Láva ze sopky Cumbre Vieja dotekla do moře, lidé v místě nemají kvůli toxickým plynům vycházet

Události: Láva ze sopky na ostrově La Palma teče do moře (zdroj: ČT24)

Pyramida kouřící černé horniny se zvedla z Atlantského oceánu u španělského ostrova La Palma v místě, kam stéká proud lávy ze sopky, která na ostrově vybuchla před více než týdnem. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou v noci na středu se ve vzduchu stále vznáší oblaka páry s toxickými plyny, místní úřady proto doporučily nepřibližovat se k místu nejméně na 3,5 kilometru.

Podle vulkanologa, jehož citovala agentura EFE, je ohrožení škodlivými plyny jen lokální. Lidé v nejbližším okolí nemají zatím vycházet ven. Kvalita ovzduší na ostrově je dobrá, úřady ji monitorují. Místní letecká společnost Binter, kterou citovala agentura Reuters, uvedla, že ve středu byly obnoveny lety na ostrov a z ostrova; letecká doprava byla zrušená minulý týden.

„Láva nyní vytváří strukturu, které říkáme 'lávová delta' a táhne se od ostrova na západ,“ řekl agentuře Reuters mořský geolog Juan-Tomas Vázquez, který sleduje vývoj na výzkumném plavidle Ramon Margalef.

Teplotu tekoucí lávy odborníci odhadují asi na tisíc stupňů Celsia. „Očekáváme, že šíře jejího toku už se nebude zvětšovat, a že by tak neměla ohrozit více domů,“ řekl ráno španělskému rozhlasu premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Voda v moři nemá více než dvacet stupňů. Tok lávy cestou ze sopky je v některých místech 600 až 800 metrů široký.

„Nevíme, kolik bylo zničeno domů, hovoří se o šesti stovkách,“ dodal Torres. Podle posledních informací programu Copernicus, který vychází ze satelitních snímků, bylo zničeno téměř sedm set domů. Zalito lávou bylo na ostrově na 270 hektarů půdy, zničeno bylo asi třiadvacet kilometrů silnic.

Torres také uvedl, že erupce sopky se na Kanárských ostrovech výrazně odrazí na letošní sklizni banánů. Třetina produkce totiž pochází z ostrova La Palma, kde láva zničila část plantáží nebo zavlažovací potrubí pro ně.

Na ostrově platí stav katastrofy

Španělská vláda v úterý vyhlásila na ostrově La Palma stav katastrofy, což umožní vyčlenit peníze z rozpočtu pro tuto oblast. Vláda oznámila, že ostrovu poskytne okamžitou pomoc 10,5 milionu eur (asi 268 milionů korun). Zhruba polovina má jít na nákup bytů pro místní, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Masa žhavé lávy, jejíž rychlost při postupu ostrovem k oceánu se střídavě zvyšovala a snižovala, přitekla k moři hodinu před půlnocí místního času (o půlnoci SELČ) v oblasti obce Tazacorte v místě útesů. Láva stále teče do moře, z něhož se valí oblaka páry.

Místní úřady už dříve obyvatele ostrova vyzvaly, aby zůstávali doma. „Až se láva dostane do moře, musí se důsledně dodržovat lockdown,“ sdělil podle agentury Reuters ředitel krizového týmu Pevolca Miguel Ángel Morcuende. Nebezpečí jedovatých plynů je omezeno na místa v blízkosti lávového proudu. Žádná zranění hlášena nebyla.

Na ostrov by měl opět přijet španělský premiér Pedro Sánchez, který tam několik dní strávil jednáním s místními už minulý týden. Solidaritu místním obyvatelům přijel minulý týden na La Palmu osobně vyjádřit i španělský král Felipe VI. s manželkou. 

Erupce by mohla trvat až tři měsíce

Sopka Cumbre Vieja začala chrlit lávu 19. září. Erupce si nevyžádala žádné oběti na životech ani zranění. Včas bylo preventivně evakuováno na sedm tisíc lidí.

Kvůli popelu ze sopky byly v předchozích dnech zrušeny některé lety z místního letiště, ač letový provoz nad ostrovem zastaven nebyl. Také ve středu regionální letecká společnost Binter oznámila, že zatím na ostrov La Palma nelétá, situaci znovu vyhodnotí odpoledne. 

Experti se podle agentury AP domnívají, že erupce sopky Cumbre Vieja, která je aktivní poprvé po padesáti letech, potrvá několik týdnů, možná až tři měsíce.