Lahev s vodou - vynález, který prosvítil filipínské domovy

Manila – Jednoduchý nápad výrazně zlepšil život obyvatelům chudinských čtvrtí na Filipínách. Svítí si totiž pomocí lahve s vodou. Je to jednoduchý způsob, který je navíc zadarmo. Projekt se nazývá příznačně – Litr světla. Založil ho Ilac Diaz, který bere šíření podobných vychytávek a energie z udržitelných zdrojů jako poslání. Světlo podle něj nahradí až 60wattovou žárovku. Alternativní projekt má podporu vlády a světlou budoucnost.

Jednoduchý trik pomáhá lidem v chudinských čtvrtích filipínské Manily. Z mnoha plechových střech teď trčí vršky plastových lahví. V lahvi je voda a čtyři lžičky bělidla, které zabraňuje řasám, aby se množily. Voda tak zůstává průzračně čistá. „Sluneční paprsky procházejí lahví, ve vodě se roztříští a osvětlují místnost ve všech směrech. Je to velký rozdíl oproti tomu, kdyby byla ve stropě pouze díra. Pak by sluneční paprsky vytvořily jen úzký pruh světla,“ prohlásil ředitel projektu Litr světla Ilac Diaz. 

Lahev by měla osvětlovat místnost až deset měsíců v roce. Její životnost je díky bělidlu pět let. „Sousedi tomu nemohli uvěřit, přišli se ke mně podívat a říkali – to je opravdu jen voda? Všichni říkali, že to chtějí doma také,“ podotkla obyvatelka slumu Erlinda Densingová. Výroba i umístění jsou jednoduché – láhev zasadí do kusu vlnitého plechu, naplní a pak nýty připevní ke střeše. Zavírání i spoje pak utěsnění tmelem, aby dovnitř nezatékalo. 

Projekt se šíří velkou rychlostí. Na dvě stovky dobrovolníků – studentů i zaměstnanců různých firem – za tři měsíce v Manile a okolí nainstalovaly již více než 10 tisíc lahví. „Jsme příliš závislí na energiích, kterých ale nemáme dost na pokrytí potřeb všech. Alternativní řešení jsou k nezaplacení,“ konstatoval dobrovolník Rey Mundo. Filipíny vyrábějí elektřinu z fosilních paliv, poptávka stoupá a vláda se snaží podpořit obnovitelné zdroje. Z projektu je proto nadšená. 

Ilac Diaz, ředitel projektu Litr světla:

„Je to revoluce, která mění život lidí k lepšímu. Dřív žili v šeru, tohle je úplně něco nového.“ 

Technologie je enormně levná, což je pro obyvatele chudinských čtvrtí to nejdůležitější. Za elektřinu platili v průměru 18 dolarů za měsíc, teď jim stačí svítit si jen v noci a přes den šetří. „Je to velký rozdíl, můžete si za ty peníze koupit kilo rýže nebo dokonce rybu,“ řekl obyvatel slumu Manuel Polance. Diaz doufá, že se mu podaří zapojit ještě víc soukromých investorů. Vršky lahví by pak mohly koukat třeba ze střech škol nebo veřejných míst po celé zemi.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Uhynulá velryba u dánského ostrova je Timmy, potvrdily úřady

Uhynulá velryba, kterou vyplavilo moře u dánského ostrova Anholt, je keporkak přezdívaný Timmy. Předtím několikrát uvázl na mělčině Baltského moře u německého pobřeží. Na těle kytovce se našlo sledovací zařízení, které na něj bylo předtím připevněno. Podle agentury DPA o tom informovaly ministerstvo životního prostředí severoněmecké spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko a dánský úřad pro životní prostředí.
16:53Aktualizovánopřed 13 mminutami

Desítky tisíc lidí se sešly na dvou protichůdných protestech v Londýně

V Londýně se v sobotu na protichůdných protestech sešly desítky tisíc lidí. Jedna skupina přijela podpořit Palestinu, druhá na krajně pravicový pochod nazvaný Spojme království, který organizuje protiislámský aktivista Tommy Robinson. Informuje o tom server BBC.
před 19 mminutami

VideoRezignace na debatu o válce brzdí ruskou občanskou společnost, říká rusista

Souostroví Rusko ve válce proti Ukrajině je název nové knihy rusisty z Curyšské univerzity Tomáše Glance, jednoho z účastníků mezinárodního veletrhu Svět knihy. Tímto literárním počinem Glanc navazuje na předchozí publikaci Souostroví Rusko: ikony postsovětské kultury. Souvislost názvů podle něj přitom není náhodná. „To předchozí souostroví vznikalo před patnácti lety, za tu dobu se Rusko proměnilo velmi radikálně,“ řekl autor v pořadu 90' ČT24. Pojmem souostroví Glanc odkazuje na pojetí ruské identity, která není jednotná. Autor se v knize zabývá také tématem ruské umělecké scény v době války proti Ukrajině. „Kulturní pole se z velké části odvíjí tak, jako by se neválčilo,“ podotýká. „Myslím, že největší problém i pro vývoj občanské společnosti v Rusku je právě rezignace na rozhovor o válce,“ dodal Glanc. Pořad moderovali Nikola Reindlová a Jiří Václavek.
před 2 hhodinami

Šéf ozbrojeného křídla Hamásu je mrtev, uvádí představitel hnutí i izraelská armáda

Izraelská armáda v sobotu oznámila, že při pátečním vzdušném úderu v Pásmu Gazy zabila Izzadína Haddáda, šéfa ozbrojeného křídla Hamásu a podle představitelů židovského státu posledního ze strůjců masakru na jihu Izraele ze 7. října 2023. Jeho smrt potvrdil agenturám Reuters a AFP také vysoce postavený představitel tohoto teroristického hnutí. Podle palestinských zdravotníků při tomto útoku zahynulo nejméně sedm lidí včetně ženy a dítěte, a nejméně padesát dalších osob bylo zraněno.
12:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael navzdory prodlouženému příměří udeřil na jihu Libanonu

Izrael nařídil evakuaci devíti vesnic na jihu Libanonu a navzdory příměří prodlouženému jen o den dříve provedl v oblasti údery. Armáda židovského státu podle agentury AFP prohlásila, že cílila na infrastrukturu teroristického hnutí Hizballáh. Reuters v noci informoval o útoku na centrum civilní obrany, který zabil nejméně šest lidí, z toho tři zdravotníky, dalších 22 osob utrpělo zranění. Izrael a Libanon se v pátek ve Washingtonu dohodly na prodloužení příměří o dalších 45 dní.
00:14Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump: Americké a nigerijské síly zabily druhého nejvýše postaveného velitele IS na světě

Americké síly ve spolupráci s nigerijskými ozbrojenými složkami v Nigérii usmrtily tamního velitele teroristické organizace Islámský stát (IS) Abú Bilala Minúkího, oznámil na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Podle něj jde o druhého nejvýše postaveného velitele IS na světě. Informaci o zabití později potvrdil i nigerijský prezident Bola Tinubu.
06:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Jsme nezávislí a zbraně z USA jsou dány zákonem, reaguje Tchaj-wan na Trumpa

Tchaj-wan je nezávislá země a dodávky zbraní z USA jsou ukotveny v americkém právu a slouží jako společný odstrašující prostředek vůči hrozbám v regionu, uvedla vláda v Tchaj-peji. Učinila tak ve zjevné reakci na výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po návštěvě Číny ostrov varoval před vyhlášením nezávislosti, které by mohlo podnítit válku s Pekingem, a podotkl, že se dosud nerozhodl o dalším prodeji amerických zbraní Tchaj-peji.
před 8 hhodinami

Izrael udeřil v Gaze. Tvrdí, že na šéfa ozbrojeného křídla Hamásu

Izrael uvedl, že v pátek provedl v Gaze úder zacílený na šéfa ozbrojeného křídla teroristické skupiny Hamás, kterého označil za strůjce útoku ze 7. října 2023, po němž následovalo dva roky trvající izraelské tažení v Pásmu Gazy. Hamás neodpověděl na žádost agentury Reuters o komentář ohledně Izzadína Haddáda, který se stal lídrem vojenského křídla po smrti Muhammada Sinvára, jehož izraelská armáda zabila při úderu loni v květnu.
před 19 hhodinami
Načítání...