JAR chce bílé farmáře připravit o půdu. „Potřebují pomoc z civilizované země,“ kritizuje Austrálie

Australský ministr vnitra Peter Dutton oznámil, že zkoumá možnosti, jak urychleně poskytnout bělošským farmářům z Jižní Afriky víza z humanitárních důvodů. V JAR už totiž parlament schválil zákon, který převádí půdu bělochů do vlastnictví černochů - ještě se ale musí změnit i ústava. Jihoafrická republika však v reakci na Duttonův výrok odmítla, že by v zemi docházelo k pronásledování bělošských zemědělců. Píše o tom zpravodajský web BBC News.

Dutton se vyjádřil v tom smyslu, že bílí farmáři v JAR potřebují pomoc od „civilizované“ země, což vedení této jihoafrické země značně popudilo. Podle australského ministra se běloši ocitli ve „strašné situaci“.

Odkazoval se na dlouhodobé potíže farmářů a nový návrh zákona radikální levicové strany Economic Freedom Fighters (EFF), který schválila v únoru většina poslanců. Legislativa mluví o převedení půdy na černošské zemědělce, a to bez kompenzace.

„Musíme zajistit, že obnovíme důstojnost našich lidí bez odškodnění zločinců, kteří nám ukradli půdu,“ řekl předseda EFF Julius Malema při debatě v parlamentu. Aby zákon začal platit, musí nejprve dvě třetiny zákonodárců schválit změnu ústavy. BBC píše, že zatím není jasné, kdy hlasování proběhne.

Bělošské obyvatelstvo tvoří méně než desetinu populace, přesto v jeho rukách zůstává kolem 75 procent zemědělské půdy. Od konce apartheidu, kdy převzal vládu Africký národní kongres, už přitom uplynulo více než dvacet let.

V zemi jde o výbušné téma. O převedení půdy na černochy mluví dlouhodobě současný jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

O farmy připravil bělochy už Mugabe, Zimbabwe čekal kolaps

V Zimbabwe zabavení farem bělochům za vlády Roberta Mugabeho způsobilo ekonomický kolaps, protože většině nových zemědělců chyběl kapitál a zkušenosti. Podle analytiků takový scénář v JAR nejspíš nenastane. Jihoafrický prezident tvrdí, že nový návrh neohrozí potravinovou bezpečnost ani hospodářský růst, a varoval před obsazováním půdy.

Agentura Reuters ale upozorňuje, že rizika jsou přesto značná. Jižní Afrika je největším producentem kukuřice na kontinentu a druhým největším vývozcem citrusových plodů na světě.

Zemědělství představuje v JAR méně než tři procenta domácí produkce, ale zaměstnává asi 850 tisíc lidí, kteří tvoří pět procent pracovní síly. Ohrožení produkce by mohlo zdražit potraviny, což by uškodilo chudším rodinám.

Britský list Independent upozornil, že i v JAR představují korupce a nezkušenost farmářů největší překážku v redistribuci půdy. Mnoho z farem, které dostali v průběhu času na starost černoši, nevydělává a jsou zanedbané, uvádí list.

Australská média upozorňují také na zvýšenou intenzitu násilí vůči bílým farmářům. Podle lidskoprávních aktivistů v JAR jsou zabíjeni častěji než černoši, BBC ale upozorňuje, že statisticky lze těžko dokázat, že tomu tak skutečně je.

Blokády silnic kvůli vraždám bělošských farmářů

V říjnu loňského roku proběhly v zemi protesty proti vraždám bělošských zemědělců. Demonstranti během akce blokovali silnice vedoucí z farmářských oblastí do Kapského města, Pretorie nebo Johannesburgu.

Jihoafrická vláda ale obvinění odmítá. Mluvčí vlády Ndivhuwo Mabaya řekl BBC, že neexistuje žádný důvod, proč by nějaká země na světě mohla mít podezření, že je část jihoafrického obyvatelstva v ohrožení ze strany demokraticky zvolených vůdců.

„Není třeba, aby se někdo něčeho bál,“ řekl. „Program na přerozdělování pozemků se uskuteční dle zákona. Chceme svým přátelům po celém světě říct, že není třeba paniky,“ konstatoval Mabaya.

Kritika se nevyhnula ani Austrálii

Samotná Austrálie je přitom terčem lidskoprávních aktivistů kvůli zacházení s běženci v jejích detenčních zařízeních v Papui-Nové Guineji. Před půl rokem země slíbila vyplatit odškodné ve výši 70 milionů dolarů utečencům, kteří si stěžovali na fyzické a psychologické zneužívání na ostrově Manus. Odpovědnost za tyto případy ale nepřiznala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR dodala Rusku rakety i miliony kusů munice, vyplývá z analýzy

Moskva pokračuje ve své agresi na Ukrajině i díky vojenské pomoci ze strany Severní Koreje. Agentura Reuters po dvacet měsíců mapovala toto spojenectví. Podle její analýzy už KLDR dodala Rusku miliony kusů munice i rakety.
před 4 hhodinami

Sabotáž či omyl. Švédové nasazují na průzkum poškozených kabelů zvláštní loď

Úřady ve Švédsku prozatím nenašly důkazy, zda čínská nákladní loď Yi Peng 3 poškodila loni v Baltském moři dvojici datových kabelů úmyslně. Vyšetřování ale omezovaly čínské úřady, pod něž plavidlo spadá. Stockholm hodlá případ z listopadu zkoumat dál. Nově by mu mělo s průzkumem místa činu na mořském dně pomáhat speciální plavidlo, obvykle určené na zachraňování ponorek v nouzi.
před 5 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Ten v úterý uvedl, že Harvardova univerzita by se podle prezidenta Trumpa měla omluvit za „ohavný antisemitismus“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Macron předal vyznamenání za obnovu katedrály Notre-Dame

Francouzský prezident Emmanuel Macron vyznamenal přibližně stovku řemeslníků a státních úředníků, kteří se podíleli na obnově katedrály Notre-Dame po jejím ničivém požáru. Ocenění v podobě Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy převzali symbolicky přesně šest let od vypuknutí ohně. Mezi vyznamenanými jsou architekti, kameníci či restaurátoři, kteří pomohli vrátit chrámu, znovu otevřenému loni v prosinci, jeho původní krásu.
před 6 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Ruský soud poslal do vězení čtyři novináře za spolupráci s Navalným

Soud v Moskvě poslal na pět a půl roku do vězení čtyři novináře, které uznal vinnými ze spolupráce „s extremistickou organizací“. Za tu považuje Fond boje proti korupci opozičního vůdce Alexeje Navalného. Ten loni v únoru zahynul za nejasných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem.
před 7 hhodinami

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
před 7 hhodinami

Slovenský parlament řeší sporný zákon o nevládních organizacích

Slovenská sněmovna jedná ve druhém čtení o sporné předloze skupiny vládních poslanců týkající se změn ve fungování nevládních organizací. Podle kritiků se tvůrci legislativy inspirovali v Rusku, což vláda odmítá. Podle návrhu mají organizace nově dodávat pravidelné výkazy o svých kontaktech a hospodaření. Kontroverzní plán označovat některé za lobbisty by měl z předlohy zmizet.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...