Jakutsk: Skryté bohatství ve stínu reliktu sovětské éry

Jakutsk – I dvacet let po rozpadu Sovětského svazu jsou v Jakutsku stále patrné stopy po sovětské éře. Republika Sacha neboli Jakutsko je přitom největší a také jednou z nejbohatších v Ruské federaci. Na území skoro šestkrát větším než Francie se těží čtvrtina světové produkce diamantů, zlato, ropa a plyn. Zálusk na ně má Čína, jejíž vliv roste. Je-li však Asie hnacím motorem budoucnosti, pak východní Sibiř je motorem Ruska, poznamenává zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

V 90. letech vyhnala bída z Jakutska 200 tisíc lidí. Mladí se chtěli uchytit v Moskvě, ale dnes už se mohou realizovat i zde. Dosud nevyužité přírodní bohatství skrývá velký kapitál. Mnozí se sem po letech dokonce vracejí a populace opět pomalu roste. Přesto na území o rozloze přes tři miliony kilometrů čtverečních žije necelý milion obyvatel.

Jegor Borisov, prezident Republiky Sacha:
„Po rozpadu Sovětského svazu si řešíme všechny ekonomické otázky sami. To je velký úspěch. Učíme se hospodařit a máme možnost rozvíjet kulturu.“

Hlavní město Jakutsk působí zpustle. Dřevěné domky a paneláky jsou roztroušené mezi bažinami a kosodřevinami, ve městě jsou stále patrné stopy po sovětské éře. Na hlavním náměstí se tyčí socha Lenina, malby na domech oslavují válečné hrdiny. Nevede sem železnice ani most přes řeku Lenu. Podle názoru obyvatel zde nefungují zákony a byrokracie a korupce představují obrovský problém.

3 minuty
Reportáž Barbory Šámalové
Zdroj: ČT24

Jakutsko je v rámci Ruské federace největší, zabírá tři časová pásma. Asi 40 procent republiky leží v arktické oblasti, 47 procent pokrývá tajga. Průměrné lednové teploty se pohybují mezi –28 až –47 °C, červencové mezi +2 až +19 °C. Zima a tma tu trvají osm měsíců, ve vesnici Ojmjakon padla v roce 1926 rekordně nízká teplota –71 °C. Stopy zdejších extrémních teplot jsou v Jakutsku patrné všude – ať už jde o zkroucené silnice, nebo o rozbité domy.

V Jakutsku jsou dodnes patrné stopy sovětské éry
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael udeřil na uprchlický tábor, tvrdí palestinská agentura

Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná teroristickým Hamásem uvedla, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, píše AFP. Palestinská agentura WAFA tvrdí, že izraelská armáda leteckými údery i pozemní palbou zaútočila v uprchlickém táboře Burajdž, ve městě Džabálija a dále v oblastech měst Chán Júnis a Dajr Balah. Informace nelze ověřit. Dle médií Izrael a Hamás obdržely nový návrh USA na dočasné příměří v Gaze.
před 3 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
před 4 hhodinami

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 5 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 5 hhodinami
Načítání...