Jihozápad Islandu vyhlásil kvůli nové sopečné erupci nouzový stav

Na jihozápadě Islandu byl vyhlášen nouzový stav kvůli nové sopečné erupci, k níž došlo v sobotu na poloostrově Reykjanes. Podle experta citovaného serverem BBC News se jednalo o nejsilnější ze čtyř erupcí, které oblast za poslední tři měsíce zasáhly. Jasně červená záře byla vidět desítky kilometrů daleko v hlavním městě Reykjavíku.

Láva a kouř se začaly valit ze sopečné pukliny v sobotu po 20:00 místního času (21:00 SEČ) severně od dříve evakuovaného rybářského přístavu Grindavík, blízko místa, kde došlo k erupci 8. prosince. Provoz mezinárodního letiště Keflavík, které rovněž leží v oblasti, narušen nebyl.

Z pukliny dlouhé 2,9 kilometru láva podle expertů teče dvěma směry – na jih a na západ. Zatímco jižní proud se dostal až k ochranné zdi, již úřady nechaly vybudovat kolem Grindavíku, západní proud míří k geotermálním lázním Modrá laguna, které patří k největším turistickým atrakcím Islandu, a ke geotermální elektrárně Svartsengi zásobující teplou vodou většinu poloostrova Reykjanes. Islandská média již dříve upozornila, že horká voda se na Islandu používá rovněž k vytápění budov.

2 minuty
Události: Sopka na Islandu chrlí lávu
Zdroj: ČT24

Geotermální lázně a elektrárnu chrání stejně jako město Grindavík zdi, vystavěné v uplynulých měsících, odborníci ale vyjádřili obavy, že by proud lávy mohl poškodit optické kabely a způsobit tak přerušení telefonického a internetového spojení. Ohroženo je také potrubí pro rozvod horské vody, které proud lávy poničil při únorové erupci, což vedlo k přerušení dodávek tepla pro více než 20 tisíc lidí i mezinárodní letiště.

Šéfka severského vulkanologického centra Rikke Pedersenová uvedla, že v době nejnovější erupce bylo v oblasti 500 až 600 lidí. Většina jich byla evakuována z lázní Modrá laguna, které byly jako při předchozích erupcích uzavřeny. Město Grindavík mělo dříve kolem čtyř tisíc obyvatel, ti ale kvůli nedávným erupcím opakovaně museli opustit své domovy a většina se rozhodla se již nevracet. V sobotu byli v Grindavíku evakuováni obyvatelé pěti až deseti domů.

Geofyzik Magnus Tumi Gudmundsson, který byl jedním z expertů, kteří se vydali na přelet vrtulníkem nad zasaženou oblastí, místním médiím podle BBC řekl, že sobotní erupce je ze série erupcí z posledních měsíců zatím nejsilnější.

Agentura Reuters uvedla, že se proud lávy v neděli zpomalil, podle islandských úřadů ale nadále představuje nebezpečí pro infrastrukturu i pro přilehlý rybářský přístav.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump se setkal se syrským vůdcem Šarou

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
09:38Aktualizovánopřed 25 mminutami

Jak se dostal k bytu? Polskou kampaň ovládla kauza opozičního kandidáta

Dlouho to vypadalo, že kampani před polskými prezidentskými volbami, jejichž první kolo připadá na tuto neděli, budou dominovat především témata spojená s bezpečností. Vyplývalo to mimo jiné z pokračující ruské agrese proti Ukrajině či často nepředvídatelných kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru kampaně ale všechno přebila kauza kolem bytu jednoho ze dvou favoritů voleb.
před 33 mminutami

Rusko proti Ukrajině vyslalo na 150 dronů

Rusko v noci vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo. Ukrajinské úřady hlásí jednoho mrtvého a několik zraněných.
10:32Aktualizovánopřed 39 mminutami

Tuniský „Robocop“ likviduje opozici a došlápl si na migranty

Čtyři desítky kritiků tuniského vládce Kaíse Saída si v posledních týdnech vyslechly tvrdé rozsudky. Někteří právníci, novináři, diplomaté či politici mají kvůli obviněním ze spiknutí a terorismu strávit dekády za mřížemi. Kdysi kolébka arabského jara podle kritiků míří k samovládě a protesty proti Saídovi sílí. Úřady mezitím zahájily tažení proti migrantům, kterým zdemolovaly tábory.
před 42 mminutami

Při izraelských úderech zahynulo nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí nemocnice

Při izraelských vzdušných úderech na Pásmo Gazy v noci na středu přišlo o život nejméně 48 lidí včetně 22 dětí, uvádí podle agentury AP místní Indonéská nemocnice poblíž uprchlického tábora Džabálija na severu palestinské enklávy. Izraelská armáda se odmítla k úderům vyjádřit. Údaje není možné ověřit.
09:26Aktualizovánopřed 50 mminutami

EK pochybila, rozhodl soud v kauze textových zpráv von der Leyenové

Evropská komise pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám její předsedkyně Ursuly von der Leyenové s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou, rozhodl unijní soud. Biofarmaceutická firma s EU uzavřela smlouvu o nákupu vakcín v hodnotě několika miliard eur.
09:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).
před 1 hhodinou

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 1 hhodinou
Načítání...