Jednání s Londýnem o odchodu zatím není na pořadu dne, zopakoval Tusk

Otázkou vyjednávání s Londýnem o odchodu z Evropské unie se budou státy EU zabývat až poté, co Británie aktivuje článek 50 Lisabonské smlouvy. Zopakoval to předseda Evropské rady Donald Tusk. Nebude to tak ani tématem bratislavského setkání lídrů sedmadvacítky. Tusk chce ovšem diskutovat o tom, co brexit pro budoucnost Evropské unie bude znamenat.

Bez formálního britského oznámení o záměru z EU odejít podle Tuska rozhovory začít nemohou a nezačnou. Tento princip je součástí unijních smluv, podotkl někdejší polský premiér. „Má to svůj důvod, kterým je obrana zájmů členů Unie, kteří chtějí zůstat dohromady, ne těch, kteří se rozhodnou odejít. Proto bychom tento princip neměli opouštět,“ poznamenal Tusk.

Prezidenti a předsedové vlád zemí EU bez britského zástupce budou ale podle Tuska v Bratislavě diskutovat o tom, co brexit politicky znamená pro Evropskou unii. „Budeme muset hovořit o sobě, o EU, z níž Británie dříve či později odejde,“ řekl Tusk.

Britové se koncem června v referendu vyslovili pro odchod z EU. Rozhodnutí znamenalo pád premiéra Davida Camerona. Jeho nástupkyně Theresa Mayová ale dává najevo, že s aktivací článku 50, kterou začnou nejvýše dvouleté „výstupní“ rozhovory, počítá možná až v příštím roce.

Evropa má pocit destabilizace a ztráty bezpečí, uvedl Tusk

Debata v Bratislavě musí být otevřená a nesmí se vyhýbat ani kontroverzním a složitým tématům, podotkl Tusk. Prioritou podle něj musí být návrat kontrol vnitřních a také na vnější hranici EU.

„Není náhoda, že tato věc byla společně s migrací v popředí kampaně před britským referendem. Ale pocit ztráty bezpečí a destabilizace v mnoha ohledech, včetně hospodářského, je přítomen také na evropském kontinentu,“ míní Tusk. 

Podle něj klíčovým problémem zůstává migrační problematika. Přes pokrok, kterého se v této věci podařilo dosáhnout, zbývá ještě mnoho práce, upozornil. „Nikdy už nesmíme dovolit, aby se v Evropě opakoval chaos z roku 2015,“ zdůraznil.

O přípravě bratislavského jednání bude Tusk v pátek jednat se slovenským premiérem Robertem Ficem. Slovensko je nyní na půl roku předsednickou zemí EU. Na svolání schůzky EU27 na 16. září do Bratislavy se politici dohodli jen pár dní po britském referendu na posledním summitu EU.