Krvavé útoky Islámského státu: V Jemenu a Iráku zabily desítky lidí

Radikálové z Islámského státu se přihlásili ke dvěma krvavým útokům, které si vyžádaly desítky obětí. Při sebevražedném atentátu na fotbalovém zápase jižně od iráckého Bagdádu zemřelo nejméně 29 osob a dalších nejméně 60 utrpělo zranění. Při třech sebevražedných útocích v jihojemenském Adenu zahynulo 26 lidí. Podle lékařů nejspíš počet obětí ještě vzroste.

První útočník se v Adenu odpálil u kontrolního stanoviště jen několik metrů od vjezdu do vojenského tábora arabské koalice, která v zemi po boku jemenské vlády útočí na šíitské povstalce. Druhý útočník řídil sanitku a s vozidlem narazil do záchranářů, kteří na místě zasahovali. Třetí atentátník pak odpálil výbušniny rovněž nedaleko tábora v oblasti, kde se nacházelo množství civilistů.

Krize v Jemenu trvá od roku 2014, kdy šíitští povstalci obsadili metropoli Saná a začali postupovat dál na jih. Na stranu vlády se loni přidala arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií a díky ní se podařilo několik oblastí osvobodit. Byl mezi nimi také Aden, kam se z exilu v Saúdské Arábii mohla loni vrátit vláda i prezident. Neklidné situace v zemi ale nadále využívají i další ozbrojené skupiny jako Islámský stát či jemenská odnož Al-Káidy.

Boje si dosud vyžádaly nejméně 6 200 obětí a Jemen je podle OSN na pokraji humanitární katastrofy. Celkem 2,4 milionu Jemenců přišlo kvůli násilnostem o střechu nad hlavou.

Islamista zabíjel na stadionu

K útoku v Iráku došlo po skončení amatérského fotbalového zápasu na malém stadionu ve městě Iskandaríja, když se předávalo ocenění vítězům. Útočník v tom okamžiku odpálil v davu svůj sebevražedný pás.

Iskandaríja leží asi 40 kilometrů jižně od Bagdádu a žijí tam jak sunnité, tak šíité.

Ozbrojenci z IS obsadili rozsáhlá území v Iráku i v sousední Sýrii a v minulosti měli na svědomí množství podobných útoků. Na začátku března si sebevražedný atentát v Hille, která leží 117 kilometrů jižně od Bagdádu, vyžádal nejméně 60 mrtvých. Útočník se tehdy odpálil v autě u kontrolního stanoviště při vjezdu do města. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využívají k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze je na programu také protifašistická demonstrace nebo anarchistický piknik. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti. V Plzni zároveň v pátek začínají šestidenní Slavnosti svobody.
13:14Aktualizovánopřed 34 mminutami

Izrael předal Řecku účastníky flotily zadržené ve čtvrtek, dva aktivisty nevydal

Izrael s výjimkou dvou aktivistů předal Řecku účastníky propalestinské flotily, které zadržel v noci na čtvrtek při útoku na jejich lodě. Informaci agentury AFP a Reuters potvrdili mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Oren Marmorstein i samotní organizátoři plavby. Při zásahu Izrael zadržel zhruba 175 účastníků flotily, která chtěla doplout do Pásma Gazy. Na palestinské území Izrael uplatňuje námořní embargo.
11:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Talankinův Oscar se ztratil, když s ním režiséra v USA nepustili do letadla

Ruský režisér Pavel Talankin postrádá svou sošku Oscara poté, co mu s ní ostraha newyorského letiště Johna F. Kennedyho zakázala vstoupit na palubu letadla. Cenu, kterou získal za česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi kritizující ideologickou indoktrinaci ruských školáků, musel Talankin odbavit k přepravě mimo kabinu. Po příletu do Německa se už ale soška nenašla, píše stanice BBC.
10:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mezinárodní porota Benátského bienále podala demisi, píší média

Mezinárodní porota bienále v Benátkách podala demisi. Vedení přehlídky nezveřejnilo důvody tohoto kroku, který pravděpodobně souvisí s kritizovanou přítomností ruské národní expozice, uvádějí italská média. O udělení cen, Zlatých lvů, tak letos rozhodnou návštěvníci.
11:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko vyslalo v dubnu proti Ukrajině rekordní počet dronů

Rusko v dubnu proti Ukrajině vyslalo téměř šest tisíc dronů s dlouhým doletem, což je nejvyšší počet za více než čtyři roky trvající plnohodnotnou ruskou invazi, píše AFP. Moskva zároveň v noci na pátek zaútočila na Oděskou oblast, která byla cílem dronových náletů i během předchozích nocí. Dle úřadů pět lidí v Oděse utrpělo zranění. Počtvrté během několika týdnů zaútočily ukrajinské drony na přístav Tuapse v jihoruském Krasnodarském kraji.
08:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoNová technika i orientace na AI. Bundeswehr chystá rozmach

Americký prezident Donald Trump znovu zvažuje stažení vojáků USA z Německa. Těch je nyní zhruba 39 tisíc, bezmála polovina jejich celkového počtu v Evropě. Většina ve vojenském areálu Ramstein, což je největší americká letecká základna na kontinentu. Na pozadí americké kritiky evropské části NATO – i kvůli postoji k válce v Íránu – se Bundeswehr snaží navýšit obranné kapacity pro případ válečného konfliktu s Ruskem. Armáda hodlá pořídit novou techniku a přeorientovat se na moderní technologie – včetně umělé inteligence. Převážně tajná první vojenská strategie moderního Německa načrtává cestu, jak se má z tamního vojska stát do roku 2039 nejsilnější konvenční armáda Evropy.
před 4 hhodinami

Útočník, který v Londýně pobodal dva Židy, byl obviněn z pokusů o vraždu

Útočník, který ve středu v severozápadní části Londýna pobodal dva Židy, si vyslechl obvinění ze dvou pokusů o vraždu, informovala v pátek agentura Reuters. Policie původně útok označovala jako teroristický. BBC uvedla, že muž byl zároveň obviněn z dalšího pokusu o vraždu během jiného incidentu, který se dříve ve středu stal v jižní části britské metropole.
před 5 hhodinami

Američtí vojáci se už nemusí očkovat proti chřipce. Vojenští lékaři vidí rizika

Každoroční očkování proti chřipce již pro americké vojáky není povinné, uvedl minulý týden americký ministr obrany Pete Hegseth ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Tento krok poté kritizovala řada odborníků.
před 6 hhodinami
Načítání...