KLDR propustila zadržovaného Američana po půl roce

Pchjongjang - Severní Korea dnes propustila Američana, kterého v listopadu zatkla údajně proto, že v komunistické zemi šířil křesťanství. O propuštění Pchjongjang rozhodl poté, co jeden z amerických činitelů vyjádřil nad případem lítost. Za poslední roky bylo v KLDR zatčeno několik Američanů, které Pchjongjang často propustil až po vyjednávání diplomatů na vysoké úrovni. O propuštění Juna tak například při nedávné návštěvě Severní Koreje usiloval i bývalý americký prezident James Carter.

Eddie Jun byl po loňském zatčení obviněn ze spáchání „vážného zločinu“ proti Severní Koreji. Povahu přečinu Pchjongjang nikdy neupřesnil, ale podle jihokorejských médií jím mělo být šíření víry. Muže se KLDR uvolila propustit během návštěvy amerického vyslance pro lidská práva v Severní Koreji Roberta Kinga.

Ten podle severokorejské agentury KCNA vyjádřil lítost vlády Spojených států a ujistil, že USA udělají vše, aby zabránily opakování podobného incidentu. „Jsme velmi šťastní, že můžeme oznámit, že americký občan Jun, držený v Pchjongjangu, byl propuštěn. Těší nás také, že za den nebo dva již bude zpátky u své ženy a rodiny,“ uvedl King. Dodal také, že za jeho propuštění nebyla ze strany USA dodána ani přislíbena potravinová pomoc.