Kněze a podporovatele Pussy Riot našli ubodaného

Moskva - V Rusku byl v pondělí zavražděn pravoslavný kněz Pavel Adelgejm, který byl velkým zastáncem punkerek ze skupiny Pussy Riot. Pětasedmdesátiletý duchovní byl nalezen poblíž kostela ve městě Pskov na severozápadě země s mnohačetnými bodnými poraněními. Z vraždy kněze je podezřelý mladý muž, který u něj nějakou dobu bydlel. Zda vražda souvisí s angažmá kněze v případu Pussy Riot, policisté nekomentovali.

Vyšetřovatelé již zadrželi údajného pachatele, který nejspíš trpí neupřesněnými psychickými problémy. Při zatýkání se podezřelý sám zranil nožem a musel být hospitalizován. Policisté teď čekají, až ho budou moct vyslechnout.

Otec Pavel, jenž byl v sovětských dobách vězněn, v uplynulých letech napsal řadu blogů a novinových článků, ve kterých kritizoval chování ruské pravoslavné církve a její vztahy s vrcholnými představiteli ruského státu.

Byl příznivcem Pussy Riot, jejíž dvě členky byly odsouzeny k dvěma letům vězení za improvizovaný happening v moskevském chrámu Krista Spasitele, kde šokovaly věřící svým divokým vystoupením. Loni podepsal dopis určený patriarchovi Kirillovi, ve kterém ho vyzýval, aby se nad uvězněnými dívkami smiloval. „Tyto ženy odkryly lži ruské pravoslavné církve a její nepřirozené napojení na ruskou federaci,“ napsal kněz na svém blogu.