KLDR varuje před plavbou u svého pobřeží

Soul/Pchjongjang – V den 60. výročí zahájení korejské války dnes KLDR vydala varování před plavbou u svého západního pobřeží. Jižní Korea se proto obává, zda její severní soused nechystá raketový test nebo dělostřelecké cvičení. Jihokorejský prezident I Mjong-bak proto dnes Pchjongjang vyzval k ukončení provokací.

Začátek konfliktu rozpoutaného Kim Ir-senem si dnes připomínají obě strany. Každá ale po svém. Pro obyvatele komunistického severu je to příležitost, jak se přimknout k režimu a vyjádřit odpor proti Spojeným státům. Navíc KLDR zpřísňuje ochranu svého pobřeží. 

„Severní Korea označila severozápadní oblast Žlutého moře za zónu, kam by plavidla neměla vplouvat. To by mohlo znamenat, že připravují odpálení střely krátkého doletu,“ citoval dnes jihokorejský deník Čungang ilbo nejmenovaného představitele vlády v Soulu. Jedná se o oblast severně od přístavu Nampo, zákaz platí pro období od 19. do 27. června. 

3 minuty
Koreje si připomínají výročí začátku války
Zdroj: ČT24

Jižní Korea se proto obává, že KLDR něco chystá. Jihokorejský prezident I Mjong-bak dnes proto vyzval: „KLDR musí zastavit své nezodpovědné vojenské provokace a vydat se na cestu mírového soužití sedmdesátimilionového korejského národa. Naším konečným cílem není vojenská konfrontace, ale mírové sjednocení.“ 

Letáky mají Severokorejcům otevřít oči

V Jižní Koreji si dnešní výročí připomínají především veteráni. Ti mají na hranici příležitost podívat se na místa někdejších tvrdých bojů. Poblíž demilitarizované zóny, vytyčené 38. rovnoběžkou, se mohou dalekohledy podívat za hranici, kterou z obou stran střeží na milion vojáků. 

Na 150 aktivistů dnes také vypustilo směr sever deset balónů s protirežimními letáky, DVD nosiči a třemi tisícovkami jednodolarových bankovek. „Od vypuknutí korejské války uplynulo 60 let. Poloostrov je 60 let rozdělený a Severní Korea nám vyhrožuje, že Soul promění v moře plamenů. Posíláme Severokorejcům letáky, aby poznali pravdu,“ říká uprchlík ze Severní Koreje Park Sang-hak. 

Konflikt, který vypukl před 60 lety, za sebou nechal 3 miliony mrtvých vojáků a civilistů a zastavilo ho pouze příměří. Žádná mírová smlouva s podpisy obou stran dosud neexistuje a obě Koreje jsou tak fakticky stále ve válečném stavu. 

Vztahy navíc v poslední době téměř zamrzly. Loni KLDR provedla druhý jaderný test. V březnu zase vydráždila svého jižního souseda, když torpédovala jeho fregatu. Při nejvážnějším incidentu od korejské války zahynulo 46 námořníků. Komunistický režim útok popírá.

Pohled na korejskou hranici
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Autobus narazil do zastávky ve Stockholmu, zemřeli tři lidé

Autobusová nehoda si v pátek odpoledne v centru Stockholmu vyžádala tři životy. Další tři lidé byli se zraněními převezeni do nemocnice, informovala večer policie švédského hlavního města. Dvoupatrový autobus ze zatím neznámé příčiny najel na zastávku, kde čekali cestující.
16:58Aktualizovánopřed 6 mminutami

Vědci vyzvedli ostatky Arnošta z Pardubic. Výzkum může přinést nové informace

Tým českých odborníků vyzvedl z kostelní hrobky v polském Kladsku ostatky prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Kvůli vážnému narušení konstrukce hrobky hrozilo jejich poškození. Nález nyní zamíří k podrobnému antropologickému zkoumání do Prahy.
před 54 mminutami

Izrael hrozí obnovením války s Hizballáhem

Izrael varoval před obnovením války s teroristickým hnutím Hizballáh. Proces jeho odzbrojení podle něj vázne. Bylo přitom jednou z podmínek loňského příměří. Podle zahraničních pozorovatelů Izrael klid zbraní už tak nerespektuje a dále podniká údery po celém jihu Libanonu. Zasažené vesnice se jen obtížně vracejí zpět k životu. Velká část místních se obává, že tři kilometry vzdálený Izrael chce celé pohraničí proměnit v neobývané nárazníkové pásmo.
před 1 hhodinou

V exekuci kvůli nevybírání elektronické schránky. Slovenský ministr se chce bránit

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) se chce všemi právními prostředky bránit pokutě v přepočtu skoro tří milionů korun a následné exekuci. Do potíží se dostal poté, co čtvrt roku nereagoval na soudní výzvu v elektronické schránce. Šutaj Eštok namítl, že ji kvůli pracovní vytíženosti nevyužívá. Chce podniknout všechny právní kroky, aby rozhodnutí soudu zvrátil.
před 1 hhodinou

Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla

Švýcarsko se po měsících vyjednávání dohodlo se Spojenými státy na snížení cel na dovoz švýcarského zboží do USA z 39 na 15 procent. Nová sazba tak bude stejná jako ta, která se vztahuje na zboží z Evropské unie. Švýcarsko výměnou za nižší cla slíbilo investice svých firem v USA. Dohoda podle vládního prohlášení zahrnuje i Lichtenštejnsko.
16:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fico navrhl odvolání vicepremiéra Kmece

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) navrhl odvolání vicepremiéra Petera Kmece (Hlas). Ministerský předseda v prohlášení napsal, že nedovolí, aby jeho vláda byla spojována s pochybnostmi při nakládání s veřejnými penězi. Členy slovenské vlády jmenuje a odvolává prezident, který je podle ústavní praxe příslušnému personálnímu návrhu premiéra povinen vyhovět. Z vyjádření Kmecova stranického šéfa z Hlasu Matúše Šutaje Eštoka vyplývá, že vicepremiér plánoval rezignovat.
před 2 hhodinami

Trump požádá FBI o vyšetření vazeb demokratů na Epsteina

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že požádá ministerstvo spravedlnosti a Úřad pro federální vyšetřování (FBI), aby prošetřily vazby demokratů na finančníka a sexuálního násilníka Jeffreyho Epsteina. Prověřit mají mimo jiné exprezidenta Billa Clintona. Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Otázkám ohledně vazeb na Epsteina čelí od začátku svého druhého mandátu i samotný Trump.
před 2 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly osm obětí

Údery ruské invazní armády na Ukrajinu zabily osm lidí. V noci na pátek zaútočilo Rusko na Kyjev, kde zemřelo šest lidí, dalších 35 je zraněno, uvedl starosta metropole Vitalij Klyčko. Mezi raněnými jsou i děti. Další dva mrtvé hlásí Oděská oblast. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové použili k úderům na ukrajinské území zhruba 430 dronů a dvě desítky střel. Útokům čelilo údajně i Rusko, tvrzení však nelze bezprostředně nezávisle ověřit.
05:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...