KLDR je ochotna jednat o jaderném odzbrojení

Peking - Severní Korea vyjádřila ochotu obnovit rozhovory o jaderném odzbrojení, od nichž odstoupila v roce 2008. Zvláštní severokorejský vyslanec Čche Rjong-he při návštěvě Číny uvedl, že Pchjongjang je připraven zahájit dialog se všemi zainteresovanými stranami, současně však varoval, že mír na Korejském poloostrově není zaručen. Vicemaršál Čche je nejvyšším severokorejským představitelem, který navštívil Čínu od srpna 2012. Čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi předal dopis od severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Vicemaršál severokorejské armády Čche Rjong-he, který přiletěl do Číny ve středu jako zvláštní vyslanec severokorejského vůdce Kim Čong-una, čínské hlavě státu řekl, že KLDR „je připravena podniknout pozitivní kroky k zajištění míru a stability na Korejském poloostrově“. „Severní Korea je ochotna společně se všemi zainteresovanými stranami řešit dané otázky prostřednictvím jednání, jako jsou například šestistranné rozhovory,“ prohlásil Čche při setkání s prezidentem. „Čína doufá, že všechny strany zachovají klid a umírněnost, budou usilovat o snížení napětí, obnovu šestistranných rozhovorů a o trvalý mír a stabilitu,“ uvedl čínský prezident. 

Návštěva Čchea v Pekingu podle všeho znamená obrat Severní Koreje na cestu diplomacie. Čche nicméně v Číně nezapomněl upozornit na přetrvávající napjatou situaci na Korejském poloostrově. „V současné době je situace na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii komplikovaná a mír není zaručen,“ řekl při setkání s čínským generálem Fan Čchang-lungem.

Čína je největším obchodním partnerem a nejbližším spojencem Pchjongjangu. Vztahy obou zemí ale ochladly poté, co Peking podpořil zpřísnění sankcí vůči KLDR v Radě bezpečnosti OSN po únorové třetí severokorejské nukleární zkoušce.

Severokorejský vyslanec se v Pekingu setkal také se členem stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny Liou Jün-šanem. Liou na schůzce podle čínských médií zdůraznil, že všechny strany by měly podporovat cíl, kterým je denuklearizace Korejského poloostrova, a vyzval KLDR k návratu k jednacímu stolu. Čche ocenil úsilí Číny při udržování míru a stability v oblasti a konstatoval, že KLDR „je ochotna přijmout návrh čínské strany a zahájit dialog se všemi zúčastněnými stranami“.

KLDR od šestistranných jednání o ukončení svého jaderného zbrojního programu, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.

Obě Koreje zůstávají de facto ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950–1953 byla ukončena pouze příměřím, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve Venezuele přistáli čeští záchranáři. V troskách přežívají lidé, odhadují

Čeští záchranáři předpokládají, že po zemětřesení ve Venezuele přežívají v části poškozených budov lidé. Budou se snažit zachránit ty, kterým lze pomoci, uvedli před odletem z pražského letiště do místa katastrofy. Česko vyslalo do Venezuely sedm desítek záchranářů a osm cvičených psů z týmu USAR specializovaného na vyprošťování lidí ze sutin. Záchranáři odcestovali z Prahy krátce po sobotním poledni, přistáli krátce po půlnoci. Celkově již do jihoamerické země dorazilo přes 1600 záchranářů ze zahraničí.
včeraAktualizovánopřed 6 mminutami

Írán hlásí výbuchy na jihu země. USA oznámily nové údery

Íránská státní média tvrdí, že na jihu země byly zaznamenány výbuchy. V sobotu pozdě večer to napsala agentura Reuters. Podle Íránu zasáhlo několik střel telekomunikační věž. Americký server Axios s odkazem na vlastní zdroj uvedl, že Spojené státy provedly údery na Írán. Nové údery na Írán krátce před půlnocí SELČ oznámilo americké velitelství vojenských sil CENTCOM.
před 15 mminutami

Vučić oznámil, že za několik týdnů rezignuje a v Srbsku budou předčasné volby

Srbský prezident Aleksandar Vučić v sobotu na provládním shromáždění v Bělehradu oznámil, že v řádu několika týdnů rezignuje a v zemi se budou konat předčasné prezidentské a parlamentní volby, píše agentura Reuters. Vučić však neupřesnil, kdy rezignaci podá ani kdy rozpustí parlament, což je předpokladem k vypsání předčasných voleb.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Vedra drtí Evropu, v Německu se teploty pohybovaly kolem čtyřicítky

Teplé počasí v Evropě o víkendu graduje. V Německu padl v sobotu jen den starý teplotní rekord, podobně jako v Dánsku. Nová červnová maxima zaznamenali na Slovensku. Agentura AFP už dříve během dne propočetla, že nejméně 193 milionů obyvatel Evropy v sobotu zažije teploty přesahující 35 stupňů Celsia. Vlna veder se postupně přesouvá ze západní Evropy na její severovýchod.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele přesáhl 1400, zraněných jsou tisíce

Počet obětí středečního zemětřesení ve Venezuele vzrostl na nejméně 1430, zraněných je podle aktualizovaných údajů zatím 3238. O střechu nad hlavou přišlo 3142 lidí. Ve státní televizi VTV to v sobotu večer SELČ sdělil předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez, píše agentura Reuters. Předchozí bilance, kterou Rodríguez oznámil v pátek, uváděla 920 mrtvých.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Mnozí opatření umí obejít

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Podle studií totiž drtivá většina dětí ve věku od dvanácti do patnácti stále tyto platformy i přes zákaz používá. Tamní vláda proto připravuje soubor právních opatření proti poskytovatelům služeb. Austrálie byla první ze zemí, které k zákazu přistoupily. Další státy včetně některých evropských ji následovaly. Zákaz do třinácti let už začalo zvažovat Německo.
před 6 hhodinami

USA oznámily nové údery na Írán, ten reagoval útoky na cíle v regionu

Armáda Spojených států v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu, uvedlo oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AFP.
26. 6. 2026Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou zbrojovku ve Volgogradu

Ukrajina zasáhla v ruském Volgogradu střelami Flamingo závod Titan-Barrikady, který vyrábí mimo jiné odpalovací zařízení pro raketové systémy. Uvádějí to zprávy na sociálních sítích a informoval o tom i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok na blíže nejmenovanou továrnu potvrdily rovněž úřady Volgogradské oblasti, které tvrdí, že nálet zranil deset lidí. Ukrajinská zpravodajská služba SBU později sdělila, že opět zasáhla ropnou stanici, která dodává palivo Moskvě. Ukrajina za sobotu uvádí po ruských útocích nejméně jednu oběť a přes dvacet zraněných.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...