Americký prezident Donald Trump se v úterý setkal s jihokorejským protějškem Mun Če-inem. Po setkání Trump prohlásil, že Kim Čong-un myslí jaderné odzbrojení Severní Koreje vážně. Trump by se měl 12. června setkat se severokorejským vůdcem v Singapuru. Nevyloučil ale, že historické setkání nakonec může být odloženo. Mun nepochybuje o tom, že Trump při jednání uspěje a že chystaný summit ukončí korejskou válku.
Kim Čong-un myslí jaderné odzbrojení Severní Koreje vážně, je přesvědčený Trump
„Podle mého to (denuklearizaci KLDR) myslí (Kim Čong-un) vážně, opravdu vážně,“ uvedl v úterý Trump po boku Mun-Če-ina, který s ním ve Washingtonu plánovaný historický summit probírá. „Pravděpodobně Trumpovi poví, čeho se může od Kima dočkat a na co severokorejský vůdce nepřistoupí,“ napsala jihokorejská tisková agentura Jonhap.
Severní a Jižní Korea nejprve zůstanou oddělené a pak bude na nich, zda se znovu spojí, řekl Trump. Před setkáním s americkým prezidentem jednal Mun s ministrem zahraničních věcí Mikem Pompeem a Trumpovým bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem, které údajně požádal, aby věnovali pozornost přípravě americko-severokorejského summitu.
Severní Korea minulý týden zrušila plánované setkání s jihokorejskou delegací a od té doby už několikrát pohrozila, že chystaný summit v Singapuru zruší. Zatímco za první možný podnět k odvolání vrcholné schůzky označil Pchjongjang vojenské cvičení Jižní Koreje a USA, později jako důvod udával nepřípustný a jednostranný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR.
Prudkou reakci KLDR vyvolaly výroky Trumpova poradce Boltona, podle něhož by měl být v případě KLDR uplatněn „libyjský model“. „Naplnění tohoto rozhodnutí podle mého znamená, že se KLDR zbaví všech jaderných zbraní, ty budou rozmontovány a přepraveny do Oak Ridge v Tennessee,“ řekl Bolton v rozhovoru se stanicí ABC News. Do americké národní laboratoře v Oak Ridge, která se věnuje jadernému výzkumu a jaderný materiál i skladuje, byly umístěny i klíčové prvky libyjského programu jaderných zbraní.
Podle analytiků nemá Severní Korea v plánu summit zrušit, ale Pchjongjang se snaží získat lepší vyjednávací pozici - KLDR už v minulosti podobně zvyšovala napětí. Odborníci ovšem připomínají, že Pchjongjang také několikrát na poslední chvíli od dohod odstoupil. V roce 2012 například KLDR provedla raketovou zkoušku několik týdnů poté, co se výměnou za potravinovou pomoc testování zbraní zřekla.
Jižní a Severní Korea jsou dodnes de iure ve válečném stavu. Válka ze začátku 50. let byla ukončena pouze příměřím podepsaným roku 1953. Mun a Kim na summitu na konci dubna slíbili, že budou společně usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda.