Ke zraněnému jeskyňáři dorazil do hlubin lékař, vyhráno ale ještě není

Berlín - K vážně zraněnému speleologovi Johannu Westhauserovi, který v neděli uvízl v nejhlubší jeskyni Německa, dnes poprvé po třech dnech dorazila lékařská pomoc. Dvaapadesátiletý jeskyňář utrpěl úraz hlavy, ale je při vědomí. Akce na jeho záchranu může trvat ještě několik dnů.

Westhauser uvízl v téměř kilometrové hloubce složitého jeskynního systému nedaleko Berchtesgadenu v bavorských Alpách, když na něj spadl kámen. Večer zaslali záchranáři z hlubin prostřednictvím komunikačního systému Cavelink textovou zprávu: „Rakouský lékař a Italové dorazili k pacientovi.“

Lékař byl na cestě celý den. Westhausera nyní prohlédne, dle možností ošetří a pak rozhodne, zda a jak má začít vlastní záchrana. O stavu pacienta se stále ví jen tolik, že je stabilizovaný, komunikuje, a dokonce se dokáže na chvíli s cizí pomocí postavit. Transport však pro něj může být nebezpečný, stejně jako pobyt v chladné a temné jeskyni.

Průřez jeskyní, kde uvízl speleolog Westhauser
Zdroj: ČT24

Muž utrpěl úraz hlavy a mozku. „Takový pacient by už více než tři dny ležel na jednotce intenzivní péče,“ řekl dnes v Berchtesgadenu neurolog Michael Petermeyer. „Máme opravdu málo předchozích zkušeností s neléčeným úrazem hlavy a mozku,“ řekl lékař.

Zkušený speleolog se vydal do nejhlubšího a nejdelšího jeskynního systému v Německu Riesending-Schachthöhle v neděli se dvěma společníky. V hloubce kolem 950 metrů výpravu zaskočilo uvolněné padající kamení, které postiženému způsobilo vážné zranění. Muž proto není s to dostat se ven vlastními silami. V systému jsou velké šachty, hluboké až 350 metrů, jejichž zdolání je možné jen s pomocí lan, ale i úzké štěrbiny.

Systém Riesending-Schachthöhle je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Objeven byl v roce 1995 a mezi objevitele patří i Westhauser.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoAI a válka s Íránem zdražují elektroniku. Na víc vyjdou počítače či mobily

Situace kolem války na Blízkém východě se kromě cen energií a komodit negativně dotýká i elektroniky. Znamená to například dražší počítače nebo mobilní telefony, řekl pro ČT Vladimír Janíček z elektrotechnické fakulty ČVUT. Už před několika měsíci kvůli vysoké poptávce ze strany datových center pro umělou inteligenci přitom vystřelily nahoru ceny hlavně některých základních počítačových komponent – zejména pamětí. Nyní se může do cen čipů propsat ztížená logistika i dražší výroba způsobená nedostatkem energetických surovin, jakými jsou plyn a ropa.
před 23 mminutami

Izrael udeřil napříč Libanonem, ten hlásí mrtvé

Izrael provedl několik úderů napříč Libanonem, včetně Bejrútu, východního údolí Bikáa a jižní části země. Útoky si vyžádaly přes deset obětí a desítky zraněných, píší agentury Reuters a AFP. Izraelské síly ráno zasáhly hustě obydlenou čtvrť Zukák El-Blat v centru Bejrútu bez předchozí výzvy k evakuaci tamních obyvatel, uvedla agentura NNA.
05:56Aktualizovánopřed 31 mminutami

Soud nařídil obnovit vysílání Hlasu Ameriky

Americký federální soudce nařídil v úterý obnovit vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky. Více než tisíc jejích zaměstnanců, kteří před více než rokem dostali placené administrativní volno, se má vrátit do práce. Informují o tom agentury. Prezident USA Donald Trump loni zavedl rozsáhlé škrty ve federální sféře a stanici financovanou z federálních peněz prakticky vyřadil z provozu.
09:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Problémy s placením či navigací. Výpadky internetu v Rusku zasáhly už i Moskvu

K výpadkům internetového připojení v Rusku dochází již téměř rok – nyní však postihl také tamní metropoli. Lidé v Moskvě mají problém s on-line platbami či používáním navigace. Kreml se odvolává na „sofistikované útoky Kyjeva“, kterým je prý potřeba se bránit právě omezováním internetu. Podle kritiků vlády jde ale o způsob, jak ještě více omezit svobodu občanů. Ti si stěžují také na problémy s fungováním komunikační aplikace Telegram, k jejíž blokaci má přitom oficiálně dojít až na začátku dubna.
před 1 hhodinou

Íránský útok má oběti v Izraeli. V Dubaji se ozvaly exploze

Íránský raketový útok v Izraeli zabil dva lidi, napsal s odkazem na záchrannou službu server The Times of Israel (ToI). V Dubaji se večer podle novinářů agentury AFP ozvalo několik explozí, podle úřadů protivzdušná obrana sestřelovala íránské drony a rakety. Teherán cílí na městské oblasti v Perském zálivu kvůli přesunu amerických sil, tvrdí podle al-Džazíry íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.
01:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stávka na letišti u Berlína se dotkla desítek tisíc cestujících

Provoz na mezinárodním letišti Berlín-Braniborsko (BER) ochromila jednodenní stávka. Zrušeno bylo 445 letů pro 57 tisíc cestujících. Odborový svaz Verdi chce výstražnou stávkou přimět vedení letiště, aby předložilo lepší nabídku v jednáních o platech. Svaz zastupuje zhruba dva tisíce zaměstnanců. S Prahou berlínské letiště pravidelné spojení nemá.
před 3 hhodinami

Rusko deportuje ukrajinské děti systematicky, potvrdili vyšetřovatelé

Moskva se odvlékáním ukrajinských dětí dopouští zločinů proti lidskosti. Ve své zprávě to potvrdila nezávislá mezinárodní vyšetřovací komise, kterou zřídila Rada pro lidská práva OSN. Komise vyvrátila ruské tvrzení, že jde o „evakuace“, a naopak potvrdila, že postup Moskvy v této věci je systematický a dohlíží na něj nejvyšší vedení země. Zachráněné děti popisují, jak jim ruské úřady i „náhradní rodiny“ bránily v návratu domů.
před 4 hhodinami

Francouzské Nice se připravuje na nepravděpodobné, ale ničivé tsunami

Tsunami jsou sice ve Středozemním moři výjimečné, ale přesto možné. Když přijdou, mohou přinášet velké škody. Podle analýz francouzských vědců je výjimečně zranitelná oblast kolem Nice. Proto právě tam vznikají série speciálních opatření.
před 5 hhodinami
Načítání...