Korea a USA jednají o krizi na Korejském poloostrově

Washington - Jaderná krize na Korejském poloostrově je hlavním tématem dnešní schůzky amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho jihokorejským protějškem I Mjong-bakem. Komunistická Severní Korea hrozí využíváním plutonia k vojenským účelům. Americké tajné služby v pondělí oznámily, že severokorejský jaderný test z 25. května měl zřejmě sílu několika kilotun.

Rada bezpečnosti OSN v reakci na severokorejskou jadernou zkoušku z 25. května v pátek schválila nové, rozšířené sankce vůči KLDR. Na to v sobotu Pchjongjang odpověděl hrozbou, že k vojenským účelům použije plutonium, které má k dispozici, a bude pokračovat ve svém jaderném programu. Předpokládá se, že KLDR má dostatek plutonia k výrobě desítky atomových bomb. Podle zdrojů z americké vlády Severní Korea zřejmě připravuje další, již třetí nukleární zkoušku.

Spojené státy a Jižní Korea mezitím identifikovaly 11 podzemních lokalit, kde by KLDR svůj třetí jaderný test mohla provést. Informovala o tom jihokorejská média s tím, že Washington a Soul všechna tato místa monitorují prostřednictvím špionážních satelitů.

Jihokorejské tajné služby se také domnívají, že KLDR vybudovala další dva nebo tři podzemní testovací komplexy v okrese Kildžu na vzdáleném severovýchodě země, kde provedla své první dvě zkoušky. Zdroj z ruské armády zase uvedl, že v posledních dnech bylo registrováno utlumení viditelné aktivity kolem severokorejských jaderných zařízení. To by mohlo naznačovat, že je KLDR již na nový podzemní jaderný test připravena, nebo naopak že své přípravy dočasně přerušila.

Pravděpodobný nástupce severokorejského vůdce navštívil Čínu

Nejmladší syn severokorejského vůdce Kim Čong-ila minulý týden tajně navštívil Čínu jako zvláštní vyslanec svého otce. Podle japonských médií Kim Čong-wua přijal čínský prezident Chu Ťin-tchao a další vysocí představitelé. Kim také navštívil továrny v provincii Kuang-tung.

Předpokládá se, že mladý Kim požádal Čínu, která je nejbližším spojencem i největším obchodním partnerem Severní Koreje, o naléhavé dodávky energie a potravin. Prezident Chu naopak zřejmě vyzval KLDR, aby zastavila přípravy třetího jaderného pokusu a zkoušky mezikontinentální balistické rakety.

Nástupnictví v jediné komunistické dynastii na světě je jedním z nejpřísněji střežených tajemství v KLDR. Stejně tak je toho známo málo i o Kim Čong-wuovi. Jeho mládí přitom může být problémem ve společnosti, která klade velkou důležitost na služební věk i hodnostní pořadí. Kim Čong-wuovi je prý maximálně 26 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrací preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 1 hhodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 3 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 6 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 10 hhodinami
Načítání...