xativa ve Valencii.

Tyto akce se pořádají v mnoha španělských městech a býci jsou při nich vypouštěni do arény nebo do ulic, kde mladí muži dokazují svou odvahu tím, že zkoušejí, jak blízko se k nim dokážou dostat, aniž by utrpěli zranění. Na rozdíl od koridy nekončí zabitím býka, ale příležitostně při nich přicházejí k úhoně lidé. Nejslavnější běh s býky se koná každý červenec v severošpanělském městě Pamplona.

Vydáno pod