Krejčíř u soudu popsal pět možných verzí zmizení svého otce

Johannesburg - Soud v Jihoafrické republice dnes po roce vyslechl uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře, který v Johannesburgu vypovídal kvůli zmizení svého otce Lamberta. Výslech trval dvě hodiny a Krejčíř soudu popsal asi pět verzí, jak ke zmizení mohlo dojít. Výslechu se zúčastnili i dva detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Výslech Krejčíře, který je v Česku stíhán pro podezření z rozsáhlé trestné činnosti, se měl původně konat loni v květnu, tehdy se však podnikatel k jihoafrickému soudu vůbec nedostavil, údajně kvůli nemoci. V červenci pak sice k soudu přišel, výslech se ale neuskutečnil kvůli chybnému postupu jihoafrických justičních orgánů. Při výslechu chtěli být i policisté z českého ÚOOZ, kteří se tak z JAR v minulosti opakovaně vraceli s nepořízenou.

„Vypovídal jsem v případu zmizení svého otce, popsal jsem asi pět verzí, jak k tomu mohlo dojít a kdo všechno měl motiv,“ citoval Krejčíře Týden.cz. Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl také příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka. Krejčíř prý poté podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Nahrávám video

Krejčíř mladší dnes Starkův podíl na zmizení otce nevyloučil. „Dnešní výpověď měla dvě roviny. Jednak jsem popsal, jak to ve skutečnosti bylo se smrtí mého otce, že byl rozpuštěn v kyselině, a kdo všechno měl na té smrti zájem,“ řekl serveru Krejčíř. Pak se ho u soudu obecně ptali například na informace o trestné činnosti a smrti zavražděného bosse českého podsvětí Františka Mrázka.

Na smrti Lamberta Krejčíře má podle jeho syna podíl Starka, který mu dlužil, nebo vládní síly, jejichž motivem byly prý mimo jiné směnky pro bývalého premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse. „Další lidé pak mohli mít ještě zájem na penězích, které měl otec u sebe. Jel mě totiž vyplatit z vazby,“ řekl serveru Krejčíř.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syn brazilského exprezidenta Eduardo Bolsonaro dostal čtyři roky vězení

Brazilský nejvyšší soud uznal syna exprezidenta Jaira Bolsonara Eduarda vinným z nátlaku ve snaze ovlivnit soudní proces svého otce. Ten byl obžalován a posléze odsouzen za pokus o převrat. Eduardo Bolsonaro dostal trest čtyři roky a dva měsíce vězení za to, že podle nejvyššího soudu loni „lobboval u americké vlády za sankce vůči brazilským soudcům“, napsala agentura EFE.
před 3 hhodinami

Ruská fregata pálila směrem k civilní lodi v Lamanšském průlivu, píší média

Námořníci na ruské fregatě plující v Lamanšském průlivu asi třicet kilometrů jižně od britských břehů vypálili varovné výstřely na civilní jachtu, která se k válečnému plavidlu přiblížila zhruba na půl kilometru, sdělily agenturám Reuters a AFP informované zdroje. Moskva tvrdí, že jachta se k fregatě „nebezpečně blížila“ a nereagovala na pokusy o kontakt. Britské ministerstvo obrany podle BBC uvedlo, že výstřely byly varovné a nemířily na jachtu. Oběti ani škody na civilním plavidle registrovaném v Británii nejsou hlášeny.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Lídři G7 se podle Zelenského shodli, že Rusko nevyhrává válku

Lídři G7 se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského shodli, že Rusko nevyhrává válku a musí co nejdříve uzavřít dohodu. Doplnil, že hovořili také o dalších sankcích i obranných kapacitách Ukrajiny, píše Reuters. Americký prezident Donald Trump, který se jednání s ukrajinským lídrem na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Francii rovněž zúčastnil, uvedl, že pro uzavření mírové dohody udělá vše, co bude v jeho silách.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropský parlament schválil klíčovou část obchodní dohody s USA

Poslanci Evropského parlamentu (EP) schválili zrušení dovozních cel na většinu průmyslového a zemědělského zboží z USA. Jde o klíčovou součást obchodní dohody s Washingtonem z loňského léta. Tu Evropská komise (EK) uzavřela ve snaze zabránit zavedení vysokých cel americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Bartůšek se v Evropském parlamentu připojila ke konzervativní frakci

Europoslankyně Nikola Bartůšek (zvolena za Přísahu) se stala členkou frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR), v níž zasedají mimo jiné zákonodárci zvolení za ODS. Bartůšek tak potvrdila informaci, se kterou dříve přišel server Politico.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obnovení dopravy v Hormuzu potrvá týdny, sdělil FT největší provozovatel tankerů

Obnovení dopravy v Hormuzském průlivu může trvat týdny, upozornil pro britský deník Financial Times největší provozovatel tankerů, japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines. Dokud nebudou mít dopravci jistotu, že dohoda mezi USA a Íránem je skutečně platná, neobnoví plavbu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ukrajina zasáhla největší moskevskou ropnou rafinerii

Ukrajinské drony v noci na úterý zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně šedesát bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Nemusíte zbourat dům pokaždé, když někoho hledáte,“ kritizuje Trump Izrael

Dohoda Spojených států s Íránem míří do druhé fáze, Írán nezíská jadernou zbraň a USA nebudou v zemi investovat žádné peníze, prohlásil americký prezident Donald Trump na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Francii. Podle serveru Times of Israel (ToI) také řekl, že není spokojený s postupem Izraele v Libanonu a proti Hizballáhu. Pokračování izraelských útoků v této zemi označuje Írán za porušování dohody.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...