Krize kolem Kataru? Jde hlavně o souboj ideologií, říká arabista Pelikán

6 minut
Arabista Petr Pelikán: Jde o souboj ideologií
Zdroj: ČT24

Šestice arabských zemí přerušila diplomatické styky s Katarem. Zastavují i letecké a námořní spojení. Podle Egypta, Saúdské Arábie, Bahrajnu, Libye, Spojených arabských emirátů a Malediv podporuje Katar teroristické skupiny napojené na Írán a destabilizuje celý region. Jak je možné, že země, které jsou často samy obviňovány z podpory teroristů, obviňují ze stejné věci Katar? Podle arabisty Petra Pelikána jde v této diplomatické rozmíšce především o souboj ideologií.

Je Katar hnízdem podpory islamistického terorismu?
Záleží na tom, čemu budeme říkat islamistický terorismus. Katar je skutečně velice zajímavá země. Deset až patnáct let je – naprosto v nepoměru ke svému významu, ať už velikostně, nebo mocensky – prakticky všude. Hostí jednání mezi opozicí a vládou ze Súdánu, dodává zbraně do Libye, přestěhovalo se tam sídlo Hamasu a tak dále. Cokoliv se děje, je tam Katar. Neřekl bych přímo, že podporuje terorismus, ale dělá politiku na všechny strany a všude má dobré přátele, včetně stran, které se tu více, tu méně označují za teroristické.

Takže i v Saúdské Arábii a v Íránu?
Takže i v Saúdské Arábii a Íránu, ano.

Znamená to, že teď něco selhalo?
Nebo naopak. Katar dělá velmi chytrou politiku a mě by zajímalo, jestli je to koníček tamního emíra, nebo jestli je tam nějaká skupinka ve vládě, která se rozhodla, že z Kataru udělá maličkou, ale významnou zemi. Těžko říct.

Jak mohou některé země, o kterých se také ve veřejném prostoru píše, že jsou podporovatelé terorismu, kritizovat někoho jiného, že podporuje terorismus?
Na to nezbývá než říci, že je to zajímavé.

A proč to je tedy? Jde tam o úplně něco jiného? V tomto smyslu si asi všechny ty země nemají co vyčítat, jestli vám dobře rozumím?
No, myslím si, že nemají. Spousta konfliktů, které probíhají na Blízkém východě, bych hodnotil jako konflikt a soupeření, zástupnou válku mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Válku o co, o vliv v celém regionu?
My jsme zvyklí, že chceme vidět ropu, zemní plyn, maximálně vliv, ale zapomínáme, že tyhle země pořád mají nějakou ideologii, takže já bych úplně neodbíhal od toho, že je to zápas o ideologii.

Tedy zda převáží sunnité či šíité?
Ano, sunnité, šíité, arabský element, perský element.

Nebo je to ještě složitější?
Je to komplikovanější, ale můžeme říkat sunnité, šíité, Arabové, Íránci.

Proč souboj ideologií? Jenom proto, že jedna bude silnější?
Nesnažte se za vším hledat úplně logické motivace. Když si baníkovci domluví, že místo, aby se šli kochat fotbalem, někde se radši poperou, proč vlastně? Proč? Těžko říct. A tady to taky docela funguje.

Chtěl jsem se samozřejmě ptát na ropu, protože ty ceny zareagovaly. Vystoupaly nahoru, ale pak ještě v průběhu dne spadly dolů. To je doklad toho, co říkáte, že ekonomické zájmy za tím vůbec nemusí být?
Vždycky bývám podiven, když slyším, že středoevropské měny v důsledku negativního resentimentu na tokijské burze poklesly o 3,5 procenta. Nechápu to. Takže zřejmě někde byl nějaký resentiment negativní, a pak zase pozitivní. A Katar tím, že má dva miliony obyvatel, tak je mu ve skutečnosti úplně jedno, jestli ropa a zemní plyn půjde o trošku nahoru nebo o trošku dolů. Mají i dlouhodobé kontrakty, protože vyvážejí zejména do Japonska a do Koreje, takže nejsou závislí na té části světa, o kterou my se zajímáme – Evropa, Západ.

Čili z Evropy na to můžeme nahlížet tak, že tam probíhá souboj ideologií, který pro nás není nějak významný? Nebo to může být kvůli podpoře terorismu pro Evropu problém?
Ono to vždycky má víc příčin, ale doporučoval bych nezanedbávat ty ideologie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než 1200 raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 3 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 21 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 23 mminutami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 4 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 6 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 12 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...