Kopernikus pomáhá při živelných katastrofách i humanitárních neštěstích

Praha - Program Kopernikus, dříve známý jako GMES (Globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti) je druhým základním pilířem vesmírné politiky Evropského společenství, tím druhým je evropského navigačního systému Galileo. Program má zajistit harmonizaci pozorovacích systémů, jak satelitních programů ve vesmíru, tak i na zemském povrchu. Cílem je zajistit přenos informací mezi místem vzniku informace a místem užití informace.

„Satelity a jiné pozorovací systémy chrlily obrovské množství informací, což byl impuls před deseti lety ke vzniku systému předávání informací. Komunikace bylo třeba posílit, aby nedocházelo k duplikacím, kdy dvě země pozorují tentýž objekt a současně se zapomíná na jiný,“ popsal vznik systému Ondřej Mirovský z České kosmické kanceláře.

Organizačně je Kopernikus zajištěn Evropskou Komisí a Evropskou kosmickou agenturou. Konečnými uživateli služeb jsou v první řadě evropské a národní instituce, které využívají služby spojené se zajištěním monitoringu životního prostředí a bezpečnosti. Druhou úrovní služeb jsou produkty, které se orientují na potřeby regionálních a místních samospráv.

Interview ČT24

„Například při požárech v Řecku úřady oceňovali, že dostávali aktuální satelitní snímky postižených oblastí v podstatě v reálném čase. Byli okamžitě schopni vidět ohniska požárů a koordinovat tak bezpečnostní složky,“ uvedl Mirovský konkrétní pomoc programu Kopernikus. „Používá se i kontrola humanitární pomoci v politicky nestabilních zemích,“ dodal.

Plné fungování systému do roku 2015

Letos již fungují tři tzv. rychlé služby - monitoring Země, krizová reakce a námořní služby. „Například monitoring země ukazuje prevence povodní. Další významnou funkcí je monitoring moří. Existuje velký konflikt mezi ochránci životního prostředí a lodními dopravci, kteří způsobují obrovská znečištění. Velký rozpočet je proto věnován na sledování změn příbřežních systémů,“ popsal Mirovský.

Třetí službou je tzv. krizová reakce, jejímž cílem je podpora celoevropských kapacit k rychlým reakcím v krizích a při záchranářských akcích spojených s přírodními i člověkem podmíněnými katastrofami. V roce 2011 se očekává vypuštění satelitů (Sentinel -1, -2, -3). Konečným cílem je pak plné fungování programu od roku 2015.

Kopernikus podle Mirovského není tzv. Velký bratr, který náš všechny sleduje. „Existují určitá omezení, satelitní systémy pozorují buď pomocí optických zařízení povrch Země, takže jsou vidět tvary na zemi, zeleň nebo voda. Radarové měření je schopno změřit teplotu vody, vlhkost nebo stav lesních porostů,“ ujistil Mirovský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump pohrozil Kanadě, že nepovolí otevřít nový most mezi oběma státy

Prezident Spojených států Donald Trump pohrozil, že nepovolí otevření dokončovaného mostu mezi americkým Detroitem a městem Windsor v Kanadě. Jako důvody na své sociální síti Truth Social zmínil kanadské vlastnictví mostu, odmítání prodeje amerického alkoholu v kanadské provincii Ontario, kanadská cla na americké mléčné produkty a kanadská obchodní jednání s Čínou.
před 9 mminutami

Trump nesouhlasí s možnou izraelskou anexí Západního břehu

Americký prezident Donald Trump nesouhlasí s možnou izraelskou anexí okupovaného palestinského Západního břehu Jordánu. V noci na úterý to s odvoláním na nejmenovaného představitele Bílého domu napsala agentura Reuters. Izraelská vláda v neděli rozhodla o rozšíření kontroly nad Západním břehem, což mimo jiné kritizovaly Británie, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
před 2 hhodinami

Šéf diplomacie USA Rubio navštíví Slovensko a Maďarsko

Americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se tento týden zúčastní Mnichovské bezpečnostní konference, odcestuje z bavorské metropole na Slovensko a poté do Maďarska. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. V Bratislavě, kde se v neděli 15. února setká s vládními představiteli, bude jednat o bezpečnosti a také o jaderné energetice.
před 4 hhodinami

Starmer odmítl výzvy k rezignaci, od poslanců se dočkal potlesku

Britský premiér Keir Starmer před „svými“ labouristickými zákonodárci odmítl výzvy k rezignaci a od velké části z nich se dočkal i potlesku. Promluvil k nim v pondělí večer poté, co ho část spolustraníků včetně lídra skotských labouristů Anase Sarwara vyzvala k rezignaci. Premiér v posledních dnech čelil ostré kritice kvůli tomu, že velvyslancem v USA dříve jmenoval Petera Mandelsona, který je spojován s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Chystá se rošáda mezi Američany a Evropany ve velení NATO, píše AFP

Spojené státy přenechají dva z významných velitelských postů v rámci Severoatlantické aliance evropským představitelům. Jedná se o velitelství italské Neapoli a v Norfolku v americkém státě Virginia. Jedno velitelství naopak získají USA, napsala v pondělí agentura AFP s odvoláním na své diplomatické zdroje. Krok odpovídá požadavku amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země převzaly větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost.
před 6 hhodinami

Reuters: EK navrhla kvůli ruské ropě rozšířit sankce na přístavy v Gruzii a Indonésii

Evropská komise navrhla rozšířit sankce namířené proti Moskvě i na přístavy v Gruzii a Indonésii, které nakládají s ruskou ropou. Jedná se o první případ, kdy se sankce zaměřily i na přístavy ve třetích zemích, ukázal detailní návrh dvacátého balíčku sankcí proti Rusku, do kterého nahlédla agentura Reuters.
před 7 hhodinami

Stávku na železnici španělské odbory po dohodě s vládou ukončily

Železniční dopravu ve Španělsku v pondělí ochromila stávka, kterou svolaly hlavní odborové svazy zaměstnanců v železniční dopravě. Ty žádaly vyšší investice státu, aby byla zajištěna větší bezpečnost na železnici. Impulzem ke stávce byly dvě vážné nehody, při nichž minulý měsíc zemřelo 47 lidí. Stávka, kvůli níž byly ve Španělsku zrušeny stovky spojů, měla trvat tři dny, ale odpoledne se zástupci hlavních odborů dohodli s ministerstvem dopravy a akci odvolali.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Na Mnichovskou bezpečnostní konferenci má jet Pavel, Macinka i Zůna

Mnichovské bezpečnostní konference se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel. Pojede i ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který po pondělím zasedání vlády sdělil, že na okraj fóra má dohodnutá bilaterální jednání. V Mnichově má naplánován program na pátek a sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Mnichově řekl, že se zúčastní i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet na pondělím zasedání schvaloval technické zabezpečení cesty.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...