Japonský ministr zahraničí podal demisi kvůli daru od cizinky

Tokio - Japonský ministr zahraničí Seidži Maehara dnes rezignoval kvůli kritice, že přijal dar v přepočtu za 12 tisíc korun od ženy z Jižní Koreje, která podniká v Kjótu. Japonské zákony zakazují, aby cizinci mohli ovlivňovat vnitrostátní politiku. Nyní záleží na premiérovi, zda Maeharovu rezignaci přijme. Jedná se o další ránu pro vládu, které klesá popularita.

V případě, že ministerský předseda Naoto Kan demisi osmačtyřicetiletého ministra přijme, bude to pro jeho vládu pravého středu znamenat tvrdý úder. Vláda už tak má podle průzkumů veřejného mínění jen minimální podporu. Navíc Maehara byl vždy považován za vycházející hvězdu vládnoucí Demokratické strany Japonska (DPJ) a v případě Kanova odstoupení za jeho jasného nástupce.

Ministr v pátek přiznal, že obdržel dar v přepočtu za zhruba 12 tisíc korun od jedné Jihokorejky, která v Japonsku žije už dlouho a vlastní v Kjótu restauraci. Tvrdil ale, že nevěděl, že Jihokorejka, která ho zná od jeho dětství, mu dar poslala. Politická opozice ale trvá na jeho rezignaci, protože nevěří jeho vysvětlení. Japonští politici mají ze zákona zakázáno vědomě přijímat politické dary od cizích státních příslušníků.